جلسه رژيم ایران و ۱+۴ بی نتیجه ماند؛ ابهام در سرنوشت برجام

95
جلسه رژيم ایران و ۱+۴ بی نتیجه ماند؛ ابهام در سرنوشت برجام

روز جمعه ۱۴تیر۹۷جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین در بدون دستیابی به نتیجه‌ پایان یافت. روزنامه وال‌استریت ژورنال پس از پایان جلسه نوشت: «تقریبا هیچ چیز جدیدی در بیانیه کمیسیون مشترک درباره برجام وجود ندارد. جزئیات صفر، وعده‌های بیشتر، بدون دستاورد قاطع و برای خرید زمان!»

موگرینی پس از پایان جلسه بیانیه‌ را بدون حضور جواد ظریف خواند و گفت: طرفین توافق کردند مذاکرات از جمله درباره مسائل اقتصادی ادامه یابد و همه طرفها به‌دنبال راههایی برای نجات توافق هستند.

موگرینی پس از قرائت بیانیه به هیچ سؤالی پاسخ نداد و محل مذاکرات را ترک کرد.

ظریف هم گفت: «الان کسی نتوانسته مشکل خروج آمریکا از برجام را حل کند و این مسأله هنوز باقی مانده است. لذا ما حق اجرای اقداماتی را داریم».

شب پیش از روحانی در تماس با ماکرون و مرکل گفت: «متأسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راه‌کار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاریها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود».

بدین‌ترتیب تا این لحظه روشن می‌شود که دل بستن نظام به اروپا برای پر کردن خلا خروج آمریکا از برجام، بی‌راهه و سرابی بیش نبوده است؛ و نظام باید یکی از دومسیر را انتخاب کند

یا مسیر رویارویی با جامعه جهانی

و یا سر کشیدن جام زهر دست کشیدن از موشک و دخالت در منطقه و … پذیرش ۱۲شرط آمریکا.

تایمز اسرائیل در گزارشی نوشت: سه کشور اروپایی به همراه روسیه و چین روز جمعه با ایران ملاقات کردند تا مزایای اقتصادی ماندن در برجام و کاستن از ضربه ناشی از تحریم های آمریکا را ارائه کنند، اما جلسه به سرعت تحت الشعاع ابراز تاسف رژيم ایران قرار گرفت و آلمان هم اعلام کرد نمی تواند جبران کامل تحریم های آمریکا را وعده بدهد.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، گفت: «پس از خروج ایالات متحده که ما نمی توانیم دلیل اش را درک کنیم، با شرایطی دشوار روبرو هستیم. ما می خواهیم برای ایران روشن کنیم که می تواند همچنان از مزایای اقتصادی این توافق بهره مند شود.»

با این وجود، به گزارش رسانه های دولتی در ایران، حسن روحانی،در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نسبت به پیشنهاد اروپا ابراز تاسف کرده است: «متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.»

روحانی روز پنج شنبه در تماس تلفنی دیگری با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت تدابیر اقتصادی پیشنهادی اروپا «در بر گیرنده همه خواسته های ما نیست».

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در گفتگویی با رادیو فرانسه گفت رژيم ایران نجات توافق را سخت تر می کنند: «آن ها (مقامات رژيم ایران) باید تهدید به زیر پا گذاشتن تعهداتشان را متوقف کنند. ما داریم سعی می کنیم پیش از اعمال تحریم ها در آغاز اوت و دور بعدی تحریم ها در نوامبر بسته ای اقتصادی را آماده کنیم.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy