آژانس فضایی آمریکا، ناسا اعلام کرد، فضاپیمای پارکر به فضا پرتاب شد

27
آژانس فضایی آمریکا، ناسا اعلام کرد، فضاپیمای پارکر به فضا پرتاب شد
آژانس فضایی آمریکا، ناسا اعلام کرد، فضاپیمای پارکر به فضا پرتاب شد

آژانس فضایی آمریکا، ناسا صبح روز یکشنبه ۱۲ آگوست ۲۰۱۸ اعلام کرد، فضاپیمای پارکر به فضا پرتاب شد. این فضاپیما قرار است وارد اتمسفر خورشید شود.

کاوشگر پارکر بنا بود روز شنبه ۱۱ آگوست به فضا پرتاب شد ولی به دلیل مشکلات فشار هلیوم که دقایقی پیش از پرتاب مشخص شد، برنامه پرتاب به تاخیر افتاد. پس از رفع مشکل، پارکر ساعت ۷ و ۳۱ دقیقه به وقت گرینویچ صبح روز یکشنبه ۱۲ آگوست به فضا پرتاب شد.

عملیات ساخت و پرتاب پارکر که هدف از ارسال آن در این ماموریت دشوار، بررسی میزان امواج انرژی و گرما در اتمسفر خورشید و همچنین چگونگی حرکت آنها و شناسایی عوامل افزایش سرعت بادهای خورشیدی و ذرات پرانرژی این ستاره اعلام شده، یک میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار هزینه داشت.

این کاوشگر که از سکوی شماره ۳۷ پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به سمت خورشید پرتاب شد، به سپر ویژه‌ای به نام « سیستم حفاظت گرمایی» که تنها ۱۱٫۴۳ سانتی‌متر قطر دارد، مجهز است و حجمی به اندازه یک خودرو دارد و تا فاصله ۳٫۸ میلیون مایلی به خورشید نزدیک شود.

پژوهشگران ناسا توانستند با ترکیب کامپوزیت کربن، هسته سبک و نوعی اسپری با فرمول ویژه برای بازتاب امواج خورشیدی، سپر ویژه‌ای بسازند که بتواند این فضاپیما را به در مقابل گرمای شدید و امواج خورشیدی محافظت کند.

گرمایی که پیش‌بینی می‌شود پارکر با آن مواجه شود، حدود ۱۴۰۰ درجه سانتیگراد خواهد بود، با اینحال ناسا گفته اگر سپر گرمایشی به کار رفته در کاوشگر پارکر به خوبی عمل کند، دمای هسته پارکر تنها ۸۵ درجه خواهد بود. رکورد نزدیک شدن به خورشید در اختیار فضاپیمای مرکوری است که توانست به فاصله ۲۹ میلیون مایلی خورشید برسد.

اگرچه معمولا نام دانشمندان و علمایی که در قید حیات نیستند، روی کاوشگرها گذاشته می‌شود، اما کاوشگر پارکر نام فیزیکدان و ستاره‌شناس مشهور یوجین پارکر را روی خود دارد. یوجین پارکر در ۱۰ ژوئن ۱۹۲۷ در ایالت میشیگان آمریکا به دنیا آمد و در حال حاضر ۹۱ سال سن دارد. او در سال ۱۹۵۸ نظریه طوفان‌های خورشیدی را مطرح کرد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy