مسیر مهاجران از طریق لیبی به سمت ایتالیا یا یونان روز‌به‌روز پردردسرتر می‌شود

25
مسیر مهاجران از طریق لیبی به سمت ایتالیا یا یونان روز‌به‌روز پردردسرتر می‌شود
مسیر مهاجران از طریق لیبی به سمت ایتالیا یا یونان روز‌به‌روز پردردسرتر می‌شود

مسیر مهاجران از طریق لیبی به سمت ایتالیا یا یونان روز‌به‌روز پردردسرتر می‌شود. رئیس فروتکس، آژانس نظارت بر مرزهای اتحادیه اروپا، هشدار داده که قاچاق‌چیان به همین دلیل به مسیرهای دیگر منتهی به اروپا رو آورده‌اند.

فابریس لژری، رئيس آژانس نظارت بر مرزهای اتحادیه اروپا، می‌گوید، شمار پناهجویانی که از سمت غرب دریای مدیترانه مسیر مراکش به سمت اسپانیا را پیش می‌گیرند در حال افزایش است.

او به روزنامه آلمانی “ولت ام‌زونتاگ” گفته است، تنها در ماه ژوئن حدود ۶۰۰۰ مورد عبور غیرقانونی از مرز یادشده گزارش شده است. لژری پیش‌بینی کرده که اگر این روند با همین شتاب ادامه یابد این مسیر به مهم‌ترین راه برای ورود پناهجویان به اروپا تبدیل خواهد شد.

او می‌گوید، نیمی از پناهجویان مذکور مراکشی و بقیه از کشورهای غرب آفریقا بوده‌اند.

از نیجر و مراکش به سمت اسپانیا

رئیس آژانس نظارت بر مرزهای “اتحادیه اروپا” می‌افزاید، مهاجران و دلالان قاچاق انسان دریافته‌اند که مسیر لیبی برای ورود به اروپا هر روز سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل در کشور ترانزیتی نیجر چند ماه است که به جای مسیر لیبی، مسیر مراکش ـ اروپا تبلیغ می‌شود.

فابریس لژری می‌افزاید، اضافه بر این محور مراکش ـ اسپانیا چندی است که نه فقط برای قاچاق انسان بلکه برای انتقال مواد مخدر نیز مورد استفاده باندهای جنایی قرار می‌گیرد. تقریبا نیمی از تمامی مواد مخدری که فرونتکس در مرزهای خارجی اتحادیه اروپا ضبط کرده (حدود ۶۵ تن) در مسیر مراکش ـ اسپانیا کشف شده است.

بنا بر داده‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)، در سال ۲۰۱۷ بیش از ۲۲هزار و ۴۰۰ پناهجو به سواحل اسپانیا رسیدند که این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۶ سه برابر افزایش نشان می‌دهد. در حالی که تا آن زمان اسپانیا بعد از ایتالیا و یونان سومین کشور مهمی بود که پناهجویان در بدو ورود به اروپا به آن پا می‌گذاشتند.

لژری از تصمیم نشست عالی اتحادیه اروپا در اواخر ژوئن در مورد تعیین سیاست پناهجویی استقبال کرده است. در این نشست تصمیم گرفته شد که مراکز پذیرش و اسکان پناهجویان از این پس در خارج از اتحادیه اروپا دایر شود. این در حالی‌ست که قاچاق‌چیان به پناهجویان وعده می‌دهند که آنها پس از نجات از غرق شدن در دریای مدیترانه در هر صورت به اروپا انتقال داده می‌شوند.

لرژی می‌گوید‌: «وقتی این روند خودکار دیگر وجود نداشته باشد، ما می‌توانیم با این شکل از بزهکاری با موفقیت مبارزه کنیم.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy