عربستان سعودی به حضور ایران در سکوهای نفتی این کشور در آب‌های خلیج فارس اعتراض کرد

47
عربستان سعودی به حضور ایران در سکوهای نفتی این کشور در آب‌های خلیج فارس اعتراض کرد
عربستان سعودی به حضور ایران در سکوهای نفتی این کشور در آب‌های خلیج فارس اعتراض کرد

عربستان سعودی به “حضور ایران در سکوهای نفتی این کشور در آب‌های خلیج فارس” اعتراض کرد. در یادداشت اعتراضی نماینده عربستان به سازمان ملل آمده است که ایران توافق مرزی بین دو کشور را بارها نقض کرده است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی “اس پ آ” ( SPA) روز چهارشنبه ۲۱ تیر گزارش داد که این کشور به نقض حریم دریایی توسط ایران و ورود قایق‌های ایرانی به مناطق ممنوعه‌ی نفتی عربستان سعودی در آب‌های خلیج فارس اعتراض کرده است.

عربستان سعودی از ایران خواسته است به نقض مرز دریایی که براساس توافق‌نامه ۲۴ اکتبر ۱۹۶۸ بین دو کشور تعیین شده، پایان دهد.

خبرگزاری رسمی عربستان از قول عبدالله المعلمی، نماینده دائم عربستان سعودی در سازمان ملل نوشته است که قایق‌های ایرانی علی‌رغم ارسال یادداشت‌های اعتراض به دولت این کشور و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل‌متحد مرتبا وارد آب‌های عربستان سعودی می‌شوند.

نماینده دائم عربستان همچنین تاکید کرده است که ریاض تدابیر لازم را در قبال این امر اتخاذ خواهد کرد و مسئول پیامدهای ناشی از آن نیز بر عهده ایران خواهد بود.

نماینده دائم عربستان در سازمان ملل از دبیرکل این سازمان خواسته است که نامه‌ی اعتراضی عربستان را میان کشورهای عضو سازمان ملل متحد توزیع و در شماره‌ی بعدی مجله‌ی “قانون کشتیرانی” چاپ و نشر کند.

به رغم اینکه عربستان سعودی ادعا کرده که حریم دریایی این کشور بارها توسط ایران نقض شده اما این نخستین بار است که شکایت این کشور علیه ایران به سازمان ملل متحد رسانه‌ای شده است.

مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکنون واکنشی به یادداشت اعتراضی عربستان سعودی نشان نداده‌اند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy