مراقب باشید؛ دلار تقلبی وارد بازار شد! – تشخیص دلار تقلبی

318
مراقب باشید؛ دلار تقلبی وارد بازار شد! - تشخیص دلار تقلبی
مراقب باشید؛ دلار تقلبی وارد بازار شد! این را امروز ۲تیر۹۷ از قول  غلامحسن طاهری، کارشناس اقتصاد بین الملل گفته شده است که با داغ شدن بازار ارز‌های خارجی در ایران، دلار تقلبی در قالب اسکناس‌های تقلبی ۱۰۰، ۵۰ و ۲۰ دلاری رشد چشمگیری داشته و عده زیادی از مردم متأسفانه بدون آگاهی از این مسئله اقدام به خرید ارز کردند.
گفته می‌شود در بازار فردوسی تهران که محل تجمع فروشندگان ارز است، روزانه ده‌ها هزار  یورو و دلار تقلبی دست‌به‌دست می‌شود.
پس‌ از اینکه دولت صرافی‌ها را از خریدوفروش ارز منع کرد، تقاضا برای ارز به سمت بازار آزاد هدایت شده و این بازار به محلی برای خریدوفروش حجم عظیمی از دلار و یوروی تقلبی تبدیل شده است.
کشف اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری جعلی در پرند
فرمانده انتظامی رباط کریم از کشف ۵۰۰ میلیونی اسکناس‌ های ۱۰۰ دلار ی تقلبی در پرند خبر داد.
پس از افزایش سرسام‌آور نرخ ارزهای خارجی در ایران، یورو و دلار تقلبی در بازارهای سیاه به طور گسترده‌ای رواج یافته است و عده ای از مردم بدون آگاهی از این مسئله اقدام به خرید ارز می‌کنند. گفته می‌شود در بازار فردوسی تهران که محل تجمع دلال های ارز است احتمالا روزانه ده‌ها هزار دلار و سکه تقلبی دست‌به‌دست می‌شود.
دلار تقلبی را چگونه شناسایی کنیم؟
در مورد تشخیص اصل بودن اسکناس دلار بر اساس آنچه که در سایت بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) در رابطه با فیوچرهای امنیتی دلار اعلام شده، باید گفت که در حال حاضر این بانک هفت اسکناس یک دلاری، دو، پنج، ۱۰، ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ دلاری چاپ می‌کند که دارای هفت فاکتور امنیتی هستند که می‌توان آن را از نوع تقلبی دلار تشخیص داد.
– اول “جنس” کاغذ است که سه چهارم اسکناس‌های آمریکایی از کتان و یک چهارم از پارچه تشکیل می‌شوند و دارای خطوط قرمز، آبی بوده و فیبرمانند هستند.
– دومین مورد به “مهر وزارت خزانه‌داری آمریکا” برمی‌گردد که به شکل سبز رنگ و در سمت راست اسکناس زده می‌شود.
– فاکتور سوم “سطح برجسته” دلار است که به راحتی از طریق لمس کردن قابل حس خواهد بود.
– “مهر بانک مرکزی آمریکا” مورد چهارم است که به رنگ مشکی و در سمت چپ دلار قرار دارد.
– “پرتره” دیگر مشخصه دلار امریکایی است که حاوی اشخاص مشهور آمریکاست و روی اسکناس نقش بسته است.
– همچنین “شماره سریال” ششمین فاکتور امنیتی این اسکناس‌هاست که حاوی ۱۱ کاراکتر متشکل از اعداد و حروف است که در صورت گرفتن اسکناس در برابر نور به شکل متفاوتی از حالت عادی نشان داده می‌شود.
– هفتمین فاکتور امنیتی اسکناس دلار “نوار امنیتی سه بعدی” است که بر روی آن قرار دارد و به رنگ آبی یا بنفش در اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری به طور خاص دیده می‌شود.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy