سوغات علی‌اکبر ولایتی از مسکو برای خامنه ای: ما حاضریم از سوریه و عراق خارج شویم

امروز جمعه ۲۲تیر۹۷، علی‌اکبر ولایتی، مشاورخامنه‌ای  در امور بین الملل، پس از ملاقاتش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه،  گفت که جمهوری اسلامی حاضر است از سوریه و عراق خارج شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مشاور خامنه ای در امور بین الملل گفته است : «مستشاران نظامی ایرانی در صورتی که مقامات قانونی سوریه و عراق اعلام کنند نیازی به حضور آنان ندارند، سوریه و عراق را ترک خواهند کرد.»

همزمان با سفر علی‌اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای به روسیه، نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نیز با ولادیمیر پوتین در مسکو ملاقات کرد.

در این ملاقات نخست وزیر اسرائیل از رئیس جمهوری روسیه خواست که نیروهای جمهوری اسلامی را از سوریه بیرون براند.

علی‌اکبر ولایتیدر یک کنفرانس خبری در مسکو گفت:«ما به سرعت از عراق و سوریه خارج خواهیم شد اگر دولت‌های دو کشور از ما بخواهند نه به دلیل فشار آمریکا و اسرائیل».

رویترز ۲۰تیرماه از یک مقام ارشد دولت اسراییل نقل کرد که نتانیاهو به پوتین گفته: اسراییل به‌دنبال سرنگون کردن بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، نیست، اما مسکو باید نیروهای ایرانی را به خروج از سوریه ترغیب کند.

المنار- ۱۲ژوئیه ۲۰۱۸ نیز اعلام کرد: «نتانیاهو به پوتین گفت: اسد در امان است، ایران باید از سوریه بیرون رود».

یک مقام اسراییلی دخیل در گفتگو‌ها گفت: «روسیه در یک دولت باثبات در سوریه منافع دارد و ما ایرانی‌ها را از سوریه بیرون می‌اندازیم.

آنان(اشاره به اسراییل و روسیه) می‌توانند موازی حرکت کنند و یا تصادم داشته باشند».

او از قول نتانیاهو ادامه داد: «ما هیچ برخورد نظامی با اسد نخواهیم کرد». این اطمینانی بود که اسراییل به روسیه داد.

متقی یک کارشناس حکومت همین امروز گفته بود: اکنون نظام در شرایط تهدید مظاعف قرار دارد. در شرایط تهدید مجبور هستیم شکل‌بندیهای رفتار سیاست خارجی‌مان را تغییر دهیم!

خروج نیروهای ایران از سوریه و عراق که امروز علی‌اکبر ولایتی مشاور خامنه‌ای اعلام کرد،‌ اولین گام برای زهرخوریهای بعدی است.

این جام زهر عواقب دارد زیرا بازگشت سپاه از سوریه و عراق در حالیکه بیرون رانده شده‌اند ریزش بیشتری از آنان را در پی خواهد داشت!

سپاه شکست خورده و روحیه باخته طبعا ولی فقیه را بیش از پیش ضعیفتر خواهد کرد و این هنوز از نتایج سحر است.

تلگرام

https://t.me/Iran_news_ajancy