استیضاح روحانی و پیامدهای خطرناک آن برای ولی فقیه

389
استیضاح روحانی و پیامدهای خطرناک آن برای ولی فقیه

مجلس سرانجام استیضاح روحانی را استارت زد. واضح است که در این شرایط بحرانی این اقدام به و خامت اوضاع شدت میبخشد. بخصوص که دور اول تحریم از دو روز دیگر شروع میشود و این وضعیت را بسیار حادتر میکند.

مهره های روحانی در مجلس بسیار تلاش کردند که جنگ دو جناح منجر به سؤال از روحانی در مجلس نشود، و نگران بودند که منجر به طرح استیضاح روحانی بشود و این را حرکتی با پیامدهای وحشتناک برای تمامیت نظام میدانستند.

روشن است که بعضی از مهره‌های جناح خامنه‌ای در مجلس مثل نقوی حسینی خیز استیضاح روحانی را برداشته‌اند و حتی بعضی‌ها مثل حاجی دلیگانی مشغول جمع‌آوری امضا برای مطرح کردن عدم‌کفایت روحانی هستند. جدای از این‌که این‌ها چقدر شانس موفقیت دارند یا ندارند، اما همین حرکت در همین حد،‌ گویای فضای موجود است و ناشی از بحران‌های گریبان‌گیر نظام و بزرگ‌ترین بحران آن یعنی بحران اجتماعی است که سراسر کشور را به صحنه داغی تبدیل کرده که آرام و قرار را از دلسوختگان ولایت و نیروهای سرکوبگرش گرفته است. ایران آتشفشانی شده که هر روز از نقطه‌ای فوران میکند.

حرکت‌های اعتراضی که ظاهراً علتش گرانی و بحران اقتصادی است ولی به‌محض شروع و در همان گام اول و ساعت اول، شعارها تبدیل به شعارهای سیاسی و شعارهای ساختار شکنانه می‌شود. آشکارا می‌توان دید که شرایط ویژه‌یی حاکم شده است. مثلاً معاون استانداری فارس گفته است:

«شعارهای تجمع سه‌شنبه شیراز ربطی به گرانی نداشت… بیشتر شعارهای مطرح شده در این تجمع ساختارشکنانه بود و برخی افراد به اسم گرانی شعارهای ساختارشکنانه هدایت‌شده‌ای را سردادند».

 مکارم شیرازی با ابراز وحشت شدید از نارضایتی انفجاری مردم می‌گوید:‌

«مردم از دستگاه قضایی به‌شدت شکایت دارند. می‌گویند اگر آنها با قاطعیت، شجاعت و سرعت با مفسدان اقتصادی برخورد کنند این جرثومه‌های فساد به‌سرعت برچیده می‌شوند».

و بعد اضافه می‌کند:

«آنها که از خارج مردم را به آشوب دعوت می‌کنند، دشمنان قسم‌خورده ملت ایرانند و تشنه به خون ما می‌باشند».

الان که اینهمه وحشت ایجاد شده از ۲روز دیگر دور اول تحریم‌ها  شروع شود چه خواهد شد؟

به همین دلیل است که برای ریختن آب روی آتش قیام طرح استیضاح روحانی در مجلس بحث و سوال میشود، طبعاً روحانی هم ناچار می‌شود به کارهایی مانند تعویض رئیس بانک مرکزی تن دهد.

کاری که البته از نظر آن جناح به‌هیچ‌وجه کافی نیست و به همین جهت ۹۳ تن از اعضای مجلس در نامه‌یی خواستار تغییر اساسی در تیم اقتصادی دولت روحانی و برکناری وزرای مربوطه شده‌اند.

آیا حکومت، یا لااقل بخشی از آن تلاش می‌کند با چنین اقدام‌هایی آبی روی آتش قیام بریزد و شرایط به‌شدت سخت و انفجاری حاکم بر رژیم را تخفیف بدهند و آرام کنند؟

جواب مطلقاً منفی است! زیرا یک سال بود که سؤال از روحانی در مجلس مطرح بود. این موضوع ۳بار مطرح شد و هر ۳بار، چه دولت روحانی با فشارهایی که می‌آورد و چه خود علی لاریجانی که هوای کل نظام را دارد، جلوی آن را گرفته بودند؛ ولی این بار به‌علت شدت بحرانها، اجرایی کردن استیضاح به گردنشان افتاده است.

یعنی این یک ابتکارعمل از طرف مجلس یا جناح خامنه‌ای نیست، این را شرایط انفجاری موجود تحمیل کرده و به گردنشان انداخته است.

از یک طرف رسانه‌های حکومتی هم‌چنان که در مورد برکناری سیف نوشتند، این یک بازی تغییر صندلی‌هاست و هیچ مسأله‌یی حل نمی‌کند و یک چیزهای بنیادی و ساختاری باید تغییر کند.

اما نکته مهم این است که، همین اقدام که از طرف بانیانش برای آرام کردن جو اجتماعی است، می‌تواند پیامدهای پیش‌بینی نشده‌یی داشته باشد و برای حکومت بسیار خطرناک است.

حال اگر این اقدام، نمایش است و برای ریختن آب بر آتش است، اگر واقعاً قصد آخوندها از استیضاح روحانی، کنترل و مهار قیام است، چرا تا ته این خط را به‌عنوان یک راه‌کار نمی‌روند؟ این‌که مثلاً روحانی را برکنار کنند! یا لااقل بخش عمده کابینه‌ او را تغییر دهند و به‌قول خودشان یک خانه‌تکانی اساسی بکنند؟

پاسخ روشن است، اینها ممکن است قصدشان ریختن آب بر آتش باشد، ولی شما می‌دانید وقتی آتش شدید و حرارت زیاد است، آب بر روی آتش، تأثیر معکوس دارد. اینجا هم چه بسا این کارها نتیجه معکوس دهد!‌

جناح روحانی هم اتفاقاً روی همین تکیه می‌کنند و می‌گویند شرایط برای انجام این کار بدترین شرایط است و در این موقعیت نباید این کار صورت می‌گرفت و پیام ضعف می‌دهد، هم به مردم و نیروی برانداز و هم به طرف‌های خارجی.

روزنامه آرمان سوال از روحانی را پیش درآمد سوال از خامنه ای میداند و مینویسد:

«به نظر می‌رسد، هنوز دولتیان و تا حدودی مجلسیان اراده جدی بر شکستن تابوی قدرت مقدس را ندارند. اینان هنوز به این باور نرسیده‌اند که هیچ قدرتی در نظام عرفی نباید غیرپاسخگو باشد… از این رو، رئیس‌جمهور و همکاران او نباید از حضور قاعده‌مند در پارلمان واهمه‌ای داشته باشند. حضور در مجلس فرصتی است برای بیان بسیاری از واقعیت‌ها…

امید است با پرسش‌پذیر شدن بدون استثنای تمام ارکان قدرت، مسیر تأسیس مدیریت کارآمد و اثربخش هموار شود».

یعنی با استیضاح وضعیت بحرانیتر و بدتر میشود مطلقاً هیچ شانسی برای خروج از سراشیب سقوط وجود ندارد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy