تهدید‌های حسن روحانی ، های و هوی بود، ما همواره اهل مذاکره بوده‌ایم

164
تهدید‌های حسن روحانی ، های و هوی بود، ما همواره اهل مذاکره بوده‌ایم

هرچند که هم ولی فقیه و هم خود حسن روحانی میدانستند که تهدیدها و گنده گویی‌هایشان صرفا برای مصرف داخلی و نگهداری پاسدار و بسیجی هاست اما بهر حال در داخل حکومت تلاطم‌هایی را به وجود آورد.

مقامات و مهره‌های جناح خامنه‌ای برای حسن روحانی علیه آمریکا کف زدند.

 قاسم سلیمانی او را شجاع خواند و گفت: «این بیانات شجاعانه و قابل افتخار رئیس‌جمهور محترم ما بر همه جامعه ما اثر گذاشت».

اما برخی در هم نسبت به آن ابراز شک کردند.

مثلاً یکی از دلواپسان به نام مهدی محمدی ضمن آن که توصیه می‌کرد که همین حرفهای روحانی را هر چه که هست باید مغتنم شمرد، می‌گوید: « بسیاری از کسانی که به‌حق، به دولت اعتدال و رئیس آن بدگمان هستند، می‌گویند ساده‌دلی است حرف‌‌های روحانی به آسانی پذیرفته شود و فراموش کنیم او در این سال‌ها چه گفته و هر جا مجال پیدا کرده، چه‌ها کرده است».

اما رسانه‌ها و مهره‌های به اصطلاح اصلاح‌طلب، ناراحتی خود را از اظهارات روحانی پنهان نکردند. و واکنش‌ها  از همان روز دوم مرداد شروع شد.

روزنامه‌ ابتکار: «گویی مشی روحانی به کلی دستخوش تغییر شده» و این تغییر «نشان از عزم روحانی برای نزدیک شدن هر چه بیشتر به نهاد قدرت دارد».

هر چند روحانی پیام جناح خود را گرفت و روز چهارم مرداد که مقامات آمریکا مواضع تندتری علیه حکومت گرفته بودند، دیگر پاسخی نداد و گفت: « تهدیدات بی‌اساس برخی حاکمان آمریکا ارزش پاسخ‌دادن ندارد»، اما تنش ناشی از گرد و خاکهای روحانی برای بستن تنگه هرمز در باندهای حامی او هم‌چنان ادامه دارد.

علی بیگدلی از کارشناسان حکومت ۶مرداد به او گوشزد کرد: «مسیر رایزنی سیاسی نباید بسته شود». و روحانی را نصیحت کرد که: «به‌نفع ماست تا با درایت از این فضا عبور کنیم».

جمهوری اسلامی هم از زبان مذاکره‌جویان به روحانی هشدار داده که این جریان حامی روحانی «سخنان تند گفتن را نشانه انقلابی بودن نمی‌دانند» و یادآوری کرد «شما را به‌خاطر به سرانجام رساندن برجام تحسین می‌کنند».

و سرانجام بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس هم برای تعدیل آثار حرف‌های روحانی، آن را در حد «هوی» پایین آورد و گفت:

«از قدیم گفته‌اند جواب «های، هوی است» وی فرصت را غنیمت شمرد تا در همین شرایط هم آمادگی نظام را  برای مذاکره اعلام کند و تصریح کند: «ما همواره اهل مذاکره بوده‌ایم و نمونه آن موضوع هسته‌یی است».

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy