سیاست‌های ارزی باعث حذف ایران از مسیر ایرلاینهای خارجی می‌شود

63
سیاست‌های ارزی باعث حذف ایران از مسیر ایرلاینهای خارجی می‌شود

صبح امروز ۲۱ مرداد۹۷ تعدادی از دانشجویان در اعتراض به سیاست‌های ارزی ایران در برابر بانک مرکزی تجمع کردند. تجمع کنندگان  در اعتراض به حذف ارز دانشجویی با سیاست ارزی جدید میگفتند: با این سیاست بخش زیادی از دانشجویان به علت حذف این سهمیه و عدم توانایی در تأمین ارز آزاد، باید به کشور بازگردند.

ضا اباذری بعد دیگری از سیاستهای ارزی جدید را بازگو کرد وی از حذف ایران از مسیر ایرلاینهای خارجی ابراز نگرانی کرد و به ایسنا گفت: «وقتی نرخ پروازهای خارجی ۱۰۰درصد گران می‌شود، تقاضا کاهش می‌یابد و در نهایت ایرلاینهای خارجی مسیر هوایی ایران را حذف خواهند کرد. وی افزود این مسأله مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی را نیز در معرض تهدید قرار داده است.

وی  در مورد  پیامدهای سیاست توقف پرداخت ارز دولتی به شرکتهای هواپیمایی گفت: با افزایش صد درصدی نرخ بلیت هواپیما، ایرلاین‌ ها نمی‌توانند به تعهدات پیشین خود عمل کنند، چرا که آنها قبلاً قیمت بلیت‌ های خود را با ارز ۴۴۰۰تومانی محاسبه کرده‌اند و حالا باید به مشتری بگویند، مبنای محاسبه ۸۸۰۰تومان شده است.

 رضا اباذری پیآمد دیگر این سیاست‌های ارزی رژیم ایران را که ناشی از درماندگی و نتیجه دزدیهای حکومتی است، عامل موج منفی در سفرهای هوایی خارجی و داخلی دانست و گفت، وقتی نرخ بالا می‌رود، تقاضا کاهش می‌یابد و به‌دنبال آن، تعداد پروازها کم یا در برخی مسیرها کامل کنسل می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسیم که در برخی مسیرهای هوایی، حتی یک پرواز هم نخواهیم داشت.

…. اگر فکری به‌حال صنعت هوانوردی و مسافری نشود، به‌زودی موج منفی در میزان مشارکت ایرلاینهای خارجی و حتی داخلی ایجاد می‌شود. و یقینا اثرات مخربی در صنعت گردشگری خواهد داشت و به‌شدت حجم سفر گردشگران خارجی را کم خواهد کرد، چرا که زمینه و تنوع حمل‌‌ و نقل هوایی از بین می‌رود…. وقتی سفر هوایی گران شود، دیگر برای مسافر خارجی به‌صرفه نیست که به ایران بیاید. کاهش مسافر نیز به نوبه خود توجیه برقراری خط هوایی با ایران را برای ایرلاینهای خارجی از بین می‌برد.

وی درباره پیامدهای افزایش قیمت دلار و سیاست حذف دلار به‌اصطلاح دولتی بر صنعت هوانوردی، همچنین گفت، با این تصمیم بخش زیادی از مسافران، مقاصد خارجی خود را از دست می‌دهند. و این جریانی است که مشاغل وابسته به صنعت هوانوردی از جمله خدمات فنی و مهندسی، کترینگ، هتل و تجهیزات وابسته به آن را نیز در معرض خطر قرار میدهند.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy