هاشمی طبا: مشکل بحران آب اگر حل نشود هم ایران از بین می‌رود هم جمهوری اسلامی

54
هاشمی طبا: مشکل کمبود آب اگر حل نشود هم ایران از بین می‌رود هم جمهوری اسلامی

در اردیبهشت ماه گذشته وزیر نیروی کابینه روحانی در اشاره به ابعاد بحران آب در ایران گفت: «۳۳۴شهر با جمعیت ۳۵میلیونی در معرض تنش آبی قرار دارند.

وی که روز شنبه اول اردیبهشت ۹۷ در جمع کارگزاران سخنرانی می‌کرد افزود: « بر اساس بررسی‌ها، ۱۶۵شهر با جمعیت ۱۰و نیم میلیون نفر در وضعیت زرد، ۶۲شهر با جمعیت ۶میلیون و ۸۰۰هزار نفر در وضعیت نارنجی و ۱۰۷شهر با جمعیت ۱۷میلیون و ۲۰۰هزار نفر در وضعیت قرمز و مجموعاًً این ۳۳۴شهر در معرض تنش آبی قرار خواهند داشت».

وی افزود:‌ اگر کشوری تا ۴٠‌درصد آب تجدیدپذیر خود را مصرف کند، شرایط قابل قبولی دارد. اگر ۴٠تا ۶٠‌درصد آب تجدیدپذیر را مصرف کند، در شرایط تنش آبی قرار دارد.

اگر از ۶٠تا ٨٠‌درصد آب تجدیدپذیر را مصرف کند، در شرایط بحران آب است و مصرف ٨٠‌درصد به بالا نشان‌دهنده شرایط فوق بحرانی است و حالا ایران که ٨٨‌درصد منابع آب تجدیدپذیر را مصرف می‌کند، در شرایط فوق بحرانی قرار دارد.

دلایل ریشه‌یی بحران آب چیست؟

بیشترین مصرف آب در ایران برای کار کشاورزی هست. ولی در ایران، هیچ ارتقا چشمگیری در سیستم کشاورزی صورت نگرفته است. اگر به این موضوع که مستلزم سرمایه‌گذاری است رسیدگی می‌شد مصرف آب کشاورزی کاهش قابل توجهی پیدا می‌کرد.

حکومت با اهداف غارتگرانه از اولین سالهای حاکمیتش شروع به سدسازی به شکل گسترده کرد. این کار که اغلب بدون برآوردهای لازم فنی و زیست محیطی انجام می‌شد در روند خود منجر به بحران آب خشک شدن بسیاری از رودخانه‌ها و خشک شدن آب چاه هایی که مردم استفاده می‌کنند گردید.

در عوض،  از آب سدها برای پروژه‌های سودآور عواملش در کشاورزی استفاده می‌کند و درآمد حاصل از آن را چپاول می‌کند.

ساخت صنایعی که به آب کلان نیاز دارند، آن‌هم در مناطق کم آب یکی دیگر از علل نابودی منابع آب در ایران است. از یک مورد آن را در اصفهان همه مطلع هستند که چگونه بزرگترین کارخانه ذوب آهن ایران را در یک منطقه کویری ساختند آن‌هم کارخانه‌یی که به حجم مستمر آب فراوان نیاز حیاتی دارد!

آب زاینده رود در مسیر خود، خرج واحدهای صنتعی‌ای می‌شود که کسی درباره ماهیت آن صنایع چیزی نمی‌گوید. این واحدهای صنعتی مربوط به سپاه پاسداران و ارتش بوده و عموماًً در مناطق حفاظت‌شده نظامی قرار دارند.

حکومت با حفر چند تونل در مسیر رودخانه زاینده رود مقداری از آب این رودخانه را تحت عنوان پروژه آبرسانی به یزد، کرمان، قم و کاشان برای مصارف سایتهای اتمی خود منحرف کرده است.

اشکال دیگر در مشکل بحران آب فروش آب شرب به کشورهای همسایه از جمله به عراق و کویت و غارت سرمایه‌های مردم از این طریق و این در حالی است که مردم شهرهای مختلف خوزستان ماهها آب شور با بوی بد استفاده کردند.

چرا ملاها توان حل بحران آب را ندارند؟

زیرا تمام ظرفیتها را از بین برده اند.  راه‌حلهای مقطعی آن تضاد جدی حل نمی‌کند و بحران در جای دیگه سرباز خواهد کرد.

همین ۲هفته پیش بود که اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی گفت: «دولت عزم خود را برای رفع مشکل آب شرب شهرهای آبادان و خرمشهر در کوتاه‌ترین زمان ممکن جزم کرده است».

ولی همه شاهد بودیم که حل نکرد و منجر به قیام مردم شد.

از بحران گرانی و تورم تا اسکان زلزله‌زدگان و افزایش قیمت دلار و… و این در شرایطی است که تحریمهای جدیدی هم در راه است.

شرایط فوق بحرانی آب آن‌قدر جدی شد که رئیس کمیسیون امنیت مجلس گفت: بحران آب عملاً وارد مقوله امنیتی شده و ما ناگزیر شدیم در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کمیته امنیت آب را تشکیل دهیم.

راه‌حل برون‌رفت برای مردم از بحران آب

مردم خودشان با گوشت و پوست خودشان لمس کرده‌اند که نباید این وضعیت را تحمل کنند و باید به آن اعتراض کنند. نمونه‌های آن را دیدیم. هر جا هم دست به اعتراض و قیام زده‌اند، به همان میزان حکومت را مجبور کرده‌اند که عقب‌نشینی کند.

رحمانی فضلی وزیر کشور، وضعیت جامعه را به اتاقی تشبیه کرده بود که پر از باروت است و یک جرقه کافی است تا انفجار اجتماعی صورت بگیرد.

هاشمی طبا که عضو مجمع تشخیص مصلحت و از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری  روز ۲۰خرداد به ایلنا گفت: «اما آنچه که دارد ممکلت را نابود می‌کند بحران آب اگر حل نشود هم ایران از بین می‌رود هم جمهوری اسلامی».

بنا بر این تا این رژیم هست، غارت اموال مردم هم هست و سرکوب و کشتار هم هست.

باید ریشه این مشکلات که خود ملاها هستند کنده شود تا طرحهای مناسب کارشناسی با سرمایه‌گذاریهای لازم برای حل بحران آب امکان اجرا پیدا کنند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy