یک سفینه باربری روسی توانست ظرف سه ساعت و چهل و هشت دقیقه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد

24
یک سفینه باربری روسی توانست ظرف سه ساعت و چهل و هشت دقیقه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد
یک سفینه باربری روسی توانست ظرف سه ساعت و چهل و هشت دقیقه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد

یک سفینه باربری روسی که بدون سرنشین به سوی ایستگاه بین‌المللی فضایی روانه شده بود موفق شد با طی مسافت زمین تا این ایستگاه در مدت زمانی زیر چهار ساعت رکورد تازه‌ای ثبت کند.

سفینه «پروگرس ۷۰» که روز سه‌شنبه دهم ژوئیه از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان روانه فضا شده بود توانست ظرف سه ساعت و چهل و هشت دقیقه به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. رکورد پیشین چنین سفری حدود ۶ ساعت بود.

این کار سومین تلاش روسیه برای شکستن رکورد ۶ ساعته رساندن محموله به این ایستگاه فضایی بود. محموله اخیر شامل ۳ تن غذا ، سوخت و تجهیزات لازم برای فعالیت فضانوردان این ایستگاه بود.

سازمان فضایی روسیه از سال ۲۰۱۳ برنامه ارسال محموله‌های «پرشتاب» به سوی این ایستگاه فضایی آغاز کرد و این کار هنوز جنبه‌ای آزمایشی دارد. رسیدن محموله‌هایی که به روال عادی به این نقطه در جو زمین ارسال می‌شوند همچنان دو روز طول می‌کشد.

کارشناسان اکتشافات فضایی امیدوارند به زودی پروازهای مشابهی بتواند فضانوردان را نیز با همین سرعت میان زمین و این آزمایشگاه عظیم فضایی جابجا کند.

بیسشتربخوانید

مجموعه« از فضانوردان بپرسید» بخشی از برنامه فضای یورونیوز است که در آن فضانوردان آژانس فضایی اروپا به سوالات شما پاسخ می‌دهند. شما می‌توانید با AskSpace# سوال‌هایتان را برای ما بفرستید.

در این برنامه یکی از کاربران پرسیده چه بر سر ایستگاه فضایی بین المللی خواهد آمد؟‌

​«جنیفر نگو آنه» ز آژانس فضایی اروپا در پاسخ به این سوال می‌گوید: «تازه شروع کرده‌ایم از همه امکانات ایستگاه بین المللی فضایی استفاده کنیم. برای گام بعدی آماده می شویم.

می خواهیم ایستگاهی فضایی در مدار ماه داشته باشیم، ایستگاهی که به نام دروازه ای برای رفتن به عمق فضا و یا «سکوی مداری ماه» (Deep Space Gateway) معروف است. تا آن موقع، همچنان برای پژوهش و کارهای علمی از ایستگاه فضایی بین المللی استفاده خواهیم کرد.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy