اولین جلسه کاری سران گروه ۷ کشور صنعتی جهان در ایالت کبک کانادا برگزار شد

42
اولین جلسه کاری سران گروه 7 کشور صنعتی جهان در ایالت کبک کانادا برگزار شد
اولین جلسه کاری سران گروه 7 کشور صنعتی جهان در ایالت کبک کانادا برگزار شد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا به همراه دیگر سران گروه ۷ کشور صنعتی جهان جمعه ۸ ژوئن اولین جلسه کاری از نشست خود در ایالت کبک کانادا برگزار کردند.

ترامپ در این نشست با حضور در میان میزبان جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به طور دوستانه با هر کدام از آنها به تبادل نظر پرداخت.

علاوه بر آن در این دوره از اجلاس ۷ کشور صنعتی جهان، رهبران بریتانیا، فرانسه، ژاپن، ایتالیا و نیز نمایندگانی از اتحادیه اروپا حضور دارند.

دونالد ترامپ پیش‌تر اغلب رهبران حاضر در این اجلاس را به علت مواضع خود نسبت به تجارت و سیاست‌های دیگر خشمگین و نگران کرده بود.

ترامپ در دیدار با جاستین ترودو در حاشیه این اجلاس ضمن اعلام پیشرفت در مذاکرات درباره تجارت با کانادا، با شوخ طبعی گفت: «جاستین ترودو با لغو تمام تعرفه‌ها و برداشتن تمامی موانع تجاری موافقت کرد». پس از آن ترامپ با لحنی جدی گفت: «امروز پیشرفت بزرگی حاصل کردیم». وی در ادامه، روابط بین دو کشور همسایه آمریکا و کانادا را بهتر از هر زمانی توصیف کرد.

ترامپ درباره تلاش‌های انجام شده برای از سرگیری مذاکرات درباره معاهده تجارت آزاد در آمریکای شمالی «نافتا» گفت: «نافتا ‌می‌تواند به شکلی بهتر و متفاوت اجرا شود». وی نتایج «بسیار مفید» را برای دو کشور پیش بینی کرد.

در همین راستا ترامپ پیش‌بینی کرد رهبران شرکت کننده در این دوره از اجلاس گروه ۷ کشور صنعتی جهان بتوانند به توافقی درباره‌ی بیانیه پایانی مشترک این اجلاس دست یابند. وی در این‌باره گفت: «بر این باورم که ما بیانیه مشترکی را صادر خواهیم کرد».

این درحالی است که تعدادی از شرکت کنندگان در این اجلاس به علت اختلافات موجود بر سر تعرفه‌های گمرکی در تجارت با آمریکا رسیدن سران گروه ۷ به هر گونه توافق برای صدور بیانیه‌ای مشترک را دور از ذهن دانستند.

در این رابطه امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه از پیشرفت در مذاکرات خود با دونالد ترامپ درباره تجارت در حاشیه اجلاس سران گروه ۷ استقبال کرد.

مکرون در آغاز نشست خود با همتای آمریکایی‌اش در حاشیه اجلاس گروه ۷ در کانادا گفت: «گفتگوی اولیه‌ای انجام دادیم که آغازی است برای گفتگوها درباره موضوعاتی کنونی از جمله تجارت، اما این گفتگوی اولیه به اعتقاد من منجر به رفع بسیاری از سوءتفاهم‌های احتمالی شده است. در این میان نیتی هم برای کار و هم برای حصول پیشرفت وجود دارد».

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه افزود: «امور در گروه ۷ در حال پیشرفت است. به تصمیمی نهایی درباره این موضوعات نرسیده‌ایم.. و به همین خاطر اوقات بسیار سختی را سپری می‌کینم که به ادامه گفتگوهای در این زمینه نیاز دارد».

پیش از انعقاد اولین جلسه کاری اجلاس گروه ۷ دونالد ترامپ و امانوئل مکرون برای مدت کوتاهی که ۱۰ دقیقه بیشتر طول نکشید در حاشیه اجلاس با یکدیگر ملاقات کردند. دو طرف درباره موضوعاتی از جمله تجارت و کره شمالی «گفتگوهای خیلی دوستانه‌ای» انجام دادند.

مکرون با انتشار ویدیو تصویری بر شبکه اجتماعی تویتر درباره اجلاس سران گروه ۷ در کبک کانادا در ذیل آن نوشت: «گفتگوها ادامه دارد. در تلاش هستیم تا با ورود به روند مذاکرات آن را احیا کنیم. الآن و برای همیشه. برای تحقق منافع ملت فرانسه و خدمت به هر آن که به بنای جهانی مشترک باور دارد، مشارکت کرده و ارتباط برقرار می‌کنیم. همراه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، قبل از افتتاحیه اجلاس سران ۷ کشور بزرگ صنعتی جهان».

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy