اتهام ارتباط با بیگانگان برچسبی که سپاه برای بازداشتی های سیستان و بلوچستان سر هم کرد

سازمان اطلاعات سپاه اعلام کرد که چند نفر را در استان سیستان وبلوچستان به اتهام ارتباط با رسانه‌های خارجی بازداشت کرده است.

همزمان در اصفهان نیز یک وکیل دادگستری از احضار ادمین‎های ۱۰ کانال تلگرامی خبر داده است.

خبر بازداشت چند نفر در استان سیستان و بلوچستان را رسانه‌های ایران روز دوشنبه ۱۸ تیر به نقل از سازمان اطلاعات سپاه این استان گزارش کردند.

این نهاد از افراد بازداشت‌شده با عنوان «سرشبکه‌های رسانه‌های معاند خارجی» نام برده و بدون اشاره به هویت بازداشتی‌ها گفته است که برخی کانال‌ها «با جذب و آموزش تعدادی از جوانان ناآگاه» اقدام به «نشر اکاذیب و مطالب وحدت‌ستیز» در فضای مجازی می‌کردند.

در گزارش‌های منتشرشده نامی از بازداشت شدگان و تعداد دقیق آنها ذکر نشده است.

سپاه پاسداران و برخی دیگر از نهادهای امنیتی ایران پیش از این نیز افرادی را به اتهام «ارتباط» و «همکاری» با رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور بازداشت کرده‌اند اما این افراد پس از آزادی چنین اتهاماتی را تکذیب کرده‌اند.

خبر جدید بازداشت‌ها در استان سیستان و بلوچستان کمتر از یک ماه پس از تجمع مردم ایرانشهر در مقابل فرمانداری این شهر در اعتراض به تجاوز به تعدادی از دختران منتشر شده است.

پس از آن تجمع، مدیر وبسایت «کمپین فعالین بلوچ» خبر داد که برادرش، عبدالله بزرگ‌زاده، در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده است.

کمپین حقوق بشر در ایران روز دوشنبه اعلام کرد که آقای بزرگ‌زاده همچنان در مکانی نامعلوم بازداشت است و مسئولان قضایی ایران نیز درباره موارد اتهامی او سکوت کرده‌اند.

ابراهیم حمیدی، مدیر کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان، ماه گذشته بدون اشاره به نامی خاص، فرد بازداشت‌شده را به «تحریک مردم و تهیه مستندات برای رسانه‌های بیگانه» متهم کرده بود.

غلام‌قادر بزرگ‌زاده، پدر عبدالله، روز ۱۴ تیر در مقابل سپاه پاسداران ایرانشهر تحصن و خواستار اطلاع از وضعیت پسرش شده بود.​

در پی این تحصن، کمپین حقوق بشر به نقل از یک منبع مطلع خبر داد که عبدالله بزرگ‌زاده «بعد از ۲۰ روز بی‌خبری … ساعت یک شب تماس کوتاهی با مادرش گرفت و با صدایی لرزان گفت حالش خوب است ولی نگفت کجا است».

رادیو فردا

 تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy