حال و روز وزارت خارجه با برجام به مانند آن فردی است که هم پیاز را خورده و هم چوب را

104
حال و روز وزارت خارجه با برجام به مانند آن فردی است که هم پیاز را خورده و هم چوب را

ظریف وزیر خارجه  روز شنبه ۶مرداد۹۷ در یک نشست با اعضای هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی رژیم حاضر شد و در سخن‌پردازیهای خود از برجام به‌عنوان یک نعمت یاد کرد که بعضیها قدرش را ندانستند و کفران نعمت کردند.

وی اضافه کرد که شرایط موجود اقتصادی هم یک نعمت است که باید شکرش را به جا آورد. این اظهارات ظریف موجی از خشم و اعتراض در جناح خامنه‌ای برانگیخت.

ظریف در این نشست گفت: «یه خرده بعضی‌ها کفران نعمت کردند، یادشون نبوده لَئِنْ شَکرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکمْ وَ لَئِنْ کفَرْتُمْ ان عَذابِی لَشَدِید. بالاخره شکر نعمت باید می‌کردیم و باید بکنیم امروز».

ظریف در بخش دیگری از حرفهایش گفت: «آمریکایی‌ها معتاد به تحریم هستند… دنیا در برابر یک انتخاب قرار گرفته… اروپایی‌ها هم امروز باید تصمیم بگیرند که… منافع اروپا را دنبال کند یا منافع آمریکا را…».

ظریف اگر‌چه به این ترتیب مدعی است که منافع اروپایی‌ها را بهتر از خود آنها تشخیص می‌دهد، اما برای آن که خیلی هم پرت و ابله جلوه نکند، یک جا هم گفت: « که من خام نیستم که فکر کنم ما می‌توانیم بین آمریکا و اروپا درگیری ایجاد کنیم».

این حرفها طبق معمول از جناح مقابل پاسخ داده شد و اولین پاسخ دهنده هم که همیشه کیهان است: « متأسفانه دولت آقای روحانی آمریکا را به تحریم‌های جدید و بی‌سابقه علیه ایران معتاد کرد زیرا با مدل برجام به آمریکا ثابت کرد که در برابر فشار و تهدید عقب‌نشینی می‌کند، امتیاز می‌دهد و حتی اگر آنها برجام را پاره پاره هم کنند، اینجا رفتار آمریکایی‌ها توجیه می‌شود!…».

جوان (ارگان بسیج)  نوشت:‌ «جناب ظریف چگونه محاسبه کرد که وقتی در داخل کشور، نقد‌هایی بر برجام وارد بود -از نقد رهبری گرفته تا نقد رسانه‌ها- این نقد‌ها موجب شد که عذاب شدید خداوند بر این کفران نعمت نازل شود؟!

او باز چگونه محاسبه کرد که شرایط امروز ایران، مصداق «عذاب شدید» است؟!… چگونه خداوند عذاب شدید خود را بر ملت مسلمان ایران که صبورانه با تحمل سختی‌ها، دولت و حکومت را در مقابله با تحریم‌ها و کاستی‌ها و سوءمدیریتها و البته مبارزه با فساد‌ها و رانت‌خواریها یاری می‌رسانند، نازل می‌کند؟».

سیاست روز وضعیت نظام را چوب و پیاز خورده توصیف کرد و نوشت: « نپذیرفتن اشتباه در محاسباتی که داشتند، باعث می‌شود عزیزان دولت و دستگاه دیپلوماسی هم‌چنان دلخوش به برجام اروپایی باشند در حالی که حال و روز دولت و وزارت‌خارجه به مانند آن فردی است که هم پیاز را خورده و هم چوب را! و این تاوان به کشور نیز زیان وارد کرده است».

مهدی محمدی با تمسخر در توییتر خود خطاب به ظریف نوشت:‌ «آقای ظریف، ما کفران نعمت کردیم، شما که صبح تا شام برجام را شکر می‌کردید، از شما چرا نعمت را گرفتند؟!».

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy