کمی با زندگی آدام راینر مردی اتریشی معروف به کوتوله غول‌پیکر آشنا شوید

78
کمی با زندگی آدام راینر مردی اتریشی معروف به کوتوله غول‌پیکر آشنا شوید
کمی با زندگی آدام راینر مردی اتریشی معروف به کوتوله غول‌پیکر آشنا شوید

در هر جامعه‌ای تعریف خاصی برای کوتوله‌ها و مردان بلندقد وجود دارد و به طور طبیعی هر جامعه‌ای تعدادی مرد خیلی قد بلند و خیلی قد کوتاه داشته باشد، اما غیر طبیعی آن است که یکی از کوتوله‌ترین‌ها تبدیل به یکی از قدبلندترین‌ها شود؛ اتفاقی که در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی در اتریش رخ داد.

آدام راینر مردی اتریشی است که در سال ۱۸۹۹ در شهر گراتس این کشور به دنیا آمد. اتفاقاتی که برای این مرد رخ داد او را تبدیل به یکی از نادرترین حالات تاریخ کرد. بر اثر این تغییرات ریخت‌شناسی یا مورفولوژی آدم راینر از یک کوتوله به مردی غول‌پیکر مبدل شد، تا آنجا که «کوتوله غول‌پیکر» لقب گرفت.

راینر در زمان تولد در شهر گراتس هیچ‌ نشانه غیرطبیعی نداشت و والدینش نیز قد متوسط و طبیعی داشتند. در کودکی راینر در مقایسه با همسن‌ و سالانش رشد کمتری داشت و همین امر توجه اطرافیانش را به قد کوتاهی او جلب کرد. آدام راینر در ۱۹ سالگی تنها ۱۲۲ سانتی‌متر قد داشت و براساس معیارهای آن زمان کوتوله شناخته می‌شد. در آن زمان هر مردی که کمتر از ۱۴۸ سانتی‌متر قد داشت، کوتوله به شمار می‌رفت.

در جنگ جهانی اول این کوتوله اتریشی برای خدمت در ارتش کشورش داوطلب شد ولی درخواست او از طرف پزشکان ارتش رد شد. براساس گزارش‌های پزشکی قد راینر خیلی کوتاه‌تر از مقدار مجاز برای حضور در ارتش بود.

در این زمان راینر دچار مشکل عجیبی شود. او علیرغم قد کوتاهش، دست‌های بسیار بزرگی داشت. در حدود بیست‌سالگی به شکل عجیبی اندام آدام راینر شروع به رشد کرد و در سال ۱۹۲۹ یعنی زمانی که او ۳۰ سال داشت قدش به دو متر و ۱۳ سانتی‌متر رسید. این امر کوتوله غول‌پیکر اتریشی را با مشکلات فراوانی مواجه کرد. در بسیاری از اوقات اعضای بدن او فلج یا بی‌حس شده و او را زمینگیر می‌کردند.

همزمان با این تحول عجیب و غریب پزشکان آزمایش‌های متعددی برای درک و فهمیدن شرایط جسمی آدام راینر کردند. نتایج آزمایش‌ها نشان داد که راینر در کودکی دچار یک غده سرطانی و نادر شده که بر سطح غده هیپوفیز در زیر مغز او اثر کرده و توزیع هورمون‌ها، به ویژه هورمون‌های رشد در بدون او مختل کرده است.

به دلیل وخیم شدن اوضاع جسمی آدام راینر، پزشکان تصمیم به عمل جراحی با هدف خارج کردن غده سرطانی و نجات جان او گرفتند. این عمل جراحی با موفقیت انجام شد و در پی خارج کردن غده سرطانی اوضاع کوتوله‌ غول‌پیکر رو به بهبودی نهاد. با این حال روند رشد قد او متوقف نشد و به کندی ادامه یافت. او در ادامه نابینا شد و توان تکلم خود را نیز از دست داد. براساس گزارش‌های پزشکی اتریشی آدام راینر در ۴ مارس ۱۹۵۰ و در سن ۵۱ سالگی در حالی درگذشت که ۲ متر و ۳۵ سانتی‌متر قد داشت.

https://t.me/Iran_news_ajancy

تلگرام ما