بسته پیشنهادی اروپا برای ایران هم چوب است و هم پیاز – شرایط سخت‌تر میشود

141
بسته پیشنهادی اروپا برای جمهوری اسلامی ایران هم چوب است و هم پیاز

جلسه وین محل برگزاری جلسه کشورهای ۱+۵ منهای آمریکا، در مورد ادامهٔ برجام و بسته پیشنهادی اروپا تشکیل شد. اما پیش از این نشست و در ارتباط با آن وقایعی اتفاق افتاد که این نشست و نتایج آن را تحت‌تأثیر قرار داد.

آلمان بخشی از دارایی ارزی جمهوری اسلامی ار بلوکه کرد.

یک عملیات ناکام تروریستی که منجر به یک حمام خون در اروپا میشد با همکاری پلیس آلمان فرانسه و بلژیک بطور شگفت‌انگیزی کشف و دیپلمات دستور دهنده این عملیات دستگیر شد.

روحانی همزمان برای بحث پیرامون برجام به کشورهای اروپایی سفر کرده بود و با پررویی خاص آخوندی همزمان با گفتمان طرح تروریستی را هم پیش میبرد.

بسته پیشنهادی به ایران رسید و روحانی در تماس تلفنی با صدراعظم آلمان بسته پیشنهادی سه کشور اروپایی در مورد ادامه روند همکاری ها در برجام را مایوس کننده دانست.

روحانی گفت: پس از خروج آمریکا از برجام مشکلاتی در زمینه اقتصادی، روابط بانکی و نفتی ایجاد شده و شرکت های سرمایه گذار در ایران برای ادامه فعالیتشان دچار تردید شدند.

متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.

محمد دهقان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با فارس از توقیف بخشی از دارایی‌های ارزی در آلمان خبر داد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: پس از خروج آمریکا اعتماد به اروپایی‌ها کاری غلط به نظر می‌آمد که این اقدام آلمانی‌ها در بلوکه کردن دارایی‌‌های ما این موضوع را به اثبات رساند.

ظریف هم در بدو ورود به فرودگاه وین برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت:

«آنچه که انتظار داریم این است که روز جمعه بسته‌یی را که ارائه می‌دهند تعهدات مجموعه کشورهای باقی‌مانده از ۱+۵ و خود اتحادیه اروپا در واقع تعهداتی باشد که حقوق مردم ایران از برجام را تامین کند».‌

علی بیگدلی، کارشناس سیاسی نظام گفت: بسته تضمینی اتحادیه اروپا منافع جمهوری اسلامی را تأمین نمی‌کند.

وی با اشاره به فشارهای آمریکا بر اتحادیه اروپا گفت: «به نظر می‌رسد اروپایی‌ها با سیاست‌ها، اظهارنظرها و فشارهایی که آمریکا بر آنها وارد کرده نمی‌توانند تعهدات خود را نسبت به برجام عملی کنند اگر چه هنوز به‌طور رسمی این اقدام را انجام نداده‌اند.

با این حال نمی‌توان امیدوار بود اروپایی‌ها بسته‌‌یی را ارائه دهند که منافع ایران را به‌طور کامل تأمین کند».(خبرنگاران جوان ۱۵تیر ۹۷)

اگر چه هنوز جزئیات بسته پیشنهادی اروپا مشخص نشده است و نتیجه جلسه وزرای خارجه کشورهای ۱+۴ با ظریف هم چندان مشخص نیست اما آنچه که مشخص است این است که کشورهای اروپایی نمیتوانند آنچه را که جمهوری اسلامی می‌خواهد را تأمین کنند.

در حال حاضر دولت آمریکا سخت مشغول است تا شرکتهای اروپایی را با ارایه پیشنهاداتی در زمینه رابطه پرمنفعت‌تر اقتصادی، تشویق به خروج از ایران و قطع همکاری اقتصادی با رژیم آخوندی بنماید.

 مجله آمریکایی تایم هم نوشت پس از پاره کردن برجام، اکنون دولت دونالد ترامپ، در سراسر جهان تلاش می‌کند حمایت بین‌المللی از بازگشت تحریمهای فلج‌کننده اقتصادی علیه ایران را به‌دست بیاورد.

بنابراین بعد از خروج آمریکا از برجام و فشار این کشور بر حاکمیت آخوندی و همچنین فشارهای اروپا در زمینه ضرورت عقب‌نشینی ایران از سیاست تجاوزکارانه منطقه‌یی و برنامه موشکی، نظام را بیش‌‌از‌پیش در تنگنای انزوا و بن‌بست گیرانداخته است.

سایت پولیتیکو ۱۴تیر ۹۷می‌نویسد: «ریچاردگرینل، سفیر آمریکا در آلمان، بی‌سروصدا شروع به تماس با مدیران تجاری کمپانیهای آلمانی کرده و به آنها پیشنهاد کمک برای ورود به بازار بزرگتر و پرمنفعت‌تر آمریکا را ارائه می‌دهد…

گرینل روز سه‌شنبه در این رابطه با مقامات اتاق بازرگانی و صنایع آلمان و بیش از ۱۰کمپانی آلمانی ملاقات کرده است… این ابتکارعمل بخشی از یک استراتژی وسیع‌تر برای متقاعد کردن کمپانی‌های اروپایی جهت خروج داوطلبانه آنها از ایران است.».

یاس ظریف و روحانی از بسته اروپایی بیانگر وضعیتی است که رژیم در آن گرفتار است. تاکنون در جریان برجام هم چوب را خورده‌اند هم پیاز را و باید در انتظار نتاسج بسیار سخت‌تری باشند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy