بحران آب، بحران برق ضعف و بی مدیریتی چگونه میتوان به راه حل رسید

38
بحران آب، بحران برق ضعف و بی مدیریتی چگونه میتوان به راه حل رسید

بحران آب در خوزستان داشتیم، در سیستان و بلوچستان داشتیم در اصفهان داشتیم! از کنارش گذشتیم به بحران برق در همین خطه رسید از کنارش گذشتیم الان بحران برق در نقطه نقطه میهن روی اعصاب مردم است.

میرزا تقی خان امیرکبیر وزیر اعظم میگوید: «اگر می‌خواهی کار یک‌ساله انجام دهی، گندم بکار؛ اگر ۱۰ساله، درخت بکار و اگر برای ۱۰۰سال بعد می‌خواهی کاری کنی، انسان تربیت کن».

این مصداق و معنا را اگر شاخص مدیریت برای یک جامعه در نظر بگیریم، ایران با مدیریت فعلی و روندی که پیش گرفته، نه گندم برای ما باقی خواهد ماند؛ نه درخت؛ و نه انسان زیرا برای آن دو تا که آب نداریم و آخری هم یا در زندان‌اند، یا بالای «دار»ها، یا در فقر و بیکاری، یا معتاد و سرخورده، یا قربانی جنگ و تجاوز خارجی، یا چند شغله‌اند و گرفتار روزگار تلخ و بحران معیشت و جدال با مرگ می زیند.

بحران آب که داشتیم بحران برق هم فراگیر تر بر سرمان فرود آمد.

زیرا تحت مدیریت حاکمیتی زندگی میکنیم که سرمایه و بنیادهای طبیعی ایران را خرج برنامه و استراتژی سیاسی خودش جهت سلطه بیشتر و توسعه‌طلبی فرامرزی می‌کند. سرمایه و بنیادهای طبیعی ایران که متعلق به مردم ایران است، خرج «تحکیم پایه‌های قدرت» نظام ولایی می‌شوند تا ولایت فقیه چند صباحی بیشتر بر شانه های ما سلطنت کند.

واقعیت این است که سرمایه‌های عظیم مملکتی در دستان مدیریتی قرار گرفته است که اصلاً هدف و خواسته‌اش نه تنها بازگشت این سرمایه و دارایی در جهت رفاه و آسایش و ارتقای استاندارد زندگی مردم ایران نیست، بلکه همهٔ انرژی‌ها و استعدادها صرف حفظ حاکمیت به هر وسیله ممکن می‌باشد.

یکی از این انرژی‌ها و ظرفیت‌های موجود که باید در خدمت ارتقای سطح زندگی مردم باشد، انرژی الکتریکی است. این واقعیت را خود دست‌اندرکاران نظام می‌دانند و اشراف دارند که چه سرمایه‌یی از مملکت و مردم ایران به دستشان افتاده است.

اما خوی اشغالگری و مردم را ملتی زیر سلطه اشغالگر دیدن، باعث شده است که در زمینهٔ برق هم مردم ایران دچار مشکلات و تنگناهایی مصیبت‌بار شوند.

برق و آب را هم برای اشغال کشورهای منطقه صادر میکنند و در حالیکه مردم ایران در مضیقه هستند سخاوتمندانه خرج تروریستهای کشورهای منطقه مینمایند.

مهاتما گاندی گفته است: «یک دولت نالایق جایی جز زندان برای افراد لایق کشورش ندارد». مردم ایران هم از سر دولت نالایق، به همین مصیبت گرفتار شده اند

اعداد و ارقام بالایی از ضایعات ناشی از قطع مستمر برق در کسب و کار اعم از ضایعات کارخانجات تولید مواد غذایی، ضایعات نانوایی‌ها، قنادی‌ها، رستورانها، ادارات و نیز زندگی رایج مردم در خانه‌هایشان و… اما هیچکدام باعث نمیشود که دولت قدمی بردارد.

این نظام کاری به مشکلات معیشت و الزامات ضروری زندگی مردم نداشته و اهمیت نداده، در زمینه ضایعات و مشکلات ناشی از قطع مستمر برق هم عین خیالش نیست؛ چرا که هدف از قدرت سیاسی و وجود دولت و این همه دستگاههای عریض و طویل، نه برای خدمتگزاری مردم و رفاه آنان و بالا بردن سطح زندگی، بلکه همه‌ امکانات و دارایی‌های فلات پهناور ایران خرج و هزینه «تحکیم پایه‌های قدرت و سلطه ولایت فقیه» است.

همه‌ این مصیبت‌ها که بر سر مردم آوار می‌شود، ناشی از همین مدیریت فاسد و نالایق بر اقتصاد و صنایع و سرمایه و دارایی مردم ایران است.

حرف آخر اینکه از هر طرف که رفتم، جز وحشتم نیفزود.

شاید در دنباله‌ٔ این نگاه‌افکندن‌های رنج‌بار و حیرت‌بار، این نیاز و آرزو و طلب را زمزمه کنیم که:

از گوشه‌یی برون آ ای کوکب هدایت!

اما نه!

کار میهن ما به «خرابی چون که از حد بگذرد آباد میگردد» رسیده است.

هیچ معضلی به خودی خود و نمونه‌وار قابل حل و بهبود نیست. تمام ایران دچار معضل زندگی کردن شده است. به همین دلیل هم قیام و اعتراض ادامه دارد.

مشکل برق هم مثل آب خوزستان، مثل سپرده‌های غارت‌شدگان، مثل معیشت کامیون‌داران، مثل خواسته‌های مردم کازرون، مثل مشکل ارز و بازار و مثل تمام مصائب ریز و درشت دیگر که گلوی مردم ایران را می‌فشارد، تنها و تنها به یک شکل قابل حل و ترمیم است!

بحران آب و برق هم به مانند داشتن همه نعمات و خوشبختی‌ها تنها و تنها با همت ما به سامان میرسد. همه در روزی که دوباره برای برچیدن این نظام اراده کنیم و بنیانش بر کنیم.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy