دکتر ویرجینیا آپگار، مبتکر ایده نمره آپگار نمای امروز گوگول

108
دکتر ویرجینیا آپگار، مبتکر ایده نمره آپگار نمای امروز گوگول

امروز زاد روز تولد دکتر ویرجینیا آپگار (انگلیسی: متولد ۷ ژوئن ۱۹۰۹ – فوت۷ اوت ۱۹۷۴) یک متخصص بیهوشی زایمان اهل ایالات متحده آمریکا بود.

هر نوزادي كه در بيمارستاني در جهان متولد مي‌شود، يك نمره آپگار دريافت مي‌كند كه توسط دكتر «ويرجينيا آپگار» (۱۹۰۹-۱۹۷۴) متخصص بيهوشي ارايه شده است. به همين علت او بيشتر از تمام متخصصان بيهوشي نامش ماندگار است. وي همچنين به خاطر شخصيت گرم و سبك زندگي فعالش كه با بسياري از دلمشغولي‌هايش مثل بيس‌بال، ماهيگيري در آب‌هاي عميق، جمع‌آوري تمبر و بيشتر از همه موسيقي معروف است.

ویرجینیا آپگار در سال ۱۹۰۹ در يك خانواده غيرمعمول در وستفيلد نيوجرسي به دنيا آمد. علاقه پدرش به علم و اختراع و سپري كردن زمان طولاني در آزمايشگاه در زيرزمين خانه يا در كنار تلسكوپ دست‌سازش، باعث شد براي حمايت اقتصادي خانواده با مشكل روبه‌رو شود. برادر بزرگ‌ترش به بيماري مزمني مبتلا بود و فوت برادر ديگرش به دليل ابتلا به سل در دوران كودكي، جو جست‌وجوگري علمي حاكم بر خانواده را به سمت پزشكي هدايت كرد.

ویرجینیا آپگار در سال ۱۹۲۵ بعد از اتمام دبيرستان، بورسيه كالج  ماساچوست را دريافت كرد و به تحصيل جانورشناسي پرداخت.

وي به عنوان يك نوازنده بااستعداد ويلن در اركستر كالج به اجراي برنامه مي‌پرداخت و كارهايي مثل شكار گربه براي آزمايشگاه جانورشناسي انجام مي‌داد. او در سپتامبر ۱۹۲۹ شروع به تحصيل در رشته پزشكي در كالج پزشكان و جراحان_كلمبيا در نيويورك كرد.

او در اكتبر ۱۹۳۳ وارد دوره كارورزي جراحي شد و پس از آن دكتر «الن ويپل» رييس گروه جراحي كلمبيا او را از ادامه تحصيل در رشته جراحي منصرف كرد. او به متخصص بيهوشي نياز داشت و باور داشت كه نوآوري‌هايي در اين رشته الزامي است

(در آن زمان معمولا پرستاران وظيفه بيهوشي را بر عهده داشتند). او در «آپگار» انرژي، هوش و توانايي ايجاد تغييرات را مي‌ديد.

از آگوست ۱۹۳۳ تقريبا يك سال با پرستاران بيهوشي در كلمبيا گذراند و سپس شش ماه تحت نظر دكتر « واترز» در دانشگاه ويسكانسين و شش ماه نيز زير نظر دكتر «روزن» در بيمارستانBellevue نيويورك آموزش ديد و در سال ۱۹۳۸ به عنوان گرداننده بخش بيهوشي دپارتمان جراحي به كلمبيا باز گشت.

ویرجینیا آپگار به بيهوشي زنان و مامايي علاقه‌مند شد و موجب ارتقاي عوامل و تكنيك‌هاي بيهوشي در دسترس اين بخش شد. «نمره آپگار» در اين زمان ارايه شد.

ايده «نمره آپگار» در سال ۱۹۴۹ هنگام خوردن صبحانه در كافه ترياي بيمارستان مطرح شد. يك دانشجوي پزشكي مي‌خواست نياز به ارزيابي نوزادان تازه تولديافته مطرح و اجرا شود. دكتر آپگار گفت: «اين كار، خيلي راحته، اينجوري.» و يك تكه كاغذ از دم دستش برداشت و پنج شاخص «نمره آپگار» را به صورت يك جدول يادداشت كرد و سپس با عجله به اتاق عمل زنان رفت تا آن را اجرا كند. اين نمره‌بندي در سال ۱۹۵۳ منتشر شد.

اين پنج مشخصه شامل ضربان قلب، فعاليت تنفس، توان عضلاني، پاسخ‌هاي رفلكسيو رنگ نوزاد است.

اين شاخص‌ها در نوزاد بررسي و امتياز صفر، يك و دو داده مي‌شود. سپس اين امتيازها جمع‌آوري شده و به صورت نمره نوزاد ارايه مي‌شود. «نمره آپگار» را مي‌توان به عنوان يك شاخص استاندارد براي احياي نوزادان به كار برد.

او با كمك دكتر «استانلي جيمز» متخصص اطفال و دكتر «دونكان هالدي» با وجود مشكلات تكنيكي آن زمان، مبنايي علمي مطرح كردند. آنها ثابت كردند كه هيپوكسي و اسيدوز هنگام تولد طبيعي نيست و «نمره آپگار» پايين به معني هيپوكسي و اسيدوز است و درمان بايد به سرعت شروع شود.

همچنين نشان دادند سيكلوپروپان به صورت بارزي داراي اثر نامناسب بر نوزادان تازه متولد شده است و كاربرد سيكلوپروپان بعد از انتشار نتايج اين پژوهش كاهش يافت.

«آپگار» در سال ۱۹۵۹ يك تقديرنامه استادي در سلامت عمومي از دانشگاه جان هاپكينز دريافت كرد. وي ۱۵ سال پاياني عمرش را به عنوان گرداننده موسسه موقوفه ملي براي ضايعات مادرزادي گذراند و بسيار هم موفق بود.

استعدادهاي دكتر «آپگار» و شخصيت منحصربه‌فردش به او اين امكان را داد تا از موقعيت‌ها به بهترين شكل بهره ببرد و يك متخصص بيهوشي ماندگار شود.

نمای امروز گوگول هم تقدیر ازاین دکتر متخصص میباشد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy