کلاه سفیدها به سوی اسرائیل سرازیر شدند تا از آنجا به کشور اردن منتقل شوند

70
کلاه سفیدها به سوی اسرائیل سرازیر شدند تا از آنجا به کشور اردن منتقل شوند
کلاه سفیدها به سوی اسرائیل سرازیر شدند تا از آنجا به کشور اردن منتقل شوند

هشتصد عضو «دفاع غیر نظامی سوریه» موسوم به «کلاه سفیدها» که برای حمایت و نجات شهروندان در مناطق دستخوش ناآرامی فعالیت می کنند روز یکشنبه به سوی اسرائیل سرازیر شدند تا از آنجا به کشور اردن منتقل شوند.

ارتش اسرائیل روز یکشنبه با اعلام این خبر و اشاره به اینکه عملیات تخلیه امدادگران سوری به درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفته، تصریح کرد: جان نیروهای کلاه سفید در پی پیشروی ارتش تحت امر بشار اسد در جنوب این کشور در معرض خطر قرار گرفته بود.

اعضای گروه امدادرسانی «کلاه سفیدها» پس از ورود به خاک اسرائیل به سوی اردن هدایت شده اند. این افراد که ماموریت آنها امدادرسانی و تخلیه مجروحان از زیر آوار پس از بمباران مناطق تحت اشغال شورشیان توسط ارتش سوریه و هواپیماهای روسیه بود در صورت دستگیر شدن، طبق ادعای ارتش اسرائیل، در معرض مجازات هایی چون زندان و حتی اعدام قرار خواهند گرفت.

بیشتر بخوانید:

کلاه سفیدهای سوریه چه کسانی هستند

ارتش اسرائیل در بیانیه ای بدون اشاره به اطلاعات دقیق تر ماجرا ، عملیات انتقال نیروهای تخلیه شده کلاه سفید را به «یک کشور همسایه» مورد تایید قرار داده است. در این بیانیه همچنین تصریح شده است که این عملیات به هیچ وجه تغییری در سیاست کلی اسرائیل مبنی بر امتناع از پذیرش پناهجویان سوری در خاک خود ایجاد نمی کند.

از سوی دیگر اردن نیز دقایقی بعد از انتشار خبر تخلیه کلاه سفید ها تایید کرد که هشتصد سوری را در خاک خود پذیرفته و قرار است آنها را به کشورهای آلمان، کانادا و انگلیس منتقل کند.

محمد القاید، سخنگوی وزارت امور خارجه اردن در همین ارتباط گفته است که «نیروهای کلاه سفید به دلیل آنکه جانشان در معرض خطر قرار دارد و صرفا به خاطر مسائل انسان دوستانه از سوی اردن پذیرفته شده اند. این افراد به زودی به سه کشور آلمان، کانادا و انگلیس فرستاده می شوند.»

کلاه سفید ها یا سازمان دفاع غیرنظامی سوریه خود را غیرسیاسی می خواند، اما روسیه و دولت دمشق آن را به پیوند با تروریست ها متهم می کنند. این سازمان در مناطقی حضور می یابد که از کنترل نیروهای دولتی سوریه بیرون است.

فیلمی به کارگردانی اورلاندو ون اینزیدل که از فعالیت امدادگان داوطلب در سوریه برای نجات جان غیرنظامیان در زیر بمباران های شهری ساخته شده بود سال گذشته موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین مستند سینمایی شد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy