کارشناسان بازار بین‌المللی انرژی از احتمال ذخیره‌سازی نفت توسط عربستان خبر می‌دهند

37
کارشناسان بازار بین‌المللی انرژی از احتمال ذخیره‌سازی نفت توسط عربستان خبر می‌دهند
کارشناسان بازار بین‌المللی انرژی از احتمال ذخیره‌سازی نفت توسط عربستان خبر می‌دهند

کارشناسان بازار بین‌المللی انرژی از احتمال ذخیره‌سازی نفت توسط عربستان خبر می‌دهند. این در حالی است که صادرات نفت ایران حتی پیش از شروع تحریم‌های نفتی این کشور در ماه ژوئیه کاهشی ۱۵ درصدی داشته است.

ماه ژوئن، کشورهای اصلی صادر کننده نفت خام عضو اوپک موفق شده بودند بر میزان صادارت نفت خام خود به گونه‌ای جدی بیافزایند. افزایشی که در ماه ژوئیه تکرار نشد.

روزنامه “گالف‌نیوز” به نقل از گزارشی که پیشتر توسط کارشناس بازارهای انرژی، جولیان لی بر روی خروجی “بلومبرگ” منتشر شده بود، خبر از کاهش صادرات نفتی ۵ کشور عربی حوزه خلیج فارس دارد.

“بلومبرگ” از جمله از طریق رصد کردن تانکرهای نفتی، میزان جابه‌جایی نفت خام را محاسبه می‌کند. بر اساس گزارش “بلومبرگ” صادرات نفتی پنج کشور عربی حوزه خلیج فارس سازمان اوپک، در ماه ژوئیه یک میلیون و یکصد هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.

در این گزارش آمده است که کاهش میزان صادرات نفتی این کشورها در عین حال نشانه‌ی آن است که امر صدور نفت از سوی این کشورها آن چنان که تصور می‌شد، امر ساده‌ای نبوده است.

ذخیره‌سازی نفت از سوی عربستان

تردیدی نیست که عربستان سعودی بر تولید نفت خود افزوده است. اکنون با توجه به کاهش میزان صادرات نفت این کشور، خبرنگار “بلومبرگ” بر این باور است که عربستان مابقی نفت تولیدی خود را در مخازن نفت ذخیره کرده است.

بخشی از مصرف داخلی نفت خام عربستان به نیروگاه‌های برق تزریق می‌شود. به‌ویژه در فصل تابستان و به دنبال گرم شدن هوا در این کشور مصرف روزنامه نفت خام در این کشور افزایش می‌یابد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، عربستان برای مقابله با گرما در فصل تابستان تا کنون همه ساله ۶۰۰ هزار بشکه نفت مصرف می‌کرده است. این در حالی است که مصرف داخلی نفت عربستان برای مقابله با گرمای هوا، در سال جاری به دو دلیل کاهش یافته است.

از یکسو، تابستان جاری، گرمای هوای عربستان در قیاس با سال‌های پیش کمتر بوده است. گرچه هوای عربستان در تابستان سال جاری حدود ۳۳ درجه اعلام شده است، ولی در مجموع گرمای هوای این کشور در سال جاری کمتر از ۵ سال گذشته بوده است. و از سوی دیگر، عربستان سیاست انرژی خود را تغییر داده است و برای تامین نیروگاه‌های برق بیشتر از گاز استفاده می‌کند تا نفت.

بر اساس ارزیابی “گالف نیوز” میزان تزریق روزانه عربستان در ماه ژوئیه به نیروگاه‌های برق حدود ۴۳۰ هزار بشکه بوده که در قیاس با تابستان‌های گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

“بلومبرگ” بر همین اساس اعلام کرده است که عربستان عملا مازاد تولید نفت خود را ذخیره‌سازی کرده است. مخازن ذخیره نفت خام عربستان از ظرفیت بالایی برخوردار است. این در حالی است که میزان نفت موجود در این مخازن در فاصله زمانی اکتبر ۲۰۱۵ تا آوریل ۲۰۱۸ حدود ۹۵ میلیون بشکه کاهش یافته است.

از این‌رو، به نظر می‌رسد که عربستان مازاد تولید نفت خود را صرف پر کردن مجدد مخازن نموده است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy