آیا گیاهخواری صرف و کنارگذاشتن فر آورده های گوشتی درست است؟

42
آیا گیاهخواری صرف و کنارگذاشتن فر آورده های گوشتی درست است؟
آیا گیاهخواری صرف و کنارگذاشتن فر آورده های گوشتی درست است؟

احتمالا درباره گیاهخواری صرف که از آن با نام “وگان” یاد می‌شود، به اندازه کافی شنیده‌اید،اما آیا تا کنون از خود پرسیده‌اید کنار گذاشتن فرآورده‌های گوشتی به شکل کامل، چه تبعاتی می‌تواند در پی داشته باشد؟ به ویژه اینکه بسیاری از مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن، تنها در گوشت یافته می‌شوند.

در چند سال اخیر بسیاری از مردم سبک زندگی خود را کنار گذاشته و به گیاهخواری روی آورده‌اند. برخی نیز علاوه بر گوشت، محصولات حیوانی دیگر مانند لبنیات و تخم‌مرغ را نیز از فهرست خوراکی‌های خود حذف کرده و اصطلاحا گیاه‌خوار شده‌اند.

درباره دلایل این رویکرد، نظریه‌های متعددی وجود دارد. برخی آن را با حمایت از محیط زیست و حقوق حیوانات مرتبط دانسته و برخی نیز دلایل دینی برای آن مطرح کرده‌اند. دلایل این امر هرچه که باشد، چیزی از آثار منفی یا مثبت آن نمی‌کاهد.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که گیاهخواری، در صورتی که درست انجام شود، آثار مثبت فراوانی دارد. این رژیم غذایی، به ویژه در آنها که پیش از این یک رژیم مملو از گوشت و لبنیات داشته‌اند، تغییرات چشمگیری در سیستم بدن آنها به وجود می‌آورد.

از سوی دیگر متخصصان رژیم‌های غذایی می‌گویند که کنار گذاشتن گوشت و فرآورده‌های آن و همچنین لبنیات، بدن را با کاهش چشمگیر مواد معدنی و ویتامین مواجه می‌کند. این امر موجب fil خوردن تعادل و توازن سلامتی افراد می‌شود.

گیاهخواری سبب می‌شود مواد معدنی و ویتامین‌هایی مانند ب۱۲، آهن، کلسیم، ویتامین د، ویتامین آ، زینک و اسیدهای چرب اومگا ۳ به بدن نرسد. این مواد سلامتی دندان‌ها، استخوان‌ها، هورمون‌ها و سلامتی روانی افراد را به شدت به خطر می‌اندازد.

در سوی مقابل گیاهخواری خطرات ناشی از بیماری‌های قلب و عروق را کاهش می‌دهد. این امر به دلیل اجتناب از خوردن غذاهای چرب است. این موضوع باعث کاهش سریع وزن و مصرف کمتر کالری می‌شود.

علاوه بر این افراد گیاهخوار در دو یا سه سال اول گیاهخواری از این امر لذت برده و آرامش روانی خواهند داشت، اما پس از آن سبب می‌شود خسته و کسل شده و دچار افسردگی شوند. آنها همچنین به آنفولانزای مکرر، ریزش مو، کاهش شدید وزن و مشکلات غده تیروئید مبتلا می‌شوند.

از این رو پزشکان یک رژیم غذایی متنوع و مشورت با متخصصان رژیم‌هایی غذایی را قبل از روی آوردن به گیاهخواری یا هر تغییر چشمگیر در برنامه غذایی توصیه می‌کنند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy