دیدار نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت دونالد ترامپ

45
دیدار نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت دونالد ترامپ
دیدار نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت دونالد ترامپ

امروز «جوزپه کونته» نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت دونالد ترامپ دیدار می کند. کاخ سفید با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: ایتالیا متحد مهم آمریکا در ناتو و یکی از کشورهای عضو ائتلاف در افغانستان و عراق است، و کمک مهمی به برقراری ثبات در منطقه مدیترانه می کند.

این اولین سفر رسمی آقای کونته در این سمت به آمریکا است و در حالی انجام می شود که به نوشته برخی رسانه های آمریکایی، «نخست وزیر دست راستی و پوپولیست ایتالیا» به صورت قویترین حامی دولت ترامپ در اروپای غربی درآمده است.

در بیانیه کاخ سفید تصریح شده که رهبران آمریکا و ایتالیا پس از دیدار کوتاه مدت خصوصی در جلسه ای طولانی تر با شرکت مشاوران شان شرکت خواهند کرد؛ اجلاسی که «به تعمیق روابط دو جانبه و بسط همه جانبه همکاریهای دفاعی دو کشور» اختصاص دارد.

مذاکره درباره ایران

هرچند در اطلاعیه کاخ سفید اشاره ای نشده اما برخی تحلیلگران می گویند احتمالا بخشی از مذاکرات درباره واردات نفت از ایران باشد.

ایتالیا بزرگترین خریدار نفت جمهوری اسلامی ایران در اروپا و اولین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپاست، اما مقدمات برقراری دور اول تحریم های آمریکا علیه ایران که تا هفت روز دیگر آغاز می شود، ادامه مبادلات بانکی و بازرگانی در این سطح را با مشکل بزرگی روبرو کرده است.

پانزده ماه پیش پرزیدنت ترامپ در واشنگتن میزبان «پائولو جنتیلونی» نخست وزیر سابق ایتالیا نیز درباره ایران گفت: ایران در حال اقدامات نامناسبی است. من از قبل گفته ام، این توافق خوب نبود. ما توافق ایران را در حال بررسی داریم تا ببینیم ایران چه تخلفاتی داشته است. در آینده درباره اش صحبت می کنیم.

کمی بعد از این سخنان پرزیدنت ترامپ آمریکا را از برجام خارج کرد و قرار است دو دور تحریم های هسته ای ایران که صادرات نفت و گاز این کشور را هدف می گیرد، از نو باز گردد.

 

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy