علت ترک‌تحصیل دختران، افزودن بر بودجه سرکوب و کسر شدن بودجه از آموزش و پرورش است

معاون وزارت آموزش و پرورش، در گفتگو با ایلنا در باره ترک‌تحصیل دختران گفت ۱۵۱هزار و ۴۶دختر در سال تحصیلی از تحصیل بازمانده‌اند و هیچ جا مشخصات‌شان ثبت نشده و اصلاً دانش‌آموز محسوب نمی‌شوند.

او ادامه داد: میزان ترک‌تحصیل در میان دانش‌آموزان دختر به مراتب بیشتر از پسران است.

معصومه ابتکار، معاون روحانی در امور زنان گفت: «آمار ترک‌تحصیل دختران نگران‌کننده است». (ایانا ۲۲خرداد ۹۷)

البته آمار اعلام شده از طرف معاون وزرات آموزش و پرورش دولت روحانی کوچک‌نمایی شده است، زیرا آمار دانش‌آموزانی که در مهرماه سال ۹۶ به مدرسه نرفتند حدود ۱میلیون و ۴۳۰هزار دانش‌آموز است.

آمار ترک‌تحصیل دختران در مناطق محروم و مرزی کشور بیشتر از سایر نقاط ایران است از جمله این‌که استان سیستان و بلوچستان در صدر استانهایی است که بی‌سوادی و ترک‌ تحصیل در میان دختران آنها شایع شده است به‌گونه‌یی که به‌گفته ناصر کاشانی نماینده زاهدان،  «۱۵۶هزار دختر در سیستان و بلوچستان از تحصیل بازمانده‌اند».(خبرگزاری مجلس ۷آذر ۹۴)

آمار ترک‌تحصیل دختران در سایر استانهای مرزی هم هشداردهنده است به‌گونه‌یی که به گفته رضوان حکیم‌زاده، از معاونان آموزش و پرورش۵۰درصد دانش‌آموزان دختر در استانهای مرزی به دلایل مختلف از تحصیل بازمی‌مانند.(آفتاب نیوز ۱۸شهریور ۹۶)

رسانه‌ها و مهره‌‌های حکومتی تلاش دارند که بازماندن دختران از تحصیل را به دلیل فقر فرهنگی عنوان کنند!‌ تا نظام را از جنایتی که در حق دختران ایرانی روا میشود تبرئه کنند.

اما دلیل بازماندن تحصیل کودکان بخصوص دختران فقر است و ستمی که بخصوص در مناطق محروم کشور بر سرزنان می آید.

خانواده‌ها، به دلیل فشارهای مالی یا هزینه سنگین مدارس امکان فرستادن دختران به مدرسه را ندارند.

بسیاری از آنها نیز به کار این دختران نیازمندند و این کودکان به جای این‌که به مدرسه بروند ناگزیر در مزارع و یا در خانه به‌کار گمارده می‌شوند تا از این طریق کمکی به معیشت زندگی خانواده بکنند.

پس از فقر که عامل اصلی ترک‌تحصیل دختران است، نبودن امکانات آموزشی در محل و فقر آموزش، عوامل دیگر ترک‌تحصیل دختران در بسیاری از مناطق کشور است.

روستاهای زیادی هستند که به‌دلیل نداشتن مدرسه و یا به‌دلیل دور بودن آنها از روستاهایی که مدرسه دارند، خانواده‌ها را ناگزیر می‌کند تا دخترانشان را به مدرسه نفرستند.

در بسیاری از روستاها و به‌خصوص روستاهای مرزی، دختران به این دلیل از تحصیل بازمی‌مانند که یا مدرسه‌‌یی ندارند و یا به‌دلیل این‌که دور افتاده‌اند معلمی به این روستاها نمی‌رود و برای دختران نیز امکانات مواصلاتی فراهم نیست که به مدارس روستاها و بخش‌های دوردست که دارای مدرسه و امکانات آموزشی هستند بروند.

در این رابطه عباس سلطانیان، معاون آموزش و پرورش، می‌گوید: «علت اصلی ترک‌تحصیل دختران فاصله زیاد مدارس از روستاها است».(خبرگزاری ایلنا ۴تیر ۹۷)

عامل دیگر ازدواج زودرس این دختران است که باز هم علت آن فقر خانواده‌ها است که ناگزیر می‌شوند دخترانشان را وادار به ازدواج زودرس کنند.

این امر در مناطق محروم آن‌چنان شایع شده است که حتی در مناطق حاشیه‌‌یی اطراف تهران و در اطراف کوره‌پزخانه‌ها به‌طور زودرس دخترانی در سنین ۱۳ و ۱۴سالگی ازدواج می‌کنند. اتفاقاً یکی از دلایل گسترش طلاق در کشور هم این ازدواج‌های زودرس است.

همین کودکانی که به‌طور زودرس ازدواج کرده و به‌طور زودرس هم مادر شده‌اند، پس از مدتی که بچه‌هایشان بزرگ شدند به‌دلیل فقر، کودکان خود را می‌فروشند و یا پس از این‌که چند سال بزرگ‌تر شدند آنها را مجبور به ترک‌تحصیل و کارگری می‌کنند.

در این رابطه نیز معاون آموزش و پرورش رژیم می‌گوید: «در برخی استانها و نقاط مرزی ازدواج زودهنگام دختران علت ترک‌تحصیل آنها است».(خبرگزاری ایلنا ۴تیر ۹۷)

و…

علت دیگر کمبود امکانات آموزشی و نبودن مدرسه است که باعث شده است که نیمی از دختران مناطق محروم به مدرسه بروند و در شرایطی که علی‌القاعده می‌بایست آموزش و پرورش برای رفع این مشکلات اقدام کند، اما دولت ضدمردمی سال به سال بودجه آموزش و پرورش را کم می‌کند.

در این زمینه حمایت میرزاده، عضو کمیسیون آموزش و پرورش، می‌گوید: «در سال‌های اخیر نگاه به بودجه آموزش و پرورش همواره به‌گونه‌یی بوده است که همگان از این‌که لایحه بودجه دولت با کسری مواجه می‌شود، مطلع هستند… آموزش و پرورش تا پایان سال با کسری ۲۰هزار میلیارد تومانی مواجه می‌شود».(خبرگزاری مجلس ۴تیر ۹۷)
پ ن: بودجه آموزش و پرورش تماما صرف سرکوب دانش آموزان و زنان معترض میشود!

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy