فناوری‌های اخیر در علوم رباتیک، امکانات زیادی برای توانبخشی معلولان ایجاد کرده است

23
فناوری‌های اخیر در علوم رباتیک، امکانات زیادی برای توانبخشی معلولان ایجاد کرده است
فناوری‌های اخیر در علوم رباتیک، امکانات زیادی برای توانبخشی معلولان ایجاد کرده است

روبات اسکلت بیرونی، یکی از فناوری‌هایی است که در کنار فیزیوتراپی به افرادی که از معلولیت جسمی رنج می‌برند، کمک می‌کند. فناوری‌های اخیر در علوم رباتیک، امکانات زیادی برای توانبخشی معلولان ایجاد کرده است. دانشمندان و متخصصان اروپا در تلاشند با استفاده از این توانایی‌های بالقوه، عملکرد اسکلت‌های بیرونی را بهبود ببخشند و این فناوری را توسعه بدهند.

سالانه هزاران نفر به‌خاطر سکته مغزی و به‌ویژه آسیب‌های نخاعی دچار ناتوانی در حرکت می‌شوند. پائولو یکی از این افراد است. زندگی او از چهار سال پیش تغییر کرده است. او بعد از عمل قلب، سکته مغزی کرد و از آن موقع سمت چپ بدنش فلج شده است.

پائولو در حال حاضر مشغول انجام فیزیوتراپی است، اما برای آزمایش اسکلت خارجی که می‌تواند به بیمارانی مثل او کمک کند، داوطلب شده است. پائولو می‌گوید با کمک این اسکلت می‌تواند مدت بیشتری راه برود،‌ بدون این که خسته بشود.

او به یورونیوز می‌گوید: «قبلا وقتی برای خرید بیرون می رفتیم، برای پیدا کردن نزدیکترین جای پارک به فروشگاه باید می گشتیم. اگر جای پارک پیدا نمی‌کردم مجبور بودم به خانه برگردم . توان کافی برای راه رفتن مسافت‌های کوتاه را هم نداشتم. الان همه چیز تغییر کرده است. می‌توانم به مراکز خرید بزرگ بروم و مدت طولانی راه بروم. قبلا نمی‌توانستم، خسته می‌شدم.»

ربات اسکلت بیرونی که پائولو برای آزمایش کردن آن داوطلب شده است در طرح اروپایی موسوم به «هانک»‌ HANK طراحی و ساخته شده و برای افرادی است که دچار کم‌توانی و ناتوانی در استفاده از اندامهای پایین تنه هستند، طراحی شده است.

این ربات اسکلت بیرونی به معلولان کمک می‌کند الگوی راه رفتن خود را اصلاح کنند. در روش‌های کلاسیک بازتوانبخشی، تضمینی وجود ندارد که بیمار حرکات را دقیق انجام دهد و بتواند به‌راحتی آن تکرار کند.

پائولو مشغول آزمایش روبات اسکلت بیرونی است

این روبات اسکلت خارجی در شرکت اسپانیایی موسوم به «گوگوآ» GOGOA طراحی و ساخته شده است. وزن آن ۱۲ کیلوگرم است.

اسکت خارجی به شش موتور مجهز است که به بیمار کمک می‌کند الگوی راه رفتنش را اصلاح کند. پارامترهایی مثل سرعت یا زاویه حرکت را می‌توان فراخور حال هر بیمار تغییر داد.

ایکر مارینرارنا آریزابالاگا، مهندس پزشکی است و می‌گوید:‌ «این اسکلت خارجی دو مزیت دارد: اول می توانیم الگوی راه رفتن بیمار را اصلاح کنیم. سپس می‌توان درمان را فراخور حال هر بیمار تغییر داد. در روش های کلاسیک بازتوانبخشی همیشه نمی توان تضمین کرد که حرکات به دقیقترین و مؤثرترین شکل ممکن انجام می‌ شود. فیزیوتراپیست‌ها و بیماران تا آنجا که می توانند سعی می‌کنند با دقت حرکات را تکرار کنند. بیمار اغلب خسته می‌شود یا حتی ممکن است آسیب ببیند. با این اسکلت خارجی می‌توان مطمئن بود که بیمار می‌تواند حرکات را به دستی تکرار کند و در نتیجه اطلاعات دقیقتری در اختیار شما قرار می گیرد.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy