نازنین زاغری برای تولد فرزندش کیک کوچکی پخته بود که بعد از کشمکش موفق شد برای ملاقات ببرد

61
نازنین زاغری برای تولد فرزندش کیک کوچکی پخته بود که بعد کشمکش موفق شد برای ملاقات ببرد

نازنین زاغری در پرونده جدید خود بدون وکیل به دادگاه می‌رود، هشتصد روز از بازداشت و زندانی شدن نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی می‌گذرد.

خانم زاغری که در زمان بازداشت برای مؤسسه خیریه تامسون رویترز در بریتانیا کار می‌کرد، در فروردین ۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت و پس از متهم شدن به «مشارکت در فعالیت‌های مرتبط با براندازی نرم» به پنج سال زندان محکوم شد.

حال قوه قضائیه می‌گوید او به دلیل باز شدن یک پرونده امنیتی دیگر، باید در دادگاه حاضر شود. به گفته همسر خانم زاغری چون با وکیل پیشنهادی او موافقت نشده، و از فهرست ۲۰ وکیل مورد تأیید قاضی صلواتی نیز، هیچیک مورد اعتماد نازنین زاغری نبوده، او تصمیم گرفته است خودش در دادگاه از خود دفاع کند.

هشتصدمین روز زندانی بودن خانم زاغری، مصادف شده است با تولد چهارسالگی فرزندش؛ بنا بر اعلام همسر خانم زاغری، به او پیشتر وعده داده شده بود که شاید برای تولد فرزندش چند روز به مرخصی برود که با آن موافقت نشد.

در همین باره رادیوفردا با ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گفت‌وگو کرده است.

آقای رتکلیف، قرار بود همسرتان برای تولد گابریلا، چند روزی به مرخصی بیاید؟ چه شد که این اتفاق نیفتاد؟

جواب کوتاه این است که من نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد. حدود دو هفته پیش به نازنین گفته شده بود که ۸۰ یا ۹۰ درصد احتمال دارد که به مرخصی برود.

او نامه‌ای در این زمینه امضا کرده بود و خب خیلی هیجان‌زدگی در این زمینه وجود داشت. اما ما همواره شک داشتیم که تا زمانی که این اتفاق رخ ندهد، ‌نمی‌دانید که واقعیت دارد یا نه. و حال نمی‌دانم چه شده است.

آنچه که روز یکشنبه به پدرش گفته شد این بود که قاضی موافقت کرده، سپاه قبول کرده و خود دادستان هم قبول کرده، اما احتیاج به امضای نهایی دادستان کل داشته که او به موقع امضا نکرده که نازنین به مرخصی بیاید.

در نتیجه برای تولد گابریلا، او مادرش را در زندان دید؟

بله. نازنین امیدوارم بود که به خانه برود. برای همین مثل سال گذشته که برای گابریلا در زندان تولد گرفت، تدارک ندیده بود. اما دیروز روز ملاقات بود در نتیجه پدر نازنین اجازه دریافت کرد که همه خانواده با گابریلا به زندان بروند.

نازنین کیک کوچکی پخته بود که بعد از یک سری کشمکش موفق شده بود آن را به این ملاقات بیاورد و برخی دیگر از خانواده‌ها هم به گابریلا هدیه دادند و آنها یک ساعتی را با هم گذراندند که فکر کنم لحظات خوبی بوده اما متأسفانه این تنها زمانی بود که برای با هم بودن داشتند.

آیا برای تولد دخترتان با او صحبت کردید؟

تولد او امروز (دوشنبه) است. در نتیجه امروز صحبت می‌کنیم. دیشب زنگ زدم،‌ چون خانواده جمع شده بودند و گابریلا داشت کیک می‌خورد، در نتیجه خیلی فرصت برای حرف زدن با باباش رو نداشت. امشب دوباره تلاش می‌کنیم.

دوشنبه شب ما یک برنامه در مقابل دفتر وزارت خارجه بریتانیا داریم. هشتصد شمع روشن می‌کنیم، به تعداد روزهایی که نازنین در زندان بوده، و برای گابریلا تولد مبارک می‌خوانیم و سعی می‌کنیم از طریق اینترنت با او ارتباط داشته باشیم.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy