احتمال می‌رودسوئیسی‌ها هم به‌زودی معامله با آمریکا را به همکاری با ایران ترجیح دهند

34
احتمال می‌رودسوئیسی‌ها هم به‌زودی معامله با آمریکا را به همکاری با ایران ترجیح دهند
احتمال می‌رودسوئیسی‌ها هم به‌زودی معامله با آمریکا را به همکاری با ایران ترجیح دهند

با خروج آمریکا از برجام شرکت‌های کلان اروپایی با دقت فعل‌وانفعالات سیاسی را رصد می‌کنند. سوئیسی‌ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. احتمال می‌رود که آنها هم به‌زودی معامله با آمریکا را به همکاری با ایران ترجیح دهند.

توماس گریسر کایم، عضو ارشد تحریریه‌ی “تاگ بلات” در مقاله‌ای با عنوان “تجارت با ایران در مرز واژگونی” که در این روزنامه‌ی سوئیسی منتشر شد، به احتمال ادامه‌ی همکاری شرکت‌های سوئیسی با جمهوری اسلامی پرداخته است.

مقاله با این جمله آغاز می‌شود: «با اطمینان کامل می‌توان گفت که معاملات شرکت‌های سوئیسی با ایران در معرض خطر قرار گرفته‌اند».

کایم سپس به نقل از دانیل مایر، یکی از کارشناسان شرکت مشاوره‌ی اقتصادی “ان زد گروپ” می‌نویسد که روابط تجاری شرکت‌های سوئیسی با ایران پس از برجام جان تازه‌ای گرفته و همواره گسترش یافته است.

به گفته‌ی مایر، ‌شمار زیادی هیات‌های اقتصادی خصوصی و غیرخصوصی بین سوئیس و ایران در رفت‌وآمد بوده‌اند و برخی از آنها شرایط را مناسب دیده و اقدام به‌سرمایه‌گذاری در ایران کرده‌اند.

در ادامه‌ی مقاله پس از اشاره به به خروج آمریکا از برجام و پیامدهای آن و اینکه اتحادیه اروپا به اقدام دونالد ترامپ انتقاد کرده و مایل است به شرکت‌هایی که در این راستا زیان می‌بینند کمک کند، این پرسش مطرح شده که آیا اروپا می‌تواند در این راستا موفقیتی کسب کند؟

دانیل مایر در پاسخ می‌گوید: «آن دسته از شرکت‌های سوئیسی که تجارت کلان با ایالات متحده دارند، محتاطانه‌تر برخورد خواهند کرد، یا اینکه به فشار یا تهدیدها گردن می‌نهند».

کایم می‌نویسد: «به عبارتی دیگر، به‌ندرت می‌توان شرکتی یافت که حاضر باشد همکاری با ایران را به معامله با ایالات متحده ترجیح دهد.»

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy