سیاستهای روسیه خود شیرینی پوتین برای ترامپ با خنجر به پشت ولی فقیه

108
سیاستهای روسیه خود شیرینی پوتین برای ترامپ با خنجر به پشت ولی فقیه

با سیاستهای روسیه نظام آخوندی که از آمریکا رانده و از اروپا نیز مانده از فرط ناچاری به شرق و مشخصاً به روسیه پناه برده بود، دستش توی پوست گردو ماند.

هم‌چنان که در ماه‌های اخیر شاهد هستیم روسیه که منافع کلانی در رابطه‌اش با آمریکا دارد، طبعاً بر اساس منافع خود تنظیم کرده و در سر بزنگاه حاکمیت آخوندی را قال می‌گذارد.

اخیراً پوتین رئیس‌جمهور و سایر مقامات بلندپایه این کشور اعلام کردند که همه نیروهای خارجی از جمله نیروهای ایران و حزب‌الله لبنان باید از سوریه خارج شوند.

سیاستهای روسیه در زمینه سیاست نفتی هم با عربستان در رابطه با افزایش تولید نفت هماهنگ شد، و بسیاری از مفسران و کارشناسان خارجی و همچنین کارشناسان رژیم سیاست عربستان و روسیه در زمینه افزایش تولید نفت را رو در روی سیاست و منافع نظام آخوندی تعبیر کردند.

این سیاستهای روسیه فریاد نظام را به آسمان بلند کرد که روسها باز هم به ما خنجر زدند.!

انگار که در عالم سیاست این حرف‌ها محلی از اعراب دارد و چیزی جز منافع و تعادل‌قوا تعیین‌کننده دوری و نزدیکی کشورها با یکدیگر است.

آنچه که بیش از همه برای رژیم دردناک و فاجعه‌بار است خبرهای اخیر است که حاکی از نزدیک شدن روسیه به آمریکا در سوریه و فشار آمریکا به روسیه برای بیرون کردن نظام از آن کشور است.

کشوری که نظام آن را به‌عنوان عمق استراتژیک خود تعریف کرده است.

و حالا کار به جایی رسیده که نظام چاره‌ای جز تمکین از روسیه‌ای که خودش پای آن را در سوریه باز کرده است، ندارد.

علی خرم از جناح روحانی در زمینه بی‌نتیجه بودن سیاست نگاه به شرق و در زمینه رابطه با روسیه به روزنامه شرق ۱۰تیر۹۷ می‌‌گوید: «روسیه بارها از پشت به ایران خنجر زده است».

خرم در تشریح سیاستهای روسیه اضافه می‌کند: «… برخی مانند روسیه منتظر فرصت طلایی فشار آمریکا بر ایران هستند تا از یک سو جیب خود را در تنگناهای اقتصادی ایران پر کنند و از سوی دیگر با کارت ایران مشکلات سیاست خارجی خود را با آمریکا و غرب حل و فصل کنند… شرق و در رأس آن روسیه، در حد اروپایی‌ها هم قصد دفاع از ایران را ندارند و از پشت خنجر زدن مکرر روس‌ها، اظهر من الشمس است».

فارس۱۰تیر ۹۷هم از قول جان بولتون مشاور امنیتی دونالد ترامپ می‌نویسد: «ترامپ برای خارج کردن ایران از سوریه از پوتین کمک خواهد خواست».

روزنامه جهان صنعت ۱۰تیر۹۷نیز می‌نویسد زمانی که به‌دلیل تحریم‌های آمریکا صادرات نفت ایران کاهش می‌یابد و«قیمت نفت بالا می‌رود، روسیه به عرضه‌کننده مهم نفت به کشورهایی که (حتی برخلاف میل‌شان) به تحریم‌های ضدایرانی ترامپ پایبند هستند، تبدیل می‌شود».

جهان صنعت در ادامه به هماهنگی آمریکا و روسیه در زمینه افزایش تولید نفت علیه نظام آخوندی اشاره می‌کند و آن را «خود شیرینی پوتین برای ترامپ» می‌داند.

و ادامه میدهد: «احتمال انجام گفت‌وگوهایی گسترده‌تر برای کمک به خارج کردن نیروهای ایرانی از سوریه و بازگرداندن آنها به ایران وجود دارد. این گام قابل توجهی رو به جلو خواهد بود. تا با روسیه به یک توافق برسیم، این امکان‌پذیر است».

همان‌طور که اشاره شد واقعیت این است که کشورها بر اساس منافع خود با کشورهای دیگر رابطه‌شان را تنظیم می‌کنند.

بنابراین در شرایط کنونی که حکومت ولایی زیر ضرب انزوای منطقه‌ای و جهانی است و در داخل نیز با قیامی مستمر روبه‌رو است، طبیعی است که اقدامات روسیه که در جهت تأمین منافع خودش عمل می‌کند فشار روی ایران مضاعف می‌شود.

یکی از کارشناسان حکومتی به نام حسن هانی‌زاده به آرمان۱۰تیر میگوید:

«روس‌ها اکنون فاصله خود را با ایران افزایش داده و در حوزه‌های اقتصادی، نفتی و حتی موضوع سوریه سعی می‌کنند که جانب طرف دیگر یعنی آمریکا را بگیرند. بنابراین جمهوری اسلامی ایران خیلی نباید روی کمکهای روسیه و حتی چین حساب کند».

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy