انتقاد دیدبان حقوق بشر به احکام صادرشده برای دانشجویان معترض

36
انتقاد دیدبان حقوق بشر به احکام صادرشده برای دانشجویان معترض
انتقاد دیدبان حقوق بشر به احکام صادرشده برای دانشجویان معترض

دیدبان حقوق بشر با انتقاد از احکام صادرشده برای دانشجویانی که در اعتراض‌های سراسری دی‌ماه بازداشت شده بودند گفته است: مقام‌های ایران به جای ایجاد محیطی امن برای فعالیت دانشجویی، «به پاسخ مورد علاقه‌شان، یعنی سرکوب اعتراض مسالمت‌آمیز بازگشته‌اند».

بنابر بیانیه دیدبان حقوق بشر که روز شنبه ۳۰ تیرماه منتشر شد، صدور احکام زندان برای دانشجویان و اعمال محدودیت بر فعالیت‌های مسالمت‌آمیز دانشجویی در ایران شدت یافته است.

بنابر همین گزارش، تا هفته گذشته دست‌کم ۸ دانشجو از دانشگاه‌های تهران و تبریز به زندان‌های تا هشت سال محکوم شده‌اند و برخی دیگر از دانشجویان نیز به مدت دو سال از هرگونه فعالیت سیاسی و رسانه‌ای و حتی حضور در شبکه‌های اجتماعی محروم شده‌اند.

به نوشته دیدبان حقوق بشر، دستگاه قضایی ایران در ماه‌های اخیر لیلا حسن‌زاده و سینا ربیعی، از دانشگاه تهران، را به ترتیب به ۶ و ۱ سال زندان و ۲ سال ممنوع‌الخروجی محکوم کرده است.

بنابر همین گزارش، محسن حق‌شناس، دانشجوی دانشگاه تهران، به دو سال زندان، محکوم شده است؛ سینا درویش‌عمران و علی مظفری، از دانشگاه تهران، نیز هرکدام حکم ۸ سال زندان و ۲ سال ممنوع‌الخروجی دریافت کرده‌اند؛ رویا صغیری، از دانشگاه تبریز، حکم نهایی ۲۳ ماه زندان گرفته؛ علی کامرانی و علی قدیری، هر دو از دانشگاه تبریز، نیز هرکدام به ۶ ماه حبس محکوم شده‌اند؛ فرشته طوسی از دانشگاه «علامه طباطبایی» تهران هم به ۱۸ ماه زندان محکوم شده است.

بیشتر این فعالان دانشجویی در جریان اعتراض‌های سراسری دی‌ماه گذشته بازداشت شده بودند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy