خامنه‌ای از سازمان انرژی اتمی خواست مقدمات ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم را فراهم کند

69
 خامنه‌ای از سازمان انرژی اتمی خواست مقدمات ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم را فراهم کند

خامنه ای از سازمان انرژی اتمی خواست که «هرچه سریع‌تر» مقدمات لازم برای دستیابی ایران به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی اورانیوم را «فعلا در چارچوب برجام» فراهم کند.

وی که روز دوشنبه در بیست‌ و نهمین سالگرد مرگ خمینی از سازمان انرژی اتمی همچنین خواست که «برخی مقدمات دیگر» که روحانی پیشتر دستور آن را داده بود، آغاز کند.

داشتن ۱۹۰ هزار سو (واحد جداسازی ایزوتوپ‌های اورانیوم) یکی از خط قرمزهای خامنه‌ای پیش از دستیابی به توافق اتمی وین بود.

وی با لحنی انتقادی گفت: «در داخل با دشمن همراه می‌شوند» و برنامه موشکی جمهوری اسلامی را «بی‌فایده» می‌خوانند.

توقف برنامه توسعه موشک‌ های بالستیک یکی از ۱۲ خواسته آمریکا از ایران است. پیش از خروج آمریکا از برجام، واشینگتن و سه کشور اروپایی اعلام کردند که برنامه موشکی ایران در راستای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست و «منبع بی‌‌ثباتی و ناامنی» در منطقه است.

در همین حال دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: برجام تمام شده و دولت روحانی باید از ارتکاب اشتباهات دیگر پرهیز کند. خامنه ای هم دستور آماده سازی غنی سازی را داده است.

پیش تر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته بود: اگر نرمش قهرمانانه جمهوری اسلامی با اشتباهات مواجه نمی‌شد، آمریکا هم نمی‌توانست راهی برای فرار بیابد. اکنون که دولت روحانی با اشتباهات سه گانه فوق، خود را در موقعیتی دشوار قرار داده، دستکم باید از ارتکاب اشتباه چهارم پرهیز کند.

به گزارش تسنیم، وندی شرمن معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا در دولت اوباما و مذاکره کننده ارشد این کشور در گفتگوهای منتهی به توافق هسته‌ای در مصاحبه با شبکه خبری فرانس ۲۴ گفت نگران است درگیری نظامی در منطقه صورت گیرد.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy