آیا ایده حذف یا استعفای روحانی میتواند کشتی شکسته نظام ولایی را نجات بدهد؟

135
آیا ایده حذف و استعفای روحانی میتواند کشتی شکسته نظام ولایی را نجات بدهد؟

ایده استعفای روحانی و یا حذف، از جمله بحرانهایی است که از هر طرف چون امواج سنگین بر کشتی شکسته نظام ولایی کوبیده می‌شود و کشتی‌نشینان را هراسان کرده و آنها را به  فکر چاره انداخته که  شاید حذف یکی از سکانداران کشتی بتواند این ران نجاتی باشد و ایده استعفای روحانی و یا حذف او قوت میگیرد!

چاره چیست؟ آیا آخرین راه چاره‌ استعفای روحانی است؟

جالب توجه این‌که این بار این راه چاره، از طرف عناصری از جناح خود روحانی بیان شده است. که البته از لحن پیشنهاد دهندگان پیداست که خودشان هم چندان امیدی ندارند که نظام از این طریق نجات پیدا کند.

اما همگی روی یک موضوع یقین دارند که اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند کار حکومت تمام است و سرنگونی آن حتمی است. بنابراین به خس و خاشاک استعفای روحانی هم می‌آویزند.

گروهی هم می‌گویند همین روحانی را باید به هر قیمت حفظ کرد و تقویت کرد. چون اگر روحانی برود، شیرازه امور به کلی از هم می‌پاشد و هر کس که بیاید قادر به جمع‌وجور کردن نیست، به‌خصوص این‌که دشمن هم در کمین است.

 یحیی رحیم صفوی، فرمانده سابق سپاه پاسداران و مشاور خامنه‌ای، ۴تیر به فارس می‌گوید‌: «گاهی به‌نظر می‌رسد اگر دولت نباشد کشور بهتر اداره می‌شود. اگر دولت راه اشتباه رفته گناه حضرت آقا چیست؟».

رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر، روحانی را در فارس ۳تیر تهدید می‌کند: «در صورت این‌که مشکلات اقتصادی مردم ادامه یابد رئیس‌جمهور را استیضاح می‌کنیم».

حسین موسویان دیپلومات سابق ضمن اعتراف به شکست برجام و این‌که حاکمیت ظرفیت هیج تصمیم‌گیری «بزرگ و بن‌بست‌شکن» در زمنیه داخلی، بین‌‌الملی و منطقه‌یی را ندارد، به همشهری ۳خردادمیگوید «هر تصمیم مهم در مناسبات منطقه‌یی و جهانی، نیازمند یک وضع داخلی منسجم و هماهنگ است.

در حالی‌که ایران با تهدیدات فوق‌العاده منطقه‌یی و بین‌المللی مواجه است»، بنابراین «بزرگان نظام باید قبل از هر چیز در این مورد چاره‌اندیشی کنند؛ حتی به قیمت یک خانه‌تکانی اساسی در دولت یا حتی استعفای دولت فعلی و برگزاری انتخابات زودرس، زیرا استمرار وضع فعلی تا ۲سال دیگر، ممکن است موجب لطمات غیرقابل جبران شود».

در مقابل علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس آخوندی، ضمن اشاربه به وضعیت پیچیده‌ و بن‌بست کنونی، راه‌حل استعفای روحانی برای خروج از بن‌بست را نه تنها درست نمی‌داند بلکه «طرح برخی اظهارات مبنی بر استفعای روحانی از ریاست‌جمهوری» را «تسویه‌حساب سیاسی و انتقام‌گیری» می‌داند و می‌‌گوید «الآن زمان تسویه‌حساب سیاسی و انتقام‌گیری نیست بلکه الآن همه باید دست به دست هم بدهیم تا از این بحران خارج شویم».(خبرگزاری ایسنا ۳تیر ۹۷)

جواد ظریف، مطرح‌کنندگان موضوع استعفای روحانی را از حاکمیتی بدون روحانی می‌ترساند: «هدف دشمن نه نظام جمهوری اسلامی و نه دولت روحانی، بلکه ایران است. این ایران است که مانع بعضی اهداف و تمایلات است. می‌خواهند ایران را نابود کنند.

ما در ایران از اصول‌گرا و اصلاحطلب، بی‌خط، مخالف جمهوری اسلامی و مخالف دولت، همه در یک کشتی نشسته‌ایم. خیال نکنیم اگر روحانی رفت یک اصول‌گرا موفق می‌شود».

و…

صرف‌نظر از این‌که آیا فشارهای جناح خامنه‌ای  می‌تواند او را وادار به استعفا کند نکند، واقعیت این است به فرض استعفای روحانی چه اختیاری چه اجباری، هیچ بحرانی فروکش نمی‌کند بلکه بیش‌‌از‌پیش اوج می‌گیرند.

یکی از چاره‌جویی‌های حکومت برای بیرون رفتن از بن‌بست مشکلات اقتصادی و بن‌بست در رابطه‌اش با جامعه جهانی و… برجام بود، و حسن روحانی در این توهم بود که برجام کلید راهگشای همه قفل‌ها است و در این رابطه می‌گفت: «ما وقتی می‌گوییم باید تحریم‌های ظالمانه رفع شود بعضی‌ها چشمان‌شان زیاد نچرخد.

تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط‌زیست، اشتغال، صنعت و آب‌خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانکها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده‌اند ظلم بزرگی مرتکب شده‌اند اما عده‌یی در داخل هم نمی‌دانستند تحریم چیست».

اما هم‌چنان که می‌بنیم برجام نه تنها نتوانست سرمایه را بیاورد، مشکل محیط‌زیست، اشتغال و… را حل کند، بلکه حکومت را در این چاله به دام انداخت.

بنابراین به‌طور قطع و یقین می‌توان گفت چنان‌چه روحانی وادار به استعفا شود و یا به اختیار خود کنار رود، همان‌طور که محمدجواد ظریف گفت: هر کس دیگری هم که به جای او بیاید، نمی‌تواند این کشتی توفان‌زده را از غرق شدن نجات بدهد و سرنوشت این کشتی و کشتی‌نشینان آن، غرق شدن و نابودی است.

زیرا دیکتاتوری در مرحله پایانی عمرش قرار دارد و هر تلاشی هم که برای برون‌ رفت آن صورت بگیرد، چون تنها از منافع حفظ نظامشان چیده می‌شود، بیشتر بر خشم‌ وکینه مردم می‌افزاید و جامعه را به سمت انفجار نهایی و ریشه کنی تمامیت آن پیش میبرد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy