قطع برق بیشتر میشود، شبکه برق رسانی ایران قادر به تامین برق مورد نیاز کشور نیست

49
قطع برق بیشتر میشود، شبکه برق رسانی ایران قادر به تامین برق مورد نیاز کشور نیست

با اوج‌گیری مصرف برق به‌دلیل فصل گرما، تهران و برخی از استانهای کشور با قطع برق مواجه شدند زیرا ذخیره برق نیروگاهی صفر شده است.

شرکت مدیریت شبکه برق در سایت رسمی خود مینویسد: میزان مصرف برق در «ساعت ۱۶:۲۲ پنجم تیرماه به، ۵۴۲۷۵مگاوات رسید» و باعث شد ذخایر برق به صفر برسد. این میزان مصرف ۲۸٪ بیشتر از بازه زمانی مشابه در سال ۹۶ است.

گزارشات مشابه از قطع برق در برخی استانهای کشور از جمله تهران و کرمان و اصفهان خبر می‌داد. خبرگزاری فارس روز ۶تیر ۹۷ گزارش داد: «روز گذشته در حالی که برخی مناطق مختلف تهران با قطع برق و خاموشی‌های چند ساعته برق مواجه شده بودند، مسئولان ارشد برق این اتفاق را ناشی از گرمای بیش از حد می‌دانند».

خبرگزاری «فارس» به‌نقل از وزیر نیرو از کسری ۵ تا ۶هزار مگاواتی برق خبر داده و مدعی شد که این کسری را باید از طریق مدیریت مصرف و تقاضا جبران کرد.

حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع برق  تهران، به خبرگزاری حکومتی مهر گفته‌ است که تابستان امسال شرایط متفاوتی را تجربه می‌کنیم چرا که از ظرفیت ۱۰هزار مگاواتی نیروگاههای برق‌آبی تنها ۵۰درصد آن قادر به تولید برق است.

فربد استیری، مدیر مرکز مدیریت نیروگاههای برق‌آبی نیز، به مهر گفته است: افت حجم بارندگی‌ در کشور، از ابتدای مهر ۹۶ تا کنون تنها به ۱۶۷میلی‌متر رسیده‌ که در مقایسه با سال گذشته ۲۶٪ کاهش داشته‌ است.

اما کارگزاران حکومتی بدون این‌که سیاستهای چپاولگرانه و ضد ایرانی خود را تغییر دهند بارها نسبت به کاهش ذخایر آب سدها و در نتیجه افت تولید برق هشدار داده‌اند و علت را در بحران بی‌آبی ربط داده‌اند که خود حاصل سیاستهای غلط  نظام ولایت فقیه است.

اما به آنچه اشاره نمی کنند، رشد ناکافی تولید برق حرارتی و منابع تجدیدپذیر است.

کشور ایران بر حسب افزایش جمعیت و رشد مصرف برق بایستی سالانه حدود چهار هزار مگاوات به تولید برق خود بیفزاید. اما بنا بر گزارش سالانه وزارت نیرو، توان عملی نیروگاهها تنها ۲.۳٪، یعنی کمتر از نصف رشد مورد نیاز افزایش یافته‌ است.

قدرت عملی نیروگاههای ایران در حال حاضر حدود ۶۰هزار مگاوات است، اما به‌دلیل استهلاک شبکه برق رسانی ۱۰٪ تولید در شبکه تلف می‌شود و به دست مصرفکنندگان نمی‌رسد. به عبارتی بیش از ۶۰۰۰مگاوات برق تولیدی کشور در شبکه برق رسانی هدر می‌رود. به‌علاوه بخشی از برق تولید شده، در تأسیسات نیروگاهها مصرف می‌شود.

ایران در نظر داشت بعد از توافق برجام و لغو تحریمها در ۲۰۱۵ برای راه‌اندازی نیروگاههای تجدیدپذیر مانند نیروگاههای خورشیدی و بادی و… برای تولید ۵۰۰۰مگاوات برق، جذب سرمایه کند، اما در عمل میلیاردها دلار پول آزاد شده از توافق برجام را خرج دخالت در کشورهای منطقه، صدور تروریسم و برنامه موشکی و پیش برد پروژه اتمی کرد و هم‌اکنون (تا ۲۵خرداد ۹۷) کل توان تولید برق ایران از منابع تجدید پذیر، مطابق آخرین گزارش هفتگی وزارت نیرو، حدود ۳۶۴مگاوات رسیده است (یعنی کمتر از نیم درصد در کل تولید برق کشور).

مجموع کل تولید برق هسته‌یی و تجدیدپذیر ایران نیز کمتر از ۲٫۷درصد کل برق تولیدی کشور است. ایران عمدتاً متکی به تولید برق حرارتی است.  بازده نیروگاههای حرارتی در ایران به‌طور میانگین کمتر از ۳۸درصد است.

ایران همچنین اعلام کرده بود که در نظر دارد نیروگاههای حرارتی خود را با جذب سرمایه‌های خارجی به نیروگاههای سیکل ترکیبی تبدیل کند تا بازده آنها را به بالای ۴۵درصد برساند، اما آمارها نشان می‌دهد که بازده نیروگاههای حرارتی به‌طور متوسط تنها نیم درصد بهبود یافته‌ است.

اما اکنون بعد از شکست برجام و اعمال تحریمهای تشدید شونده ثانویه هیچ چشم‌اندازی برای سرمایه‌گذاری خارجی نیز وجود ندارد و تشدید ناتوانی حکومت برای تأمین برق کشور، قطع برق، باعث اعتراضات بیشتر مردم و لرزش پایه‌های حکومت میگردد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy