شرکت توتال از حضور در طرح توسعۀ میدان گازی پارس جنوبی صرف نظر می کند

20
شرکت توتال از حضور در طرح توسعۀ میدان گازی پارس جنوبی صرف نظر می کند

مدیر کل شرکت فرانسوی توتال، اعلام کرد که به دلیل تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی شرکت توتال از حضور در طرح توسعۀ میدان گازی پارس جنوبی صرف نظر می کند. دولت ایران دو ماه به توتال فرصت داده بود که برای شرکت در این طرح از دولت آمریکا تقاضای معافیت بکند.

اکنون مدیر کل شرکت فرانسوی توتال اعتراف می کند که تمام تلاش های وی برای دریافت معافیت از دولت آمریکا بی نتیجه بوده و حمایت دولت فرانسه از توتال نیز نتیجه ای نداشته است.

پاتریک پویانه تأکید کرده است که راهبرد کنونی دولت آمریکا در قبال ایران اعمال بیشترین مجازات ها به منظور خفه کردن رژیم تهران است و به همین دلیل دولت واشنگتن اقدامی نخواهد کرد که نشاندهندۀ ضعف در تصمیم گیری آن در قبال ایران باشد.

پاتریک پویانه در ادامه افزوده است که شرکت توتال در ایران حضور نخواهد یافت و مادام که سیاست آمریکا در قبال ایران به همین منوال باشد توتال نیز تغییری در تصمیم خود نخواهد داد.

 شرکت توتال نخستین شرکت فرانسوی و پنجمین شرکت قدرتمند اروپا به شمار می رود. درآمد خالص آن در سال ٢٠۱۵ به ١۷١ میلیارد یورو بالغ شد. توتال بیش از ١٠٠ هزار شاغل در ١۳٠ کشور دارد و همچنین صاحب ۱٦ هزار جایگاه توزیع سوخت در جهان است.

علی اکبر ولایتی که پیش از این گفته بود: “مذاکره تصمیم نظام بود نه فرد و باید انجام می‌شد، اگر مذاکره نبود گزینه بعدی جنگ بود”؛ امروز برجام را بدتر از ترکمانچای توصیف کرد و گفت ترکمانچای نسخه فارسی داشت اما برجام نداشت!

وی اضافه کرد: در هیئت مذاکره کننده همه بار روی دوش دکتر ظریف بود و واقعا تلاش کرد اما نمی‌شود یک نفر متخصص همه چیز باشد. مجلس نیز کار خود را به خوبی انجام نداده است. اگر درست بررسی شده بود ما این مصائب را امروز نداشتیم.

ولایتی خاطرنشان کرد: یک اشکال دیگر برجام نداشتن متن فارسی بود که احساس حقارت به انسان دست می‌داد. حتی عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای هم با آن متن ذلت بار نسخه فارسی داشتند اما درباره برجام این انجام نشد.

عضو هیئت عالی نظارت بر برجام تصریح کرد: رهبر انقلاب درباره همه اینها بارها تذکر دادند و گفتند از مقامات آمریکایی تضمین مکتوب بگیرید اما متاسفانه این کار توسط مسئولان کشور انجام نشد. طرف مقابل خیلی از کارها را با جنگ روانی پیش می‌برد. اما یک متخصص جنگ روانی در تیم ما نبود و نقص متخصصان در گروه برجام یک مشکل دیگر بود.

ولایتی افزود: در سال ۸۲ نیز عده‌ای (روحانی) مانند زمان امضای برجام عجله داشتند. سال ۸۲ که همه صنعت هسته‌ای متوقف شد همزمان با حمله آمریکا به عراق بود که عده‌ای در داخل با جنگ روانی یا دفاع روانی می‌گفتند حمله آمریکا نزدیک است و تعجیل کردند. در ماجرای برجام هم با پمپاژ یأس و ناامیدی در جامعه گفتند که برای رفع مشکلات باید مذاکره کنیم.

نمایندگان کشورهای امضا کننده برجام روز جمعه در وین نشست برگزار کردند تا بازتاب لغو برجام توسط آمریکا را بررسی کنند. جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی پس از این نشست در مصاحبه با ایلنا گفت: هیچ توجیهی برای احاله پرونده اتمی به شورای امنیت وجود ندارد، ولی این امری ممکن است.

تلگرام ما

https://t.me/Iran_news_ajancy