زندگی پوشیده رضا شاه پهلوی با شیوه‌های خاص نسق گیری از مخالفین

224
زندگی پوشیده رضا شاه پهلوی با شیوه‌های خاص نسق گیری از مخالفین

این روزها هر جا که تظاهرات به اصطلاح گر میگیرد و شعارهای ساختار شکنانه به قول حکومت در بین جمعیت جاری میگردد بخصوص جاهایی که مرگ بر دیکتاتور و یا مرگ بر خامنه‌ای داده میشود ناگهان کسی فریاد میزند روحت شاد رضا شاه!

اینکه این افراد برای منحرف کردن شعار به این اقدام دست میزنند و عناصر اطلاعاتی برای سکوت چندثانیه ای جمعیت این اقدام را میکنند امر لو رفته‌ایست اما کمی هم درباره رضا شاه بدانیم:

رضا شاه در سال ۱۲۵۶ در آلاشت مازندران به دنیا آمد، هیچ گاه پدرش را ندید و مادرش نوش‌آفرین آیرملو بعد از مرگ همسرش، به تهران آمد و در محله سنگلج زندگی جدیدی را در فقر و بدبختی تمام شروع کرد.

رضا در سن ۱۴ سالگی توسط صمصام وارد فوج سوادکوه شد، گفته شده به قدری کوچک بوده که دیگران وی را سوار اسب می‌کردند، در سال ۱۲۷۵ که ناصرالدین‌شاه قاجار کشته می‌شود فوج سوادکوه برای حفاظت از مراکز دولتی و سفارت‌خانه‌ها به تهران فرا خوانده می‌شود، که مدتی وی نگهبان سفارت آلمان و هلند در تهران بود و بعد به سرگروهبانی محافظین بانک استقراض روسیه در مشهد منصوب می‌شود.

بعد از مدتی وکیل باشی گروها شصت تیر منصوب می‌شود، در این دوره رضا خان به دلیل تسلط به استفاده از یک مسلسل به نام ماکسیم به رضا ماکسیم معروف شد.

او بعدا در جنگهای دیگر هم که بیشتر در نقاط مختلف وجنگ علیه شورش مردم بود شرکت فعال می‌کند و به درجه ستوانی در تیپ همدان می‌رسد.

محمدرضا پهلوی در تایید بی‌سوادی پدرش می‌گوید: «…سختی و مشقت زندگی، از دست دادن پدر در دوران کودکی و نبودن وسیله باعث شد که رضاشاه در ابتدای عمر به مدرسه نرود و خواندن و نوشتن را نیاموزد.» (حسین مکی . تاریخ بیست ساله ایران . مجلد۶ صفحه۱۲۶)

تاج الملوک، که اولین ملکه ی دربار پهلوی بود نیز در سال ۱۳۴۷ش در مصاحبه با خبرنگار مجله کنفیدانس چاپ پاریس، درباره ی بی سوادی رضاخان گفته است: « پدر و مادر او از رعایای معمولی بودند و خودش هم اصلاً سواد نداشت».(فریدون هویدا . سقوط شاه . ص ۱۲۲)

در اسفند ۱۲۹۹ با همکاری سیدضیاالدین طباطبایی که یک مهره شناخته شده انگلیس بود، دست به کودتا زدند، این کودتای سیاه که با پشتیبانی و طراحی ژنرال آیرونساید انجام شد، راه را برای یک حکومت وابسته به انگلیس در ایران باز کرد.

احمدشاه به رضا خان لقب سردار سپه داد و بعد از مسعود کیهان او را به سمت وزیر جنگ منصوب کرد،

رضا خان بعدا در سال ۱۳۰۲ با فرمان احمدشاه به نخست وزیری منصوب شد.

روز ۹ آبان ۱۳۰۴ مجلس پنجم شورای ملی را زیر فشار قرار داد تا این که ماده واحده‌ای را مطرح کردندکه به موجب آن احمد شاه از سلطنت خلع شد، و حکومت موقت به رضاخان پهلوی سپرده شد، در ۲۴ آذر ۱۳۰۴ رضا خان در مجلس حاضر شد و با ادای سوگند به عنوان پایه گذار حکومت پهلوی بر تخت نشست ودر ۴ اردیبهشت ۱۳۰۵ تاجگذاری کرد.

رضا شاه با به قدرت رسیدن غارت و دزدی و زمین خواری را شروع کرد همزمان سرکوب و کشتن و زندانی کردن آزادیخواهان را هم در دستور کار خود قرار داد.

آزادی‌هایی که در جریان انقلاب مشروطه به دست آمده بود در دوره وی از بین رفت. بسیاری از رقبا و مخالفان وی زندانی و در زندان کشته شدند.

در میان مقتولان چند نفر از وزیران وی مانند عبدالحسین تیمورتاش، سردار اسعد بختیاری و نصرت‌الدوله، برخی از روسای ایلات مانند صولت‌الدوله قشقایی، برخی از شعرا و ادیبان مانند میرزاده عشقی و محمد فرخی یزدی و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای ملی مانند سید حسن مدرس و کیخسرو شاهرخ را می‌توان دید.

برخی از وزرا و نزدیکان وی نیز (مانند علی‌اکبر داور وزیر عدلیه)از ترس اتفاقات مشابه خودکشی کردند.

علاوه بر این افراد، کشتارهای دست جمعی قوم لر(فیلی، کهگیلویه، ممسنی و بختیاری)در عملیات معروف “فتح لرستان ” هم از کارهای اوست. (سایت بانک اطلاعات رجال – رضا شاه پهلوی)

همچنین تصرف به زور اموال و املاک امیر عشایر خلخالی، اقبال السلطنه ماکویی، سردار معزز بجنوردی و خوانین بختیاری و غصب املاکی به وسعت سرزمین بلژیک به نفع خود و خانواده اش ..

رضا خان  پس از نشستن به تخت سلطنت، حدود ۴۴هزار سند از دست مردم گرفت و املاک و زمین‌های روستاییان گیلان و مازندران، تنکابن و نور و بسیاری جاهای دیگر را مالک شد (تاریخ ۲۰ساله حسین مکی ج ۶ ص۱۳۵)

«رضا شاه هنگام ترک ایران، ۶۸میلیون تومان در حساب شخصی خود در بانک ملی داشت». که این پول نزدیک به ۲ برابر بودجه کشور ایران در آن زمان بود. (حسین مکی تاریخ ۲۰ ساله ، جلد ۸ صفحه ۹۱ به نقل از وزیر دارایی وقت، دکتر سجادی)

وی۴همسر اختیار کرد و دارای ۱۱ فرزند شد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy