اختلاف میان آمریکا و کشورهای اروپایی در آستانه نشست سران جی‌۷ شدت گرفته است

31
اختلاف میان آمریکا و کشورهای اروپایی در آستانه نشست سران جی‌۷ شدت گرفته است
اختلاف میان آمریکا و کشورهای اروپایی در آستانه نشست سران جی‌۷ شدت گرفته است

اختلاف میان آمریکا و کشورهای اروپایی در آستانه نشست سران جی‌۷ شدت گرفته است. مکرون در سخنانی تند از ترامپ از جمله به دلیل خروج از برجام انتقاد کرده است. ترامپ گفته، این تصمیم رفتار ایران در خاورمیانه را تغییر داده است.

در آستانه نشست سران گروه هفت کشور صنعتی موسوم به جی‌۷، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در صریحاً از سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا انتقاد کرد و از دیگر اعضای جی‌۷ خواست تا در اقدامی مشترک در مقابل خطر “هژمونی” جدید ایالات متحده بایستند.

مکرون روز پنج‌شنبه (۷ ژوئن) در یک کنفرانس خبری مشترک با جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به آمریکا درباره آغاز “یک جنگ تجاری بین دوستان” هشدار داد و از دیگر سران جی‌۷ خواست تا در پایان این نشست یک بیانیه‌ مشترک را که به قیمت ارزش‌های مشترک، فقط برای بدست آوردن امضای ترامپ تلطیف شده، تنظیم نکنند.

مکرون این امر را امکان‌پذیر دانست که نتیجه این اجلاس به “گروه ۶ به یک” ختم شود.

زیر سوال رفتن اعتبار

رئیس‌جمهور فرانسه از برگزاری دیدار میان ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی استقبال کرد اما همزمان هشدار داد، تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، منجر شده تا اعتبار چنین توافق‌هایی زیر سئوال بروند.

مکرون گفت پیام دیگر رهبران جی‌۷ به ترامپ در مورد برجام باید این باشد: «شما با توافق‌نامه‌ای که فرد پیش از شما امضا کرده، راحت نیستید شاید به این دلیل که توسط سلف شما امضا شده است. اما مانع دیگران برای محترم شمردن این توافقنامه نشوید و ایران را ترغیب به خروج از این توافقنامه نکنید، زیرا این بهترین حفاظتی است که ما در حال حاضر داریم.»

“تغییر” رفتار ایران

همزمان با سفر مکرون به کانادا، دونالد ترامپ نیز روز پنج‌شنبه در کاخ سفید میزبان شینزو آبه‌، نخست‌وزیر ژاپن بود.

او در یک کنفرانس خبری مشترک گفت خروج آمریکا از برجام منجر به تغییر رفتار ایران در خاورمیانه شده است. ترامپ اضافه کرد: “ایران و رهبرانش طی سه ماه گذشته بسیار عوض شده‌اند.”

مکرون پس از کنفرانس خبری خود با ترودو نیز به توییتر روی آورده و در پیامی نوشت: «رئيس‌جمهور آمریکا شاید اهمیتی به منزوی شدن ندهد، در عوض ما هم در صورت نیاز اهمیت نمی‌دهیم که امضای آمریکا پای بیانیه‌‌ی شش کشور نباشد.»

او در توییتی دیگر اضافه کرد: «این شش کشور اکنون یک نیروی بین‌المللی واقعی هستند. شش کشور دیگر گروه جی‌۷ در کنار یکدیگر بازاری بزرگتر از بازار آمریکا دارند. این نکته نباید فراموش شود.»

مکرون همچنین با طعنه زدن به ترامپ توییت کرد: «هیچ رهبری دائمی نخواهد ماند.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy