مایک پومپئو از متحدانش خواست که تامین مالی سران ایران را متوقف کنند

28
مایک پومپئو از متحدانش خواست که پیوسته و تامین مالی سران ایران را متوقف کنند
مایک پومپئو از متحدانش خواست که پیوسته و تامین مالی سران ایران را متوقف کنند

یک روز پس از اجرایی شدن تحریم‌های دوباره آمریکا علیه جمهوری اسلامی، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در پیامی از متحدان این کشور خواست به آمریکا «پیوسته و تامین مالی سران ایران را متوقف کنند».

مایک پومپئو در این پیام توئیتری که روز چهارشنبه، ۱۷ مردادماه، منتشر شد جمهوری اسلامی را حکومتی توصیف می‌کند که «با صلح جهانی سر ناسازگاری دارد».

دونالد ترامپ که از زمان کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۱۶ همواره به توافق اتمی موسوم به برجام انتقاد می‌کرد، در اردیبهشت‌ماه گذشته رسما از توافق کنار کشید.

رئیس جمهور آمریکا سپس در روز دوشنبه گذشته فرمان بازگشت بخش نخست تحریم‌ها علیه ایران را امضا کرد و این تحریم‌ها از روز سه‌شنبه اجرایی شد.

این در حالی است که اروپایی‌ها و به‌ویژه سه کشور بریتانیا و آلمان و فرانسه هم‌چنان تاکید دارند که برجام به قوت خود باقی است و تا ایران به این توافق پایبند است، آنها هم به تجارت و معامله با ایران ادامه خواهند داد.

در این فضاست که وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه از متحدان این کشور خواسته است که به آمریکا بپیوندند و «تأمین مالی سران ایران را که برای سرکوب مردم ایران و دامن زدن به تروریسم در سراسر جهان به‌ کار می‌رود، متوقف کنند».

این پیام توئیتری مشابه پیامی است که مایک پومپئو کمتر از یک ماه پیش به شرکای آمریکا داده بود:‌ «ما ازهم‌پیمانان و شرکایمان می‌خواهیم تا به کارزار فشار اقتصادی علیه حکومت ایران بپیوندند. ما باید همه منابع مالی را که رژیم برای حمایت مالی از تروریسم و جنگ‌های نیابتی استفاده می‌کند، قطع کنیم.»

آقای ترامپ بارها تاکید کرده است که ایران به‌واسطه اقدامات «بی‌ثبات‌کننده» خود در منطقه خاورمیانه از جمله فعالیت موشکی و کمک به گروه‌های شبه‌نظامی منطقه در واقع به روح برجام پایبند نبوده است.

توئیت وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پس از آن منتشر شد که حسن روحانی و محمدجواد ظریف با تاکید بر «عدم صداقت» آمریکا، این کشور را متهم کردند که «به هیچ‌یک از تعهدات خود پایبند نیست».

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy