رکورد دار فاجعه ازدواج دختران کوچک کمتر از ۱۰سال مربوط به سیستان و بلوچستان است

56
رکورد دار فاجعه ازدواج دختران کوچک کمتر از 10سال مربوط به استان سیستان و بلوچستان است

یک کارشناس مسئول مرکز بهداشت استان مرکزی با اشاره به ازدواج دختران کوچک در روستاهای استان گفت: شهرستان خنداب در این زمینه نسبت به سایر شهرستان های استان دارای شرایط ویژه است بطوریکه در این شهرستان ۳۵ دختر زیر ۱۰ الی ۱۳ سال عقد شده اند.

رايحه مظفريان، جامعه شناس و نويسنده با  ارائه آماری، در مورد ازدواج دختران کوچک در ايران گفت: «در سال ۱۳۹۳، ۳۷ هزار و ۱۱۷ دختر کمتر از ۱۵ سال با مردان در سنین مختلف ازدواج کرده اند و یکهزار و ۲۴۹ دختر در این سن از شوهران خود جدا شده اند.

رکورد دار این فاجعه البته فقیر ترین و محروم ترین استان ایران یعنی سیستان و بلوچستان است. آنها بیشترین ازدواج کمتر از ۱۰ سال در سال ۱۳۹۳را به خود اختصاص داده اند.

استان های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و خوزستان به ترتیب بالاترین آمار ازدواج ۱۰ تا ۱۴ سال را در سال ۱۳۹۳ داشتند».

وی به مشکلات بعدی این فاجعه اشاره کرد و گفت: «بارداری های زودهنگام بزرگترین آسیب جسمی و روحی به کودکان دختر در ازدواج است… در حال حاضر نزدیک به یکهزار و ۷۰۰ مادر باردار کمتر از ۱۵ سال داریم که نخستین بارداری خود را تجربه می کنند.

  …..بر پایه پژوهشی در استان هرمزگان، بیشترین آمار مرگ و میر به مادرانی اختصاص دارد که در سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی هستند و تا این سن سه کودک به دنیا آورده اند. آنها در زایمان سوم به بعد با مرگ روبرو می شوند». ( ايرنا – ۸مرداد ۱۳۹۶)

 اکرم حمزه لوئیان مشاور امور بانوان مرکز بهداشت استان مرکزی در مورد ازدواج دختران کوچک به ایسنا گفت: شهرستان خنداب نسبت به سایر شهرستان ها استان دارای شرایط ویژه است.

در این شهرستان ۳۵ دختر زیر ۱۰ الی ۱۳ سال عقد شده اند که اگر مداخلات زودهنگام در این راستا صورت نگیرد، تبعاتی چون فرار از منزل یا طلاق کودکان زیر ۱۵ سال را شاهد خواهیم بود.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy