روسیه پیشنهاد کرد در برابر دریافت نفت ایران کالاهای روسی در اختیار این کشور قرار دهد

95
روسیه پیشنهاد کرد در برابر دریافت نفت ایران کالاهای روسی در اختیار این کشور قرار دهد

مبادله نفت ایران با کالای روسی! روسیه پیشنهاد کرده است در برابر دریافت نفت ایران کالاهای روسی در اختیار این کشور قرار دهد.

تا همین الان، خبرها و تفسیرهای مختلفی در مورد سفر اخیر ولایتی به روسیه منتشر شده و اظهارنظرهای مختلفی می‌شود، مأموریت اصلی ولایتی در این سفر چیست؟ سفری با یک برگ برنده نفت ایران تنها ثروت باقیمانده برای حراج!

از یک‌سو خبرها و تبلیغاتی که حکومت سر این موضوع میکند و حرفهای ولایتی که گفت که اگر انشاالله مذاکرات آن طور که انتظار می‌رود پیش برود، یک نقطه‌عطف در روابط استراتژیک دو کشور خواهد بود.

از سوی دیگر خبرهایی  که مذاکرات جنبه اقتصادی دارد و نظام می‌خواهد در برابر تحریمهای آمریکا و در حالی که از اروپا هم ناامید شده روابط گسترده اقتصادی، در زمینه‌های مختلف از نفت و گاز تا… با روسیه برقرار کند. درک مأموریت حقیقی ولایتی، منظور این نوشته است.

اما اصل موضوع از نظر منابع مختلف خبری به شرح زیر است:

تایم – ۱۲ژوئیه ۲۰۱۸ نوشته است: «نتانیاهو بر روابط گرم بین اسراییل و روسیه تأکید کرد.» «قبلاً روسیه هشدار داده بود که خروج ایران از سوریه غیرواقعی است… اما در شرایط فعلی علائم قوی مبنی بر مصالحه نقش‌آفرینان صحنه سوریه وجود دارد… پوتین به نتانیاهو گفت، ما در مورد نگرانی‌های شما آگاه هستیم. بگذارید گفتگوهای گسترده‌یی سر‌ آنها داشته باشیم».

د ویک The Week به تاریخ ۱۲ژوئیه ۲۰۱۸ نوشته: «بنا‌ به‌ گفته روزنامه نیویورکر(آمریکا) اسراییل به سعودی و امارات متحده پیوست تا دولت ترامپ را ترغیب کند که تحریم‌های اعمال شده آمریکا بر علیه روسیه به‌خاطر ضمیمه کردن کریمه به خاک روسیه را مابه‌ازای حذف رژیم از خاک سوریه، بردارد».

همین مطلب در مقاله‌ ۲۱تیر روزنامه‌هاراتز اسراییل با تیتر بزرگ مطرح شده…

موضوع آیا سوراخ کردن تحریم‌هاست؟ تثبیت در سوریه؟ یا اتحاد استراتژیک با روسیه است؟

خبرها البته یکسان نیست و از آنجا که هنوز خبرهای رسمی اعلام نشده است،‌ تنها می‌توان بر اساس بعضی نشانه‌ها حدس و گمان زد.

از جمله زمان‌بندی سفر ولایتی که از یک‌سو در آستانه دیدار ترامپ و پوتین است.

و از طرف دیگر هم‌زمان با حضور نتانیاهو در مسکو می‌باشد.

آیا این هم‌زمانی‌ها اتفاقی است؟!

نکته دیگر، با توجه به سوابق روابط ایران و روسیه همواره در ایران این بحث هست، که روسیه تا کجا کنار ایران می‌ایستد، از روزی که روسیه توسط ایران به سوریه وارد شد، در هر سرفصلی این موضوع مطرح می‌شد که روسیه تا کجا حاضر است پشت ایران بایستد؟

و جوابی که غالباً به این سؤال داده می‌شود این است که روسیه به‌دنبال منافع خودش است و هر جا که لازم باشد رژیم را وجه‌المصالحه  می‌کند.

قرینه سوم، خواسته اسراییل است که به صراحت اعلام کرده و نتانیاهو هم روز ۲۱تیر دوباره تکرار کرده است که به هیچ‌وجه حضور ایران در سوریه را نمی‌پذیرد.

نخست‌وزیر اسرائیل، اواخر شب در ۲۰تیر ماه در صفحه فیس‌بوک خود نوشت پیام روشن او در دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، این بود که اسراییل موضع روشنی دارد: ایران نباید به هیچ شکلی در سوریه حضور داشته باشد.

رویترز ۲۰تیرماه از یک مقام ارشد دولت اسراییل نقل کرد که نتانیاهو به پوتین گفته: اسراییل به‌دنبال سرنگون کردن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، نیست، اما مسکو باید نیروهای ایرانی را به خروج از سوریه ترغیب کند.

المنار- ۱۲ژوئیه ۲۰۱۸ نیز اعلام کرد: «نتانیاهو به پوتین: اسد در امان است، ایران باید از سوریه بیرون رود».

از این خبرها هر کس گمانه‌زنی‌های خود را دارد.

گمانه اول: خواست ایران؛‌ ایجاد روابط استراتژیک با روسیه است که روابط اقتصادی گسترده‌تر با روسیه را مدنظر دارد با این تصور که سد و مانعی جلوی تحریم‌های آمریکا باشد!

گمانه دوم: روسیه می‌خواهد معاملات مشخص خود را با آمریکا و اسراییل پیش ببرد و دنبال منافع اقتصادی خودش است و همان‌طور که هم اسراییل و هم عربستان و اعراب گفته‌اند، رژیم باید از سوریه خارج شود و پوتین هم می‌خواهد همین موارد را به رژیم ابلاغ کند.

احتمال برتر اینکه روسیه نمی‌خواهد مناسباتش با ایران را قطع کند. در این مذاکرات یک امتیازات شکلی نظیر یک بیانیه که در آن بر نقش مهم و سازنده ایران در سوریه و در منطقه تأکید کند. این البته برای خوراک داخلی و خرج کردن برای نیروهایش یک خروج آبرومند از روسیه خواهد بود.

اما از آنجا که روسها هم بوی الرحمن را کشیده اند!شواهد نشان میدهد که همه اینها خوش خیالی است و روسها زرنگتر از این هستند که ولایتی سرشان کلاه بگذارد. نفت ایران را میگیرند و به جایش کالاهای بنجل روسی تحویل میدهند مثل چین که بازار را پر از کالای بنجل چینی کرد.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy