متهم اصلی قتل‌‌های زنجیره‌ای خارجیان، بئاته چپه حکم ابد گرفت

68
متهم اصلی قتل‌‌های زنجیره‌ای خارجیان، بئاته چپه حکم ابد گرفت
متهم اصلی قتل‌‌های زنجیره‌ای خارجیان، بئاته چپه حکم ابد گرفت

دادگاه ایالتی مونیخ بعد از ۵ سال دادرسی در پرونده قتل‌‌های زنجیره‌ای خارجیان برای بئاته چپه متهم اصلی این پرونده حکم ابد صادر کرد. هنوز مسائل حقوقی این پرونده کامل حل نشده و شاکیان نیز با احکام صادره موافق نیستند.

دادگاه ایالتی مونیخ روز چهارشبه ۱۱ ژوئیه ۲۰۱۸ حکم متهمان اصلی پرونده قتل‌های زنجیره‌ای خارجیان توسط شبکه تروریستی نئونازی‌ها را صادر کرد.

علاوه بر بئاته چپه ۴۳ ساله که حکم حبس ابد گرفت، رالف وهل لبند، تامین کننده سلاح شبکه زیر زمینی نئونازی‌ها به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

محاکمه مونیخ بعد از دادگاه مشهور نازی‌ها در نورنبرگ که بعد از جنگ جهانی دوم برگزار شده بود، مهم‌ترین دادگاه ده‌های اخیر آلمان شمرده می‌شود.

متهمان دیگر این پرونده هولگر گ. به ۳ سال، آندره ا. به دوسال و ۶ ماه محکوم شدند. یکی دیگر از متهمان به نام کارستن اس. نیز به ۳ سال محکوم شده است.

همه متهمان در ارتباط با پرونده “شبکه زیرزمینی ناسیونال سوسیالیست” گناهکار شناخته شدند. این شبکه از نظرات نازی‌ها در دوران هیتلر الهام می‌گرفت، در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۶ میلادی هشت شهروند ترک‌تبار، یک شهروند یونانی‌تبار و یک مامور پلیس آلمان را در شهرهای مختلف آلمان به قتل رساند.

دو تن از عاملان اصلی این جنایت‌ها به نام‌های اووه بُرنهارت و اووه موندلُز پیش از دستگیری خودکشی کرده بودند. تنها عامل اصلی باقی‌مانده بئاته چپه که با این افراد به مدت ۱۴ سال در خانه‌های تیمی به سر برده بود، مورد پیگرد قضایی قرار گرفت.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy