خانم سوامیناتان بهترین شطرنج‌باز زن هندی به دلیل حجاب اجباری در ایران به این کشور سفر نمی کند

38
استاد بزرگ رنان ماریا سوامیناتان
استاد بزرگ رنان ماریا سوامیناتان

یکی از بهترین شطرنج‌بازان زن هند در اعتراض به قانون حجاب اجباری جمهوری اسلامی، بازی‌های جام ملت‌های آسیا در ایران را تحریم کرد. خانم سوامیناتان “تنها راه” برای حراست از حقوق خود را “نرفتن به ایران” دانسته است.

ساومیا سوامیناتان (Soumya Swaminathan)، استاد بزرگ شطرنج و از قهرمانان پیشین شطرنج جوانان جهان، گفته است که قانون حجاب جمهوری اسلامی در رقابت‌های شطرنج تیمی جام ملت‌های آسیا در مردادماه در ایران را نقض حقوق خود می‌داند.

این استاد بزرگ شطرنج گفت: «من قانون حجاب ایران را نقض آشکار حق بنیادی بشری خود، از جمله حق آزادی بیان و عقیده و آزادی دینی خود می‌دانم».

ایران از روز ۳ تا ۱۳ مرداد میزبان رقابت‌های شطرنج تیمی جام ملت‌های آسیا در همدان است. در پایان این رقابت‌ها، تیم‌های قهرمان در هر دو بخش مردان و زنان در مسابقات تیمی منتخب جهان که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

سوامیناتان ۲۹ ساله در صفحه فیس‌بوک خود درباره دلیل تحریم این مسابقات نوشته است: «گویا در شرایط کنونی تنها راه من برای حراست از حقوق‌ام، نرفتن به ایران است».

پیش‌تر نازی پاکیدزه−بارنز، قهرمان آمریکایی شطرنج نیز در اعتراض به حجاب اجباری در جمهوری اسلامی، مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در سال ۲۰۱۷ در ایران را تحریم کرده بود. این قهرمان گرجی‌تبار آمریکایی نیز همان زمان برگزاری مسابقات قهرمانی زنان در کشوری که “زنان از حقوق بنیادی اولیه بی‌بهره‌اند و با آنها مانند شهروند درجه دو برخورد می‌شود” را “کاملا غیرقابل قبول” خوانده بود.

زمانی هم که درسا درخشانی، عضو پیشین تیم ملی شطرنج ایران، بدون حجاب در رقابت‌های شطرنج جبل‌الطارق در اوایل سال ۲۰۱۷ شرکت کرد، از عضویت در تیم ملی محروم شد. خانم درخشانی پس از این محرومیت به تیم ملی آمریکا پیوست و اکنون در آنجا بازی می‌کند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy