آمریکا برای مقابله با حمایتهای مالی رژیم ایران از گروه‌های تروریستی از قدرت دلار استفاده می‌کند

80
قدرت دلار

آمریکا برای مقابله با حمایتهای مالی ایران از گروه‌های تروریستی و اقدامات بی‌ثبات کننده‌اش در کشورهای منطقه، از قدرت دلار استفاده می‌کند.

وال استریت ژورنال ۱۱خرداد۹۷ نوشت: دولت دونالد ترامپ می‌خواهد از وزنه سنگین اقتصاد و قدرت دلار برای فشار بر رژیم ایران و کسب حمایت کشورهای اروپایی طرف توافق برجام و کشورهای دیگر استفاده کند.

مقامهای آمریکایی میگویند سپاه پاسداران، به‌عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان، برای تأمین مالی گروه‌های تروریستی مانند حزب‌الله لبنان، شبه‌‌نظامیان حوثی و رژیم اسد در سوریه نیاز به دلار دارد. سقوط ارزش ریال، نخستین نتیجه حاصل از اعلام وضع تحریمهای مالی علیه رژیم ایران، بود.

پس از خروج آمریکا از برجام و به فاصله چند روز پس از آن، وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه ۲۵اردیبهشت ۹۷تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال کرد. و درست پس از این تحریمها بودکه سیف رییس بانک مرکزی ایران و اشخاص دیگری که به حزب الله و یک بانک عراقی رابط ایران و حزب الله کار میکردند مورد تحریم قرار گرفتند.

بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا علت تحریمها را به شکل زیر عنوان کرده بود: «ولی‌الله سیف با نیروی قدس سپاه پاسداران مخفیانه برای جابه‌جایی میلیون‌ها دلار از طریق سیستم مالی بین‌المللی در ارزهای خارجی مختلف طراحی کرده است تا اجازه دهد که نیروی قدس فعالیت‌هایش را در خارج کشور تأمین مالی کند. سیف انتقال منابع مالی مرتبط به نیروی قدس سپاه به بانک البلاد عراق که اکنون لیست‌گذاری می‌شود را نیز پشتیبانی کرده است».

آسوشیتدپرس نوشت: «قرار دادن رئیس بانک مرکزی ایران در لیست تروریست‌های بین‌المللی اقدام نادری است. وزارت خزانه‌داری گفت رئیس بانک مرکزی… به‌طور مخفیانه میلیون‌ها دلار را برای حمایت از حزب‌الله توسط سپاه پاسداران و از طریق بانک البلاد عراق، منتقل کرده است».

هم‌چنین وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد نیروهای نیابتی ایران را با مشارکت کشورهای عربستان سعودی، بحرین، کویت، عمان، قطر و امارات متحده عربی، تحریم کرده است و نوشت: اعضای شورای حزب‌الله، به‌ویژه حسن نصرالله رهبر آن گروه را شناسایی و تحریم  شده اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا با همکاری این ۶کشور نعیم قاسم معاون حسن نصرالله، محمد یزبک، حسین الخلیل و ابراهیم الامین السید از سرکردگان آن را هم مورد تحریم قرار داد، این تحریم‌شدگان در انتقال میلیون‌ها دلار پول از طرف سپاه پاسداران ایران به شبه‌نظامیان حزب‌الله نقش داشته‌اند.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy