چند نکته ضروری درباره پیشگیری و درمان اثر گاز اشک آور و اسپری فلفل

227
  چند نکته ضروری درباره پیشگیری و درمان اثر گاز اشک آور و اسپری فلفل

اولین چیزی که باید درباره‌ی تماس با گاز اشک آور و اسپری فلفل به یاد داشته باشید آن است که این بدترین اتفاقی نیست که می‌تواند برای شما رخ بدهد. ترس و وحشت از آن‌ها بسیار شدید است، اما در واقعیت، اگر مراقب و هوشیار باشید، با کمترین مشکلی از مواجهه با آن جان به در خواهید برد.

اگر در معرض گاز اشک آور و اسپری فلفل قرار گرفته باشید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

* درد و سوزش در چشم‌ها، بینی، دهان و پوست

* اشک ریزی بیش از حد که باعث تیره شدن دید می‌شود

* آب ریزش بینی

* افزایش ترشح بزاق

* سرفه و مشکلات تنفسی

* منگی، گیجی، و گاهی هراس

* خشم شدید ناشی از تماس با اسپری فلفل واکنشی رایج است.

خبر خوش آن که اثرات فوق موقتی هستند.

ناراحتی حاصل از گاز اشک‌‌ آور معمولا بعد از ۵-۳۰ دقیقه از بین می‌رود، در حالی که فروکش کردن ناراحتی حاصل از اسپری فلفل ممکن است از ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت طول بکشد. اثرات هر دوی آن‌ها با درمان خیلی زود فروکش می‌کند. چون اسپری فلفل به انتهای عصب‌ها نفوذ می‌کند، اثرات آن بعد از برداشتنش از روی پوست ممکن است ساعت‌ها طول بکشد.

۳. از باورهای غلط درمانی نادرست و خطرناک اجتناب کنید:

باورهای غلط بسیاری درباره‌ی درمان و پیشگیری از گاز اشک آور و اسپری فلفل وجود دارند. اکثر این‌ اطلاعات نادرست اساسا خطرناک هستند. بعضی از آن‌ها، در صورت پیاده‌سازی، می‌تواند به شدت واکنش شخص به تماس با این مواد را افزایش دهد یا طولانی‌تر کند، یا دست کم حس امنیتي کاذب ایجاد کند.

۵. حفاظت در برابر گاز اشک آور و اسپری فلفل :‌

بهترین محافظ صورت استفاده کنید که دارای اندازه مناسب باشد و به خوبی صورت را پوشش دهد. به غیر از آن، عینک شنا، دهان‌بند طبی، یا حتی یک دستمال خیس خورده در سرکه که روی بینی و دهان قرار می‌گیرد می‌تواند کمک کننده باشند.

۶. بعد از تماس گاز اشک آور و اسپری فلفل چه کاری انجام بدهیم:

* آرامش خود را حفظ کنید. هول و هراس سوزش و ناراحتی را افزایش می‌دهد. به آرامی نفس بکشید و به یاد داشته باشید که این وضعیت موقتی است.

* اگر دیدید به سمت شما می‌آید یا هشداری دریافت کردید پوشش محافظتی خود را بگذارید، و در صورت امکان سعی کنید دور شوید یا خلاف جهت باد بایستید.

* بینی‌تان را فین کنید، دهان‌تان را بشویید، سرفه کنید و مرتبا تف کنید. از بلعیدن چیزی خودداری کنید.

* اگر لنز می‌گذارید، سعی کنید لنزها را بردارید یا کسی آن را با انگشتان تمیز و غیر آلوده برای‌تان در بیاورد. قبل از بیرون رفتن از گذاشتن لنزهای تماسی اجتناب کنید.

* چشمتان را نمالید.

۷. درمان‌ها

ما در رابطه با اسپری فلفل آزمایش‌هایی انجام داده‌ایم تا درمان‌های خوب را پیدا کنیم و دریافته‌ایم که بعضی از آن‌ها قطعا به کم کردن ناراحتی‌ها کمک می‌کنند. هیچ یک از این‌ها درمان‌های معجزه آسا نیستند: استفاده از این درمان‌ها به آدم‌ها کمک خواهد کرد سریع‌تر احساس بهبودی کنند، اما این کار زمان می‌برد.

با دقت و بدون تماس با چشم ناحیه‌ای از پوست را که در معرض مواد شیمایی قرار گرفته است با یک تکه پارچه یا گاز آغشته به روغن کانولا پاک کنید. بلافاصله بعد از آن روی پوست الکل صنعتی بمالید. یادتان باشد که الکل صنعتی اگر وارد چشم بشود آسیب زیادی می‌زند.

درمان‌های ثانویه می‌توانند شامل این موارد باشند: تف کردن، فین کردن بینی، سرفه کردن و دفع خلط، به اطراف قدم زدن در حالی که دست‌های‌تان در حالت کشیده قرار دارد، درآوردن لباس‌های آلوده و پوشیدن لباس‌های نو، در واقع، دوش گرفتن و شستن لباس‌ها به محض امکان بسیار ضروری است.

هشدار:

اسپری فلفل می‌تواند روی پوست خشک شود و بعدا هنگام دوش گرفتن و به خاطر تماس با رطوبت مجددا فعال شود! بخش زیر را بخوانید تا از نحوه‌ی خلاص شدن از اسپری فلفل قبل از دوش گرفتن آگاه شوید!

این مواد شیمایی سمی هستند و قبل از خلاص شدن از دست آن‌ها مدام شما و هر کسی در اطراف شما را آلوده خواهند کرد. تا آن وقت، سعی نکنید به چشم‌ها یا صورت‌تان، به دیگران، اثاثیه، فرش و غیره دست بزنید تا از آلودگی جلوگیری شود. همچنین بعد از شستن لباس‌ها ماشین لباسشویی خود را با داغ‌ترین آب بشویید تا باقیمانده‌ی مواد شیمایی در آن از بین برود.

یادتان باشد که این وضعیت موقتی است و بدن‌ ما فوق‌العاده قوی است و ساز و کارهای سم‌زدایی در آن تعبیه شده است.

۸. پوشش محافظ ضروری:‌

یک دستمال خیس خورده در سرکه که محکم دور دهان و بینی بسته شده باشد آخرین پناه است. از هیچ بهتر است، اما یادتان باشد که این صرفا یک مانع است و نه یک فیلتر در نتیجه در دراز مدت قادر به حفاظت از شما نخواهد بود. می‌توانید تا زمان آماده شدن برای استفاده آن را داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی بخیسانید.

برای حفاظت از چشم‌های‌تان، عینک شنا نیز خوب عمل می‌کند چون چفت و بست محکمی دارد. مقاومت در برابر انفجار یکی دیگر از ویژگی‌های خوب عینک شنا است. اکثر عینک‌های شنا برای جلوگیری از بخار کردن دارای منافذی هستند – این منافذ را با چسب پر کنید.بهتر است بدانید هر نوع محافظتی که انتخاب کنید به لحاظ بصری کاملا قدرتمند خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم قبل از بیرون رفتن از منزل پوشش محافظ خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید قبل از ورود به بطن ماجرا ساز و کار حفاظتی آن را درک می‌کنید و با آن‌ها آشنایی دارید.

اگر دستمال خیس شده با سرکه یا آب در اختیار نداشتید، یا نزدیک کسی بودید که چنین امکاناتی نداشت، با خودتان پیاز به همراه داشته باشید. در صورت گاز گرفتگی، آن را بشکنید و استنشاق کنید، و نزدیک چشمان‌تان نگه دارید… این کار به شدت ناراحتی و سوزش چشنم‌ها و حفره‌ی بینی را کاهش می‌دهد. من این کار را از یک عکاس خبری در غزه یاد گرفتم.

به هریک از دوستان‌تان توصیه کنید قبل از خارج شدن از منزل یک پیاز همراه خود داشته باشند.

۹. برای خلاص شدن از اسپری فلفل از آب استفاده نکنید!

امن‌ترین راه برداشتن آلودگی از روی پوست آن است که اجازه دهید پوست خشک شود، آهسته با یک پارچه‌ی خشک روی پوست بکشید یا آن را زیر باد پنکه بگیرید. برای ایجاد تسکین موقتی می‌توانید از محصولاتی مانند شامپوی بچه در ناحیه‌ی آلوده‌ی اطراف چشم استفاده کنید.

هنگام اسپری گازها، سریع‌ترین راه خلاصی آن است که مدام پلک بزنید و بگذارید اشک‌های‌تان پیوسته جاری شوند. وقتی که چشم‌تان را باز کردید و اشک‌تان جاری شد، تا آنجا که می‌توانید به جایی خیره شوید تا اشک چشم‌تان سرازیر شود و چشمان‌تان را به سرعت ممکن تمیز کند.

۱۰. چگونگی مقابله با قوطی‌های گاز اشک آور

دستکش‌های زخیمی که کارگرهای ساختمانی استفاده می‌کنند برای برداشتن و پرت کردن قوطی‌های گاز اشک آور به سمت پرتاب کنندگان به کار می‌آیند.

هشدار: قوطی‌های گاز اشک آور بسیار داغ تر از آن هستند که بتوان آن‌ها را با دست خالی نگه داشت!

۱۱. بعد، به محض آن که میسر بود، لباس‌های‌تان را بشویید چون روی آن‌ها مواد شیمیایی گاز اشک آور و اسپری فلفل وجود دارد!

اگر گاز اشک آور را بلعیدید از آب استفاده نکنید – این کار همه چیز را بدتر می‌کند. به جای آن از آب لیمو یا سرکه‌ی تازه استفاده کنید.

۱۲. آرامش خود را حفظ کنید

اگر مورد اصابت گاز اشک آور، یا چیزی بدتر، قرار بگیرید احساس خواهید کرد که قادر به نفس کشیدن نیستید. این نحوه‌ی کار آن است، و برای ایجاد چنین حسی طراحی شده است. که دچار هراس بشوید و شورش‌ها متوقف شود. بهتر است متوجه باشید که علارغم احساس ناتوانی در نفس کشیدن در واقع خیلی هم خوب نفس می کشید. گاز اشک آور کسی را نمی‌کشد.

پس سعی کنید آرام بمانید. اگر می‌توانید، در جایی خارج از مسیر بنشینید و فقط به خودتان یادآوری کنید که در حال نفس کشیدن هستید. خلاص شدن از هراس اولیه بخش اعظمی از اثرات گازهای ضد شورش را از بین خواهد برد.

 نتیجه گیری

درباره‌ی چالش مواجهه با گاز اشک آور و اسپری فلفل به خودتان آموزش بدهید. این آموزش را به دوستانتان هم منتقل کنید.

پیروز باشید.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy