روزانه بیش از ۶هزار مگاوات برق تولیدی در شبکه برق رسانی هدر می‌رود

32
روزانه بیش از ۶هزار مگاوات برق تولیدی در شبکه برق رسانی هدر می‌رود
روزانه بیش از ۶هزار مگاوات برق تولیدی در شبکه برق رسانی به دلیل سیاستهای غلط جمهوری اسلامی هدر میرود.
قطعی گسترده و بدون‌ اعلام قبلی برق در شهرهای مختلف ایران باعث اختلال در زندگی مردم و اعتراض شده است.
دوشنبه ۱۱تیرماه در آغاز فصل گرما میزان مصرف برق در ایران رکورد ۵۶هزار مگاوات را شکست.
مقامات حکومت اعلام کردند میزان ذخیره برق نیروگاهی کشور به صفر رسیده است.
میثم جعفرزاده مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت نیرو، در توجیه ناکارآمدی شبکه برق رسانی و قطعیهای مکرر برق گفت: «ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی ۱۲۰۰۰مگاوات است که امسال تنها می‌توان از ۶۰۰۰مگاوات آن استفاده کرد.»
ظرفیت اسمی نیروگاههای حرارتی ایران حدود ۶۳۰۰۰مگاوات است اما در شرایط آمادگی کامل، بازده واقعی این نیروگاهها تنها حدود ۴۴۰۰۰مگاوات برق است.
تا کنون به‌دنبال این وضعیت، استانهای تهران، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، خراسان، خوزستان، فارس، مازندران و شماری دیگر از استانهای ایران با قطعی مکرر و بدون اعلام قبلی برق مواجه شده‌اند. این وضعیت زندگی مردم را مختل و باعث اعتراض مردم شده است.
تسنیم در مورد اعتراض مردم نوشت: در پی قطعی‌های بدون اعلام قبلی برق، رکورد ۱۰۰هزار تماس شکایت با سامانه فوریتهای قطع برق (شماره ۱۲۱) در طی یک روز و در یک استان به ثبت رسیده است.
این خبرگزاری به‌نقل از کارمند یکی از شرکتهای خصوصی نوشت: برای پیگیری دلیل قطعی برق با شرکت برق تماس گرفتیم که بعد از چندین دقیقه انتظار، اعلام کرد که «از زمانی که برق رفته است دو ساعت خاموشی خواهید داشت».
در استانهای سمنان و اصفهان، رسماًً جدول خاموشی مقررات قطع برق وضع و اعلام کرده‌اند. مدیرعامل شرکت توزیع برق در استان کرمانشاه نیز با اعلام برنامه هفتگی خاموشی‌ها گفته است این وضعیت تا ۱۵شهریورماه ادامه خواهد یافت.
شرکت توزیع برق تهران در بخشنامه‌ای اعلام کرد، اگر ادارات دولتی دستگاههای سرمایشی خود را بعد از ساعت ١٣:٣٠هر روز خاموش نکنند، برق این ادارات قطع خواهد شد. با این حال استاندار تهران این ابلاغیه را صرفاً «پیشنهاد» خواند.
قطعی‌های روزانه برق باعث از کار افتادن پمپ‌های آبرسانی آپارتمانها و آسانسور ساختمانها شده و اعتراض  عمومی مردم را در پی‌ داشته است. قطعی برق همچنین باعث ضایعات مالی شده است چرا که خاموشی یخچال‌ها و وسائل سرد‌کننده در فروشگاهها موجب از بین رفتن مواد غذایی شده است.
روز دوشنبه خدمات الکترونیک بانک تجارت در نتیجه قطعی برق با اختلال مواجه شد. قطع برق همچنین باعث بروز مشکل در ارتباط مشترکاًن تلفن همراه در نقاط مختلف تهران شده است.
 ایران قادر به تأمین برق مورد نیاز کشور نیست.
به‌علت عدم اجرای پروژه‌های تولید برق، متناسب با میزان رشد سالانه مصرف شبکه برق رسانی حکومت غارتگرها به‌طور خاص در فصل گرما قادر به تأمین برق مورد نیاز کشور نیست.
مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران گفت: که تابستان امسال شرایط متفاوتی را تجربه می‌کنیم چرا که از ظرفیت ۱۰۰۰۰مگاواتی نیروگاههای برق‌آبی تنها ۵۰٪ آن قادر به تولید برق است.
فربد استیری، مدیر مرکز مدیریت نیروگاههای برق‌آبی نیز گفته است: افت حجم بارندگی‌ در کشور، از ابتدای مهر ۹۶تا کنون تنها به ۱۶۷میلی‌متر رسیده‌ که نسبت به سال قبل۲۶٪ کاهش داشته‌ است.
مقامات حکومت بارها نسبت به کاهش ذخایر آب سدها و در نتیجه افت تولید برق هشدار داده‌اند و علت را در بحران بی‌آبی ربط داده‌اند که دلیل آن سیاستهای غلط سردمداران حکومت است.
اما آنچه که مورد اشاره قرار نمیگیرد، رشد ناکافی تولید برق حرارتی و منابع تجدیدپذیر است. ایران بایستی سالانه حدود ۴۰۰۰مگاوات به تولید برق خود می‌افزود.
اما بنا بر گزارش سالانه وزارت نیرو، توان عملی نیروگاهها تنها ۲.۳٪، یعنی کمتر از نصف رشد مورد نیاز افزایش یافته‌ است.
قدرت عملی نیروگاههای ایران در حال حاضر حدود ۶۰۰۰۰مگاوات است، اما ۱۰٪ تولید در شبکه برق رسانی تلف می‌شود و به دست مصرف‌کنندگان نمی‌رسد. به عبارتی بیش از ۶هزار مگاوات برق تولیدی در شبکه برق رسانی هدر می‌رود.
ایران مدعی شده بود طی دوره بعد از توافق برجام و لغو تحریمها در ۲۰۱۵برای راه‌اندازی نیروگاههای تجدیدپذیر مانند نیروگاههای خورشیدی و بادی و… برای تولید ۵۰۰۰مگاوات برق، جذب سرمایه خواهد کرد، اما میلیاردها دلار پول آزاد شده از برجام را خرج دخالت در کشورهای منطقه و برنامه موشکی و پیش برد پروژه اتمی کرد و ‌اکنون کل توان تولید برق از منابع تجدید پذیر، مطابق آخرین گزارش هفتگی وزارت نیرو، حدود ۳۶۴مگاوات رسیده است.
تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy