حضور در ناتو در ابتدای سفر یک هفته ای و پر اهميت پرزیدنت ترامپ به اروپا

29
حضور در ناتو در ابتدای سفر یک هفته ای و پر اهميت پرزیدنت ترامپ به اروپا
حضور در ناتو در ابتدای سفر یک هفته ای و پر اهميت پرزیدنت ترامپ به اروپا

تا ساعاتی دیگر نشست سران عضو پیمان آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو با حضور رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و سران ۲۸ عضو دیگر آغاز می شود.

پرزیدنت دونالد ترامپ سه شنبه شب وارد بروکسل شد و امروز در این نشست شرکت می کند.

حضور در ناتو در ابتدای سفر یک هفته ای و پر اهميت پرزیدنت ترامپ به اروپا است.

پرزیدنت دونالد ترامپ در اين سفر ابتدا در گردهمايی سران کشورهای عضو پيمان نظامی آتلانتيک شمالی، ناتو، حضور يابد و در آنجا حامل پيامی مهم برای اعضای ناتو خواهد بود.

انتظار می‌رود آقای ترامپ در گردهمايی قريب الوقوع اعضای ناتو به فشار بر متحدان نظامی خود برای پرداخت سهم بيشتر در جهت تأمين بودجۀ دفاعی ناتو تا سال ۲۰۲۴ ادامه دهد.

پرزیدنت ترامپ در آستانۀ ديدارهای اين هفته تلاشی برای رفع نگرانی متحدان اروپايی و ناتو که برای مقابله با تجاوز احتمالی روسيه ايجاد شده نکرده است.

رئيس جمهوری آمريکا پنجشنبه پيش در جريان يک سخنرانی در ايالت مونتانا بار ديگر اعضای ناتو را به باد انتقاد گرفت و گفت «قرار است با خيلی ها ملاقات کنم. قرار است به ناتو بروم، به آنها خواهم گفت بايد شروع کنيد سهمتان را بدهيد. ايالات متحده هزينه همه چيز را تقبل نخواهد کرد. ۷۰ تا ۹۰ درصد هزينه‌ها را ما داريم می پردازيم تا از اروپا حمايت کنيم.

البته اشکالی ندارد، آنها هم در جاهای ديگر، در تجارت، تلافی می‌کنند؛ کاری کرده اند که تجارت با آنها ديگر غيرممکن شده است. از آن بدتر کاری است که در ناتو با ما می‌کنند.»

اين مطلب در حالی بار ديگر از سوی رئيس جمهوری آمريکا عنوان شده است که يک روز پيش از آن آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در پارلمان آن کشور در پاسخ به اظهارات آقای ترامپ از نقش آلمان در ناتو دفاع کرد و گفت آلمان یک شریک قابل اعتماد ناتو بوده و خواهد بود.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy