تراشه‌‌های اهدایی پوتین به علی خامنه ای در جعبه قرآن قدیمی چه بود؟

296
تراشه‌های اهدایی پوتین به علی خامنه ای در جعبه قرآن قدیمی چه بود؟

تراشه‌‌های اهدایی پوتین در توپ فوتبالی که «ولادیمیر پوتین»  در کنفرانس مشترک در هلسینکیِ فنلاند به «دونالد ترامپ» همتای آمریکایی اش اهدا کرد، حاوی یک تراشه انتقال اطلاعات از تلفن های همراه نزدیک بوده است.

 بلومبرگ در گزارشی نوشت: این تراشه یک ابزار جاسوسی نیست بلکه یک وسیله تبلیغاتی توپ های هوشمند شرکت آدیداس است.

به نوشته این شبکه خبری، تصاویری از کنفرانس خبری مشترک پوتین و ترامپ که لحظه تحویل این توپ به ترامپ را به نمایش می گذارد، نشان می دهد که این توپ حاوی لوگوی ارتباطات از میدان نزدیک (NFC) است.

بر اساس گزارش تارنمای آدیداس، در زمان تولید این توپ این تراشه زیر لوگوی مذکور کار گذاشته شده بود و شبیه آیکون وای فای است.

این تراشه به هواداران فوتبال اجازه می دهد با نزدیک کردن تلفن همراه خود به توپ ویدئوها، مسابقات و دیگر اطلاعات را به تلفن خود منتقل کنند.

شرکت آدیداس از اظهار نظر درباره این که آیا از این وسیله می توان در حمله سایبری روسیه استفاده کرد یا نه، خودداری کرده است اما بر اساس توضیحات ارائه شده درباره این محصول در وبسایت آدیداس، این تراشه به خودی خود قابلیت تغییر دادن ندارد.

«سارا سندرز» سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت: بررسی های امنیتی که درباره همه هدایای رئیس جمهور انجام می شود برای این توپ هم انجام شده است. ما قصد نداریم اطلاعات بیشتری درباره پروسه امنیتی دهیم.

کاخ سفید از اظهار نظر درباره شناسایی هر گونه تغییری در توپ و محل نگهداری آن در آینده خودداری کرد.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری خواه از ایالت کارولینای جنوبی در صفحه توئیترش نوشت: این توپ باید از نظر مجهز بودن به «ابزارهای شنود» بررسی شود و او «هرگز اجازه نمی دهد وارد کاخ سفید شود».

هنوز معلوم نیست که آیا این تراشه قبل از اهدا به ترامپ از توپ خارج شده است یا نه.

آسوشیتدپرس قبلا گزارش داده بود که توپ اهدایی به ترامپ همچون همه هدایای رئیس جمهور تحت بازرسی امنیتی قرار می گیرد. روسیه میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ بود و ترامپ بعد از دریافت این توپ از پوتین در کنفرانس خبری مشترک در هلسینکی گفت که آن را به پسرش «بارون» می دهد.

از این که بگذریم به ملاقات سال ۹۴ خامنه ای و گرفتن هدیه قرآن بسیار نفیس او از دست پوتین می افتیم. آمریکایی ها فهمیدند اما بعد از سه سال آیا خامنه ای متوجه شده که چه تراشه ای برایش کارگذاری کرده اند؟ گمان نمیکنم

هدیه پوتین نظر بسیاری را به خود جلب کرد. به ویژه اینکه اعلام شد که هدیه وی به رهبر انقلاب نسخه‌ای تاریخی از قرآن کریم است که قدمت زیادی دارد. اما نو بودن صفحات آن سبب شد تا عده‌ای این شایعه را بوجود بیاورند که هدیه پوتین تقلبی است و بر این اساس مطرح کردند که با توجه به این مسئله نمی‌توان در حوزه‌های دیپلماتیک و روابط فی مابین به روسیه اعتماد کرد.

عبدالله شهبازی، نویسنده و پژوهشگر گفت: عرف نیست که در این موارد نسخه اصلی هدیه داده شود، در مورد بدلی بودن هدیه پوتین بیان داشت: ««بدلی» معادل درستی نیست برای نسخه فکسیمیل. فکسیمیل یا فاکسیمیله به نسخه نفیس برابر اصل گفته می‌شود. «بدلی» یعنی نسخه تقلبی که بجای اصل جا زده باشند. نسخه فکسیمیل با هزینه زیاد تهیه می‌شود و مرسوم است اهداء‌ آن.»

این پژوهشگر تاریخ با انتشار عکسی از هدیه نسخه فکسمیله قرآن کریم به یکی از مقامات ترکیه گفت: « مثلاً، در اینجا رئیس مرکز مطالعات تاریخ و فرهنگ اسلامی ترکیه نسخه فاکسیمیله قرآن کریم منسوب به عثمان را اهدا می‌کند به اردوغان.»

شهبازی اضافه کرد:‌ « رهبري هم نسخ خطي را كه به ايشان اهدا مي‌شود به موزه آستان قدس مي‌دهند. نفس هديه مهم است كه مثلاً بجاي كلاشنيكف طلا (كه معمولاً روسها به سران عرب مي‌دادند) قرآن اهداء شده است.»

فکسیمیل (فاکسیمیله Fac-simile) به چاپ عکسی از کتب قدیمی و نفیس می‌گویند که به شیوه خاص و با قیمت گزافی تهیه می‌شود. گفتنی است هدیه‌ای که به رهبر انقلاب از سوی پوتین اهدا شد نسخه فاکسمیله‌ای از قدیمی‌ترین یا یکی از قدیمی‌ترین نسخ قرآنی است که در اختیار کشور روسیه است.

از طرفی آثار و اشیاء تاریخی جزو میراث ملی کشورها محسوب می‌‌شود و معمول نیست که کشورها برای تحکیم روابط آثار تاریخی خود را به هم اعطا نمایند و از سوی دیگر منطقی نیست کشوری که هدیه‌ای برای تحکیم روابط به طرف مقابل اعطا می‌کند تقلبی باشد و خود را در این راستا زیر سئوال ببرد.

بلومبرگ توپ اهدایی پوتین به ترامپ، حاوی یک تراشه جذب و انتقال اطلاعات از موبایل بوده است!

بهرحال آمریکایی ها فهمیدند هدیه شان تراشه دارد اما بعد از ۴سال هنوز نفهمیدند، پوتین در جعبه قرآن اهدایی به خامنه‌ای چه چیزی کار گذاشته است !

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy