برای اینکه بدانید اولین رئیس‌جمهوری آمریکا که سوار هواپیما شد چه کسی بود، دو جواب وجود دارد

45
برای اینکه بدانید اولین رئیس‌جمهوری آمریکا که سوار هواپیما شد چه کسی بود، دو جواب وجود دارد
برای اینکه بدانید اولین رئیس‌جمهوری آمریکا که سوار هواپیما شد چه کسی بود، دو جواب وجود دارد

برای پاسخ به این سوال که اولین رئیس‌جمهوری آمریکا که سوار هواپیما شد چه کسی بود، دو جواب وجود دارد؛ تئودور روزولت و فرانکلین روزولت.

در سال ۱۹۱۰ تئودور روزولت، بیست و ششمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به عنوان مهمان افتخاری در گردهمایی بین‌المللی هوانوردی حضور یافت تا از تازه‌ترین دستاوردهای صنعت هوانوردی دیدن کند. او در این مراسم سوار یک هواپیما شد. بعدها تئودور روزولت تجربه پرواز با هواپیما را یکی از هیجان‌انگیزترین لحظات زندگی‌اش توصیف کرد.

نکته مهم درباره تجربه پرواز تئودور روزولت این است که او زمان تجربه پرواز، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا نبود. بیست و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا در مارس ۱۹۰۹ از این سمت کنار رفته و ویلیام هوارد تافت جای او را گرفته بود.

تا زمان روی کار آمدن فرانکلین روزولت به عنوان سی و سومین رئیس‌جمهوری آمریکا، روسای جمهوری این کشور پرواز با هواپیما را تجربه نکردند. در زمان فرانکلین روزولت نیروی دریایی آمریکا یک هواپیمای ویژه ریاست‌جمهوری ساخت که یک اتاق مرفه مخصوص او داشت و می‌توانست چهار نفر را در خود جای دهد. با این حال روزولت ترجیح داد کماکان از قطار و کشتی برای سفرهای کاری‌اش استفاده کند.

در ژانویه ۱۹۴۳ فرانکلین روزولت باید برای حضور در کنفرانس دارالبیضاء به مراکش می‌رفت و با وینستون چرچیل، نخست‌وزیر وقت بریتانیا و شارل دوگل، ژنرال نامدار فرانسوی دیدار می‌کرد. او برای رفتن به مراکش ناچار شد از هواپیما استفاده کند. گفته می‌شود نیروی دریایی آمریکا به دلیل وجود زیردریایی‌های متعدد آلمانی در اقیانوس اطلس، اجازه سفر به کشتی را به رئیس‌جمهوری این کشور ندادند.

فرانکلین روزولت برای سفر به مراکش سوار یک هواپیمای بوئینگ ۳۱۴ به نام «دیکسی کلیبر» شد. این هواپیما در آن زمان یکی از بزرگترین و مرفه‌ترین هواپیماهای جهان به شمار می‌رفت و همه امکانات رفاهی را در خود داشت.

هواپیمای حامل رئیس‌جمهوری آمریکا ناچار شد برای رسیدن به مراکش بارها در مسیر فرود آید تا سوخت دریافت کند. دیکسی کلیبر در ژانویه ۱۹۴۳ از فلوریدا به برزیل، از برزیل به گامبیا و از گامبیا به دارالبیضاء رفت. با ورود فرانکلین روزولت در روز ۲۴ ژانویه ۱۹۴۳ به دارالبیضاء او اولین رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا لقب گرفت که با هواپیما مسافرت کرد.

https://t.me/Iran_news_ajancy

تلگرام ما