در بازار آزاد ایران سکه و دلار و ارز بیقرارند

44
در بازار آزاد ایران سکه و دلار و ارز بیقرارند

صبح امروز ۱۸مردادماه ۱۳۹۷ سکه و ارز در بازار آزادایران بیقرار بود.

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد ایران با افزایش قیمت نسبت به روز قبل ۴ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان و سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۳ میلیون و ۸۰۱ هزار تومان معامله شد.

هر قطعه نیم‌بهار آزادی امروز شاهد افزایش قیمت بود به‌نحوی که در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان، ربع سکه ۹۸۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۵۱۰ هزار تومان فروخته می‌شد.

در بازار ارز، دلار آمریکا که دیروز در بازار غیر رسمی به زیر ۹ هزار تومان رسیده بو، امروز ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می شود. قیمت یورو نیز دوباره با افزایش به مرز ۱۲ هزار تومان رسیده است.

این صعود قیمت مجدد دلار در حالی است که دولت روحانی در اواسط هفته جاری سیاست جدید ارزی را اعلام کرد و مدعی شد هدف از آن مقابله با گرانی افسارگسیخته ارزهای خارجی است.

در همین حال عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر گفت: با توجه به نزدیک شدن به زمان تحریم‌ها بحث روانی دربازار آزاد ایران را شاهدیم و اینکه بعد از ۱۳ مرداد چه اتفاقی می‌افتد؟ همه نگراننند که زمینه عرضه طلا در بازار کم شود.

مردم طلا را به عنوان دارایی نگاه می‌کنند و این باعث می‌شود شاهد تغییراتی باشیم، شاید به نوعی هرچه به تحریم‌ها نزدیک می‌شویم قیمت طلا روند افزایشی داشته باشد.

آگاهان اقتصادی پیش‌بینی می‌کنند با توجه به شرایط سیاسی ـ اجتماعی و نابودی شالوده‌های اقتصادی و دور جدید تحریم‌ها و همچنین به‌دلیل فساد و رانت‌خواری شایع در نظام، بازار ثانوی ارز، محملی برای رانت‌خواری‌های نجومی نهادهای قدرت مانند سپاه پاسداران خواهد بود و نرخ ارز و طلا دوباره به سیر صعودی خود ادامه خواهد داد، با این تفاوت که این بار سقوط آزاد و مستمر پول رسمی کشور به‌رسمیت شناخته شده و هیچ سد و مانعی ولو صوری و ظاهری هم در برابر آن در کار نخواهد بود.

تلگرام ما

http://t.me/Iran_news_ajancy