دیدار مایک پمپئو با رئیس‌جمهور کره جنوبی تنها یک روز بعد از امضای سند مشترک

23
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا

تنها یک روز بعد از امضای سند مشترک بین رهبران آمریکا و کره شمالی، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه وارد پایتخت کره جنوبی شد تا با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کند.

رویترز در گزارشی نوشت دیدار پمپئو با «مون‌جه‌این» در راستای توافق روز سه شنبه رهبران آمریکا و کره شمالی است. کره جنوبی از این دیدار و توافق اولیه استقبال کرده است.

روز سه شنبه پرزیدنت دونالد ترامپ و «کیم جونگ اون» رهبران ایالات متحده و کره شمالی یک سند مشترک امضا کردند که در آن مواردی چون تعهد کره شمالی به غیر هسته ای شدن مورد توافق طرفین قرار گرفته است. در مقابل، آمریکا هم به کره شمالی تضمین امنیتی داده است.

در اولین گام، پرزیدنت ترامپ روز سه شنبه در کنفرانس خبری خود اعلام کرد رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی را متوقف می کند.

آقای پمپئو بعد از دیدار با رئیس جمهوری کره جنوبی، روز پنجشنبه در نشستی سه جانبه با وزرای خارجه ژاپن و کره جنوبی جلسه برگزار می کند.

بیشتر بخوانید

متن کامل سند امضا شده توسط رهبران آمریکا و کره شمالی

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی سه‌شنبه ۱۲ژوئن، پس از دیدار تاریخی‌شان در سنگاپور، سندی مشترک امضا کردند که حاوی «خلع کامل سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره»است.متن کامل سند امضا شده بدین شرح است:

«دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، به صورت ژرف و شفاف، درباره مسائل مرتبط به برقراری روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کره، تبادل نظر کردند تا نظامی ثابت و دائم برای صلح در شبه‌جزیره کره برپا شود. ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکاُ‌متعهد به دادن تضمین به جمهوری دمکراتیک خلق کرده شد.کیم جونگ اون رهبر کره شمالی هم بر تعهد ثابت و قاطع خود به خلع کامل سلاح هسته‌ای شبه‌جزیره کره، تاکید کرد.

با این درک مشترک که برقراری روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوریدمکراتیک خلق کرده، در برقراری صلح و شکوفایی در شبه‌جزیره کره، موثر خواهد بود، و با این درک مشترک که اعتماد متقابل می‌تواند خلع سلاح اتمی تز شبه‌جزیره کره را تضمین کند، دونالد ترامپ و کیم جونگ اون اعلام می‌کنند:

۱- ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کرده متعهد به برقراری روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری خلق کرده برپایه خواست مردم دو کشور برای برقراری صلح و شکوفایی می‌شوند.

۲- ایالات ماحده و جمهوری دمکراتیک خلق کرده، تلاش‌هایشان را برای برپایی نظام دائم و با ثباتی برای صلح در شبه‌جزیره کرده، با یکدیگر هماهنگ خواهند کرد.

۳- برای تاکید مچدد بر اعلام روز ۲۷آوریل ۲۰۱۸پانمونجوم که پس از نشست سران دو کره منتشر شد، بار دیگر جمهوری دمکراتیک خلق کره به اقدام برای خلع کامل سلاح اتمی در شبه‌جزیره کره، متعهد می‌شود.

۴- ایالات متجده و جمهوری دمکراتیک خلق کره، متعهد به یافتن اجساد کشته شدگان و اسرای مفقود جنگ به منظور بازگرداندن فوری‌شان پس از شناسایی هویتشان می‌شوند.

با این اقرار که نخسین نشست سران ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کرده در تاریخ، حادثه‌ای دارای اهمیت فوق العاده است به گونه‌ای که صفحه‌ای حاوی دهه‌ها از تنش و دشمنی میان دو کشور را می‌بندد و نوید آینده تازه‌ای می‌دهد، ترامپ و کیم جونگ اون، متعهد به اجرای کامل مفاد بیانیه مشترک می‌شوند.

ایالات متحه و جمهوری دمکراتیک خلق کره، متعهد به ادامه مذاکرات در اولین فرصت به رهبری مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا و همتای بلند‌پایه‌ای از جمهوری دمکراتیک خلق کره به منظور پی‌گیری اجرای نتایج نشست سران دو کشور می‌شوند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون متعهد به همکاری برای توسعه روابط جدید میان ایالات متحده و جمهوری دمکراتیک خلق کره و توسعه صلح، شکوفایی و امنیت در شب‌جزیره کره و جهان می‌شوند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy