حسین شریعتمداری: اروپا کلاه برجام را به دست ما داده و می‌گوید خودتان سرتان بگذارید

48
حسین شریعتمداری: اروپا کلاه برجام را به دست ما داده و می‌گوید خودتان سرتان بگذارید

تسنیم امروز چهارشنبه ۱۶خرداد ۹۷در مطلبی به‌ نقل از حسین شریعتمداری نوشت: آمریکا کلاه گشاد برجام را سر ایران گذاشت و حالا اروپا همان کلاه را به دست خودمان داده و می‌گوید خودتان این کلاه را سرتان بگذارید.

شریعتمداری با اشاره به سخنان خامنه‌ای گفت: «رفتار اخیر سران کشورهای غربی‌ها نشان داد که ‌آنها اهل دادن تضمین به ایران نیستند… خانم موگرینی در روزهای اخیر به صراحت اعلام کرد که اروپا هیچ‌گاه به‌خاطر ایران در مقابل آمریکا نمی‌ایستد. این حرفی است که رهبران فرانسه و آلمان نیز بازگو کرده‌اند.

بنابراین به هیچ عنوان نمی‌توان به کشورهای اروپایی در چارچوب برجام اعتماد کرد.اروپا در تحریمها به آمریکا اطمینان داده است. این‌که آمریکا حاضر شد به آن راحتی از برجام خارج شود به‌دلیل اطمینانی بود که از کشورهای اروپایی گرفته بود و اروپایی‌ها به آمریکا اطمینان داده‌ بودند که پس از خروج این کشور از برجام،‌ تمامی خواسته‌های آمریکا را به‌نحوی دیگر از ایران طلب خواهند کرد. کشورهای اروپایی تحریمهای آمریکا را با ادبیاتی دیگر بیان می‌کنند

وی اضافه کرد : «دولت جدید آمریکا از ابتدا حرفش این بود که علاوه بر محدودیتهایی که در بحث هسته‌یی به واسطه برجام به ایران تحمیل شده، ایران باید مسائل موشکی و منطقه را نیز به برجام اضافه کند که اروپایی‌ها نیز این خواسته را با ادبیات دیگر بازگو می‌کنند. بنابراین دلیلی ندارد که ما هم تحریم‌های ظالمانه را تحمل کنیم و هم فعالیت‌های هسته‌‌ای‌مان را به‌حالت تعلیق نگهداریم.»

شریعتمداری گفت: «ما شاهد این واقعیت هستیم که مذاکرات با کشورهای اروپایی در سال ۸۲در حال تکرار شدن است، … در آن مذاکرات نیز وقتی اروپایی‌ها اطمینان پیدا کردند که فعالیت هسته‌یی ایران به‌حالت تعلیق در‌‌آمده، خواسته‌های خود را افزایش دادند و از ما درخواست کردند که فعالیت‌ هسته‌یی خود را به‌طور کلی متوقف کنیم.»

وی سپس با اشاره به صحبتهای صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: باید از این سؤال را از ایشان پرسید که چرا پس از خروج آمریکا از برجام اقدامی از سوی دولت و سازمان انرژی اتمی صورت نگرفت. مسئولان دستگاه دیپلوماسی کشورمان در زمان مذاکرات هسته‌یی می‌گفتند که قطعنامه ۲۲۳۱تضمین برجام است و با خروج آمریکا از برجام این قطعنامه نقض شده ولی متأسفانه دولت به این نقض عهد آشکار واکنش درخوری نشان نداد.

وی نتیجه‌گیری کرد که؛ آمریکا کلاه گشاد برجام را سر ما گذاشت و حالا اروپا همان کلاه را به دست خودمان داده و می‌گوید خودتان این کلاه را سرتان بگذارید.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy