تخریب مزار شهدا و گورهای جمعی زندانیان سیاسی قتل‌عام شده در دهه۶۰

59

تخریب گورهای جمعی مزارهای زندانیان سیاسی قتل‌عام شده در دهه ۶۰همزمان با سالگرد این جنایت از طرف دست اندرکاران صورت میگیرد.

خانواده‌های شهیدان، که روز گذشته جمعه ۲۹تیر۹۷ برای خواندن فاتحه به منطقه پادادشهر در پشت قبرستان بهشت‌آباد، در اهواز رفته بودند، با صحنه تخریب مزار شهدا مواجه شدند.

محل مورد تخریب شامل گورهای جمعی پس از قتل‌عام زندانیان سیاسی در زندان اهواز از سال ۶۰ تا ۶۷ میباشد.

سال گذشته در همین روزها یعنی سالروز قتل‌عام زندانیان سیاسی قصد تخریب این مزار را داشتند، که در وحشت از واکنش خانواده‌های شهیدان و فشارهای بین‌المللی؛ کار را متوقف کردند.

سازمان عفو بین‌الملل مستقر در لندن روز ۱۱خرداد ۹۶طی بیانیه‌یی هشدار داد مقامهای رژیم ایران با بی‌احترامی به گورهای جمعی شواهد و آثار جرم باقی‌ مانده از اعدام‌های دهه‌ٔ ۶۰ را از بین می‌برند. این سازمان از مسولین ایران خواست تا هر چه سریع‌تر تخریب مزار شهیدان قتل‌عام شدگان تابستان ۱۳۶۷ در اهواز را متوقف کنند.

این گورها حاوی اجساد دهها زندانی سیاسی است که در تابستان ۶۷ قتل‌عام و در گورهای جمعی دفن شدند.

با توجه به اینکه حکومت میترسید خانواده‌ها اقدام به خارج کردن اجساد فرزندانشان و دفن آنها در جای دیگر بکنند. حکومت اقدام به ریختن سیمان در بخشی از این قبرستان نمود و تلاش کرد که مانع از حفر قبرستان شود. از آن سال دفن این زندانیان خانواده ها هرگز اجازه نداشتند مقبره ای برای فرزندانشان بسازند و همواره با نشانه هایی که بر سر مزارها گذاشته بودند آنها را شناسایی میکردند.

در سال ۹۶ جهت تخریب این گورستان قسمتی از این قبرستان را با ریختن سیمان تلاش کردند، همین آثار را هم از بین ببرند.

بارها به شکل توهین آمیزی این محل را به محل ریختن زباله یا ریختن نخاله های ساختمانی تبدیل کرده اند. یکبار به بهانه تعریض جاده تلاش کردند این قبرستان را از بین ببرند و ….  و کینه‌های فزاینده آنها هنوز فروکش نکرده است.

فیلیپ لوتر، مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقا سازمان عفو بین‌الملل، در گزارشی با اشاره به قتل‌عام زندانیان سیاسی و تخریب مزار شهیدان این قبرستان می‌گوید: «در حال حاضر بولدوزرها در چارچوب یک پروژه‌ٔ تعریض جاده در کنار این گورهای جمعی مشغول به کارند… قرار است بلوک‌های سیمانی (که نشان این گورهاست) با خاک یکسان شود و منطقه کنار این جاده در حال تعریض به‌منظور احداث یک مرکز تجاری پاکسازی شود». (گزارش سازمان عفو بین‌الملل- اول ژوئن ۲۰۱۷)

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy