برگزاری مراسم سالروز شهادت کیانوش آسا بر مزارش در باغ فردوس کرمانشاه

58
برگزاری مراسم سالروز شهادت کیانوش آسا بر مزارش در باغ فردوس کرمانشاه

مراسم بزرگداشت کیانوش آسا شهید قیام سال ۱۳۸۸ بر مزار وی در باغ فردوس کرمانشاه توسط جمعی از دانشجویان و دوستانش برگزار شد.

این مراسم تحت کنترلهای شدید امنیتی برگزار شد. شرکت کنندگان که اکثراًً از یاران کیانوش بودند یاد این شهید راه آزادی را گرامی داشتند.

کیانوش آسا دانشجوی نخبه مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت تهران بود که در تظاهرات ۲۵خرداد۱۳۸۸ روبه‌روی پایگاه بسیج در حوالی میدان آزادی مورد اصابت گلوله پاسداران قرار گرفت سپس به دست عوامل اطلاعاتی ربوده و سه روز بعد جسد بی‌جانش در پزشکی قانونی پیدا شد.

کیانوش آسا متولد۲۹ اسفند ۱۳۶۲ در کرمانشاه دانشجوی ترم چهارم کارشناسی ارشد رشتهٔ مهندسی شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران، فعال محیط زیست و تنبورنواز بود.

او در جریان تظاهرات روز دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ در میدان آزادی تهران ناپدید شد و روز ۳ تیر ماه ۱۳۸۸ در سردخانهٔ پزشکی قانونی توسط خانواده‌اش شناسایی شد. آسا در اثر اصابت دو گلوله کشته شده‌بود.

کیانوش آسا اقلیت مذهبی بوده و خانواده‌ای با مذهب یارسان (اهل حق) داشته‌است.

به‌گفتهٔ پزشکی قانونی جسد آسا در روز ۲۹ خرداد به پزشکی قانونی تحویل داده شده‌ بود و علت مرگ اصابت گلوله بوده‌است. اما خانوادهٔ وی می‌گویند که تا پیش از سوم تیر بارها به آن‌ها اعلام شده‌ بود که فرزندشان در زندان اوین به‌سر می‌برد.

پیکر کیانوش آسا در تاریخ ۷ تیر در باغ فردوس کرمانشاه به خاک سپرده شد. مراسمی نیز به مناسبت یادبود وی در دانشگاه علم و صنعت ایران در ۷ تیر با وجود تهدید گستردهٔ مسئولان وقت دانشگاه و وزارت اطلاعات برگزار شد.

مراسم چهلم کشته شدن کیانوش آسا ۱۵ مرداد ۱۳۸۸ با حضور بیش از ده هزار تن از شهروندان کرمانشاهی در تالار عباسیه این شهر برگزار شد.

بعد از پایان مراسم جمعیتی بالغ بر پنج هزار نفر از شرکت کنندگان از درب تالار در میدان شهرداری به سوی باغ فردوس کرمانشاه جهت حضور بر سر مزار کیانوش آسا حرکت کردند.

راهپیمایی مردم با حمل عکس‌هایی از کیانوش آسا و شاخه‌های گل و بدون سر دادن شعار بود اما مأموران انتظامی در میانهٔ راه مانع از حرکت مردم به سمت باغ فردوس شدند.

در نتیجه گروهی از جمعیت متفرق اما گروهی دیگر خود را به سر مزار کیانوش آسا رساندند.

مردم با تجمع بر سر مزار کیانوش آسا با نواختن تنبور به همخوانی سرودهای آئینی اهل حق (یارسان) پرداختند. در پایان مراسم هنگامی که برادر بزرگ کیانوش جهت تشکر از شرکت کنندگان مشغول سخنرانی بود مأموران انتظامی با حمله به وی و دیگر شرکت کنندگان باعث ایجاد تشنج در مراسم شده و برای متفرق نمودن مردم معترض از گاز فلفل استفاده نمودند.

همچنین بیش از ده نفر از شرکت کنندگان در این مراسم از جمله چند تن از بستگان کیانوش آسا توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند. روز ۱۱ خرداد ۱۳۸۹ با نزدیک شدن سالگرد کشته‌شدن او، دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت ایران تجمع کردند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy